Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę

fanaudio 19 Jul 2012 22:45 58614 92
Automation24
  • Od dawna nosiłem się z zamiarem budowy wzmacniacza mocy. Konstrukcji, która na co dzień wykorzystywana byłaby jako element domowego zestawu stereofonicznego, a od czasu do czasu mogłaby nagłaśniać dyskoteki i inne nie duże imprezy.

    Ze względu na swoje możliwości poziom wiedzy, fundusze oraz chęć szybkiego osiągnięcia celu, zdecydowałem się na samodzielne wykonanie tylko części mechanicznej i elektrycznej tego projektu. Część elektroniczną natomiast, wykonałem bazując na gotowych układach dostępnych w handlu.

    Naturalnie pojawia się pytanie, po co bawić się w składanie czegoś takiego, skoro można kupić gotowy, markowy wzmacniacz spełniający wszystkie moje wymagania. Produkt fabryczny na pewno wyglądałby bardziej profesjonalnie (estetycznie) i nie trzeba byłoby się przy nim tak namęczyć. Odpowiedź jest banalna, bo kto nie chciał kiedyś zbudować swojego wzmacniacza audio samodzielnie, nawet, jeżeli miałoby to być tylko (a może i aż) poskręcanie zakupionych podzespołów w całość. Jeżeli efekt końcowy naszej pracy spełnia przyjęte założenia, to satysfakcja z takiego przedsięwzięcia jest nie do opisania. I co lepsze, swoją pracą można pochwalić się przed znajomymi...

    Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę

    Założenia konstrukcyjne były proste. Ma to być sam wzmacniacz mocy bez żadnych korekcji ani regulacji poziomu. Wzmacniacz musi mieć możliwość podłączenia do różnych mikserów, dlatego niezbędne było wyposażenie go w wejścia symetryczne typu XLR (Canon) dla sygnału zbalansowanego. Wzmacniacz musi współpracować z różnymi kolumnami głośnikowymi, zarówno 4 Ohm, jak i 8 Ohm. Wyjścia wzmacniacza muszą być kompatybilne ze standardowymi wyprowadzeniami kolumn głośnikowych zarówno domowych (bananki, widełki), jak i profesjonalnych (speakon). Moc wzmacniacza powinna być wystarczająca do nagłośnienia niedużej imprezy. Założyłem, że moc wyjściowa 500W (4 Ohm) na kanał będzie odpowiednia.

    Budowę wzmacniacza rozłożyłem na trzy główne etapy: obudowa, zasilanie oraz wzmacniacze (praktycznie cała elektronika).


    Obudowa

    Wybór materiału na obudowę był prosty - aluminium. Jego niewątpliwą zaletą jest łatwość obróbki mechanicznej i dostępność w handlu praktycznie każdych wymiarów blach i profili. Cięcie, szlifowanie, wiercenie i gwintowanie w aluminium bez większych problemów wykonałem domowymi sposobami. Na obudowę składają się następujące elementy:
    - panel przedni, panel tylny (2 szt.) - blacha gr. 3mm (104mm x 460mm);
    - pokrywa dolna, pokrywa górna (2 szt.) - blacha gr. 2mm (300mm x 320mm);
    - chassis zasilacza (1 szt.) - blacha gr. 5mm (300mm x 200mm);
    - elementy łączeniowe (4 szt.) - profil pełny (pręt), przekrój kwadratowy: 10mm x 10mm (L = 290mm);
    - radiator lewy, radiator prawy (2 szt.) - profil żebrowany: 84mm x 300mm x 100mm.

    Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę

    Największym problemem przy wykonywaniu (obmyślaniu) obudowy było zapewnienie jej odpowiedniej sztywności. Duża sztywność obudowy jest konieczna ze względu na masę transformatora sieciowego. Sam transformator toroidalny waży przeszło 9kg. Problem ten rozwiązałem przez wykonanie dodatkowego chassis dla bloku zasilacza.

    Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę

    Transformator sieciowy, dwa układy zasilaczy symetrycznych oraz układ miękkiego startu dla transformatora toroidalnego zamontowane zostały na kawałku blachy aluminiowej o grubości 5mm. Masywna podstawa transformatora sieciowego oparta jest na profilach aluminiowych (pręty o przekroju kwadratowym) przytwierdzonych gęsto śrubami (M3) zarówno do paneli przedniego i tylnego, jak i do pokrywy dolnej. Układy wzmacniaczy mocy zamocowane zostały bezpośrednio do aluminiowych profili żebrowych, stanowiących jednocześnie mechaniczne połączenie dla wszystkich przyległych płaszczyzn, czyli paneli przedniego i tylnego oraz pokryw dolnej i górnej.

    Ponieważ jest to sam wzmacniacz mocy, na panelu przednim umieszczone zostały tylko dwa elementy - włącznik zasilania oraz kontrolka stanu pracy (dioda LED). Aby uniknąć uwag typu: dlaczego taki brzydki hebelek, dlaczego nie inny włącznik sieciowy, od razu się wytłumaczę. Bardzo podobają mi się sprzęty grające z lat 70. i 80. ubiegłego wieku, w których powszechnie stosowano przełączniki hebelkowe i to nie tylko jako włączniki sieciowe, ale również jako przełączniki źródeł sygnału czy włączniki filtrów. Wybór włącznika sieciowego to kwestia gustu, a o gustach się nie dyskutuje. :)

    Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę

    Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę

    Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę

    Panel tylny jest bardziej rozbudowany. Umieściłem na nim komplet przyłączy sygnałowych, osobno dla każdego z dwóch kanałów oraz gniazda zasilające. Wejście sygnału sterującego - złącze XLR (żeńskie), wyjście głośnikowe - para złączy laboratoryjnych (banan/widełki) oraz dodatkowo dla profesjonalnych kolumn głośnikowych złącze typu speakon. Złącze sieciowe - zasilające (230VAC) typu komputerowego (męskie). Dodatkowe odłączalne gniazdo zasilania dla przedwzmacniacza również typu komputerowego (żeńskie). Wspomniany przedwzmacniacz będzie kolejnym projektem, którego chcę się niebawem podjąć. Będzie on w założeniu dopełnieniem przedstawianego tu wzmacniacza mocy.


    Zasilanie

    Wzorując się na drogich markowych wzmacniaczach mocy chciałem wykonać swoją konstrukcję jako dwa monobloki. Doszedłem jednak do wniosku, że dwa oddzielne transformatory dużej mocy wymuszą zwiększenie wymiarów obudowy, mogą zwiększyć poziom zakłóceń i przede wszystkim zwiększą całkowity koszt wykonania wzmacniacza. Dlatego zastosowałem jeden wspólny transformator sieciowy, jednak z oddzielnymi uzwojeniami wtórnymi dla każdego z kanałów. Zachowana została w ten sposób całkowita separacja między kanałami wzmacniacza.
    Parametry transformatora sieciowego są następujące:
    - moc: 1200VA
    - uzwojenie pierwotne: 230V
    - uzwojenia wtórne I, II, III, IV: 55VAC
    - uzwojenia wtórne V, VI, VII, VIII: 30VAC

    Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę

    Zasilacz podzielony jest na dwie sekcje:
    -pierwsza, główna - dla wzmacniaczy mocy,
    -druga, pomocnicza - dla układów wejściowych (desymetryzatory sygnału zbalansowanego).
    W sekcji głównej znajdują się dwa identyczne bloki zasilaczy symetrycznych, po jednym dla każdej z dwóch końcówek mocy. Każdy z bloków zbudowany jest z mostka prostowniczego 35A / 600V w układnie Gretza, czterech kondensatorów 10mF / 100V (20mF na ujemną gałąź zasilania oraz 20mF na dodatnią gałąź zasilania) oraz wkładek z bezpiecznikami topikowymi 15A / 250V. Zasilacze symetryczne zakupione zostały jako zmontowane moduły. Ich opis znajduje się na stronie http://www.mael.pl/mod_zsd-basic-power-100v.html .
    W sekcji pomocniczej również znajdują się dwa identyczne bloki, jednak w tym przypadku są to zasilacze stabilizowane. Dostarczają one stabilne napięcia symetryczne +/-15VDC dla układów dodatkowych, o których napiszę kilka słów przy okazji przedstawiania części elektronicznej mojego wzmacniacza. Zasilacze stabilizowane również zakupione zostały jako zmontowane moduły, a ich opis znajduje się na stronie http://www.mael.pl/mod_zsms-lm3xx.html .

    Uzupełnieniem zasilacza jest układ miękkiego startu. Jest on niezbędny przy zastosowaniu transformatora sieciowego o tak dużej mocy. Bezpośrednie podłączenie mojego transformatora do sieci energetycznej powodowało natychmiastowe zadziałanie zabezpieczenia nadprądowego w instalacji elektrycznej (bezpiecznik B10). Układ miękkiego startu to również moduł z MAEL - Carton Audio. Jego opis znajduje się na stronie http://www.mael.pl/mod_pwr-softstart.html .
    Tutaj zauważę jedno, wydaje mi się, ważne spostrzeżenie. Kilkakrotnie uruchamiałem różne urządzenia z transformatorami sieciowymi o dużych mocach i za każdym razem musiałem stosować układy miękkiego startu. Były to układy zarówno kupne, jak i składane przeze mnie samodzielnie zgodnie ze schematami znalezionymi w internecie. Wszystkie układy spełniały swoją funkcję, jednak jest pewna różnica. Do tej pory trzeba było uważać przy wyłączaniu i ponownym załączaniu urządzenia. Czas miedzy wyłączeniem a ponownym załączeniem urządzenia nie mógł być zbyt krótki. Zbyt krótka przerwa powodowała natychmiastowe zadziałanie zabezpieczenia nadprądowego (zupełnie tak jak przy braku układu miękkiego startu). W układzie PWR-SOFTSTART z MAEL tego problemu nie ma. Nie udało mi się uruchomić zabezpieczenia nadprądowego nawet przez kilkukrotne chwilowe odłączanie zasilania. Układ miękkiego startu wyłapuje to i rozpoczyna pracę tak jak przy normalnym uruchomieniu.


    Wzmacniacze

    Wybierając odpowiedni dla siebie układ wzmacniacza mocy, brałem pod uwagę zarówno jego parametry mechaniczne, jak i elektryczne. W grę wchodziły wzmacniacze, które mogły współpracować zarówno z głośnikami 4 Ohm jak i 8 Ohm oraz umożliwiały współpracę z różnymi źródłami sygnału, zarówno liniowymi, jak i symetrycznymi (zbalansowanymi). Odpowiedni wzmacniacz musiał dysponować znamionową mocą wyjściową 500W (4 Ohm).
    Ze względu na ograniczoną ilość miejsca w obudowie, układy wzmacniaczy musiały mieć możliwość zamontowania bezpośrednio na płaszczyźnie radiatora. Inny sposób montażu byłby ciężki do zrealizowania przy tak małej przestrzeni między transformatorem sieciowym a radiatorami. Zwiększenie tej przestrzeni nie wchodziło w grę ze względu na konieczność jednoczesnego poszerzenia i tak szerokiej już obudowy (460mm).

    Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę

    Rozważając wszystkie za i przeciw mój wybór padł na układ WMT-FET4 z MAEL - Carton Audio. Jest to bardzo mocny stopień końcowy o mocy wyjściowej przekraczającej założenia przyjęte na początku mojego projektu. Nie był to dla mnie jednak żaden problem. Opis wybranego przeze mnie wzmacniacza znajduje się na stronie http://www.mael.pl/mod_wmt-fet4.html . Układ WMT-FET4 zasilany jest w moim przypadku napięciami symetrycznymi +/-77VDC z zasilacza, którego budowę opisałem wcześniej.

    Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę

    Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę

    Wzmacniacz ma opóźnione załączanie wyjścia głośnikowego, dzięki czemu przy włączaniu jak i przy wyłączaniu zasilania z głośników nie dobiegają żadne przykre dźwięki. Po rozmowie ze sprzedawcą okazało się, że wzmacniacz ma wbudowane zabezpieczenie termiczne, a dokładniej ma wyprowadzone złącze, do którego można podpiąć czujnik temperatury. Czujnikiem może być tani i popularny termostat bimetaliczny. Elementy te dostępne są dla konkretnych wartości temperatur (z przedziału od 40 do 150 stopni Celsjusza - wartości z krokiem co 5 stopni). W mojej konstrukcji czujników temperatury nie podłączyłem. Podłączę je, jeżeli wzmacniacz będzie miał skłonność do przegrzewania się. Jak do tej pory nic takiego nie zaobserwowałem.

    Pewnym problemem był dla mnie brak wejścia symetrycznego dla sygnału zbalansowanego. Układ wzmacniacza WMT-FET4 posiada standardowe wejście liniowe (niesymetryczne). Można nim sterować z popularnego domowego sprzętu AV (komputer, odtwarzacz CD, magnetofon, tuner, TV, zestaw typu wieża) czy też z prostego miksera. Profesjonalne miksery wymagają już jednak połączenia symetrycznego (zbalansowanego). Problem ten rozwiązałem, dodając do mojej konstrukcji dodatkowy układ wejściowy - konwerter (desymetryzator) sygnału symetrycznego (zbalansowanego) na sygnał liniowy (niesymetryczny). Opis zastosowanego przeze mnie układu konwertera znajduje się na stronie: http://www.mael.pl/mod_wnm-xlr-br-line.html . Dużym ułatwieniem przy skręcaniu wzmacniacza okazało się wykonanie układu konwertera. Nie trzeba było wygospodarowywać dla niego dodatkowego miejsca wewnątrz obudowy, oczywiście poza miejscem na otwór pod gniazdo XLR na panelu tylnym. Gniazdo to stanowi mechaniczną podstawę dla płytki układu konwertera. Wbrew moim początkowym obawom taki sposób montażu okazał się bardzo stabilny i całkowicie wystarczający. Układy konwerterów zasilane są napięciami symetrycznymi +/-15VDC z wspomnianych wcześniej zasilaczy stabilizowanych.


    Uruchomienie wzmacniacza

    Pierwsze uruchomienie wzmacniacza przebiegło bez żadnych problemów. Postępując zgodnie z opisem dołączonym do układów wzmacniaczy mocy, ustawiłem prąd spoczynkowy na wartość 200mA, co daje średnio 50mA na jedną parę tranzystorów. Radiatory wzmacniacza w stanie jałowym pozostają zimne. Regulację prądu spoczynkowego powtórzyłem po kilkunastominutowym, intensywnym rozgrzewaniu wzmacniacza. Różnica w wartości prądu spoczynkowego między zimnym a gorącym wzmacniaczem wyniosła odpowiednio 13mA dla lewego kanału oraz 12mA dla kanału prawego. Stabilizacja prądu spoczynkowego działa poprawnie.

    Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę

    Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę

    Kolejnym krokiem przed podłączeniem zestawów głośnikowych było sprawdzenie napięcia na wyjściu niewysterowanego wzmacniacza. Oba kanały wypadły podobnie. Wskazania woltomierza cyfrowego nie przekraczały wartości 1mV. Ten sam pomiar przeprowadzony oscyloskopem ujawnił jednak problem brumu sieciowego. Na wyjściu wzmacniacza występowały chude szpilki o amplitudzie dochodzącej nawet do 90mV i częstotliwości 50Hz. Te zakłócenia o amplitudzie 90mV to wbrew pozorom dobrze słyszalny (głośny) brum w głośnikach! Na szczęście problem ten okazał się być prostym do prawie całkowitego wyeliminowania. Wystarczyło pokombinować z ułożeniem przewodów wewnątrz obudowy. Najbardziej czułe okazały się przewody sygnałowe (ekranowane) między wyjściem konwertera sygnału symetrycznego na niesymetryczny a wejściem wzmacniacza mocy. Metodą prób i błędów udało mi się ograniczyć amplitudę wspomnianych szpilek do wartości odpowiednio 10mV w kanale lewym i 13mV w kanale prawym. Różnica może być spowodowana długością przewodów sygnałowych - przewód w kanale prawym jest o około 1/3 dłuższy od tego w kanale lewym. Niemniej jednak wartości te są dla mnie całkowicie zadowalające, ponieważ brum sieciowy słyszalny jest teraz tylko w sytuacji, gdy ucho mam bezpośrednio przed kolumną głośnikową.

    Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę

    Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę Wzmacniacz mocy 2 x 500W (końcówka mocy) do domu i na imprezę

    Problem brumu sieciowego uważam jednak cały czas za nierozwiązany. Będę próbował wyeliminować go lub chociaż jeszcze bardziej zminimalizować przez zastosowanie lepszej jakości sygnałowych przewodów ekranowanych oraz maksymalne oddalenie tych przewodów od źródła zakłóceń, czyli transformatora sieciowego. Wyniki prób opiszę na forum.

    Pierwsze próby z sygnałem dźwiękowym to chwile pełne emocji. :) Wzmacniacz mocy sterowany z wyjścia słuchawkowego odtwarzacza CD (Technics SL-PG670). Kolumny głośnikowe to dobrze wszystkim znane Tonsil Altus 200. Włączenie zasilania wzmacniacza i... gra muzyka. :) Dźwięk czysty, szybki, taki jak być powinien. Jestem całkowicie zadowolony z efektów mojej pracy.

    Nie wiem, czy jest sens, abym rozpisywał się o swoich doznaniach z odsłuchu mojego wzmacniacza. Na pewno nie byłaby to ocena obiektywna. Jestem tego świadomy i dlatego nie będę porównywał mojego wzmacniacza z innym markowym sprzętem. Podsumuję go tylko bardzo krótko. Przez ostatnie 10 lat muzyki w domu słuchałem na wieży segmentowej marki Technics. Znam ten sprzęt i jego możliwości doskonale. Po kilkudniowym odsłuchu mojego wzmacniacza mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć (napisać), że różnica w dźwięku jest i to duża. Nieskromnie dodam, że jest to różnica na korzyść mojego wzmacniacza. Na pewno ma na to wpływ różnica w mocach obu zestawów, ale niewątpliwie też w ich dynamice.

    Krótko podsumowując - założenia projektu zostały osiągnięte. Efekt wizualny może nie powala na kolana, ale za to wzmacniacz jest w pełni funkcjonalny i przede wszystkim praktyczny. Obudowa masywna - wydaje się być niezniszczalna (tylko trochę mało odporna na odciski paluchów :) ). Dźwięk bez żadnych zastrzeżeń - mocny, dynamiczny i czysty. Jako ciekawostkę podam wagę całości - jedyne 20kg. Jest co dźwigać. :)

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    fanaudio
    Level 10  
    Offline 
    Has specialization in: elektronika - informatyka
    fanaudio wrote 31 posts with rating 82. Live in city Kobierzyce. Been with us since 2012 year.
  • Automation24
  • #3
    Chrusta
    Level 22  
    Szkoda tylko, że nie dodałeś potencjometrów do regulacji wzmocnienia. Przy podłączaniu źródła sygnału przy włączonym wzmacniaczu, albo też gdy podłączysz coś przed włączeniem wzmaka - jeśli coś będzie nie łączyć, etc - przy takiej mocy może pewnie wystąpić ogromny brum, co nie jest dla głośników takie zdrowe.

    Pozdrawiam.
  • #4
    flubber.trip
    Level 27  
    Witam. Czy testowałeś już pełne możliwości wzmacniacza na jakiejś imprezie? Wydaje mi się, że te radiatory niestety okażą się za małe.
  • Automation24
  • #5
    djarecki
    Level 14  
    Brak wymuszonego chłodzenia radiatora oraz żeberka ustawione pionowo powodują że sprawność rozpraszania powierzchni radiatora drastycznie maleje . Ponadto trzeba pamiętać że radiatory z cieńkimi żeberkami również mają mniejszą sprawność ze względu na przewodność cieplną materiału tzn. ciepło nie jest w stanie dotrzeć do końców radiatora tym samym nie wykorzystując jego powierzchni w pełni.

    Zakładając że zastosowany radiator promieniuje 100% powierzchni ( 3696cm^2 żeberka+ 300cm^2 powierzchnia patrząc z boku + około 100cm^2 powierzchni góra dół) daje nam to całkowitą chłodząca jednego radiatora około 4100cm^2 . Przyjmując duże uproszczenie że rozproszenie 10W jest możliwe na radiatorze o powierzchni 100cm^2 daje nam to 410 Watt możliwych do wytracenia w postaci ciepła (po szczegółowe obliczenia odsyłam do literatury w załączniku) .

    Na podstawie danych podanych przez autora wzmacniacz pracuje w klasie AB a więc jego sprawność wynosi od 50 do 75 % oznacza to ,że można szacunkowo stwierdzić iż radiator dobrany jest na STYK bądź będzie za mały aby zapewnić chłodzenie przy dłuższej pracy z pełną mocą. Tak jak jednak mówiłem nie jesteśmy w stanie stwierdzić tego w 100% bez rzetelnych obliczeń
  • #6
    Freeq
    Level 15  
    Konstrukcja bardzo fajna, ale moim zdaniem potencjometr od regulacji wzmocnienia powinien się znajdować.

    Jakie były koszty takiego wzmacniacza?
  • #7
    Xseries
    Level 13  
    Problem paluchów powinna wyeliminować kąpiel elementów aluminiowych w roztworze wodnym nadsiarczanu sodu (znany Kret) w celu nadtrawienia. Jeżeli będzie to zrobione umiejętnie aluminium nabierze charakterystyczną fakturę oraz matowy kolor.
  • #8
    Anonymous
    Anonymous  
  • #9
    Mikusiek48
    Level 14  
    Witam. Twoja konstrukcja bardzo mi się podoba i jest ładnie wykonana, ale czy 4 kondensatory wystarczą ?
  • #10
    skaktus
    Level 37  
    Również jak poprzednicy sądzę, że przy dużej imprezie i przy pracy wzmacniacza z dużą mocą, chłodzenie będzie niewystarczające.
  • #11
    marcin.for
    Level 13  
    Jakie były koszty takiego wzmacniacza?
  • #12
    Anonymous
    Anonymous  
  • #14
    Anonymous
    Anonymous  
  • #15
    Krzysiek16
    Level 24  
    djarecki wrote:
    Brak wymuszonego chłodzenia radiatora oraz żeberka ustawione pionowo powodują że sprawność rozpraszania powierzchni radiatora drastycznie maleje .


    Jeżeli nie ma wymuszonego chłodzenia, to żeberka muszą być ustawione pionowo, aby mogła działać konwekcja.
  • #16
    fanaudio
    Level 10  
    :arrow: Do kolegi Chrusta - założeniem projektu było wykonanie samej końcówki mocy, a nie wzmacniacza zintegrowanego. Jest to sam wzmacniacz mocy bez żadnych regulacji.
    Kto trzeźwo myślący podłącza przewody sygnałowe do stopnia końcowego na gorąco? Taka sytuacja nie ma prawa zaistnieć. To samo dotyczy się jakości połączeń i to nie tylko sygnałowych, ale wszystkich. Wydaje mi się, że każdy szanujący się technik czy operator zajmujący się tego typu sprzętem pamięta i dba o takie szczegóły.

    :arrow: Do kolegi flubber.trip - Wzmacniacz jest dziewiczy, nie nagłaśniał jeszcze żadnej imprezy. Na razie delektuję się nim w domu. Na większych mocach testowałem go tylko ze sztucznym obciążeniem rezystancyjnym (8 Ohm / 350W). Przy wygrzewaniu z obciążeniem rezystancyjnym radiatory wzmacniacza nagrzewają się znacznie powyżej temperatury otoczenia. Nie dysponuję odpowiednim przyrządem do przeprowadzenia pomiaru temperatury przez co nie mam jak podać konkretnych wyników. Dokonując pomiaru organoleptycznie, po kilkunastominutowym wygrzewaniu radiatory były gorące, ale bez problemu byłem w stanie utrzymać na nich rękę.

    :arrow: Do kolegi djarecki - Nie mogę się zgodzić z Twoim pierwszym zdaniem. O ile wymuszony obieg powietrza (wentylacja) znacząco usprawnia odprowadzanie ciepła z radiatora do otoczenia, to w przypadku radiatorów żebrowych bez wymuszonego obiegu powietrza zaleca się, aby żebra radiatora były ułożone pionowo (warunkują to podstawowe prawa fizyki).
    Nie zagłębiając się w przedstawione przez Ciebie obliczenia powierzchni czynnej zastosowanych przeze mnie radiatorów, zauważę tylko pewną ważną cechę elektroakustycznych wzmacniaczy mocy. Urządzenia te praktycznie nigdy nie pracują w sposób ciągły z mocami wyjściowymi o wartościach znamionowych.

    Jak na razie wzmacniacz pracuje w domowym zestawie stereofonicznym. Radiatory w takich warunkach pozostają zimne. Tak naprawdę, na pytanie czy zastosowane przeze mnie radiatory są odpowiednie (wystarczające) będę mógł odpowiedzieć dopiero po kilku dłuższych imprezach.

    :arrow: Do kolegi Freeq - O tym dlaczego nie dodałem żadnych regulacji, napisałem już wcześniej (nawet dwa razy :) ). Co do kosztów tego wzmacniacza to postaram się przygotować odpowiednią rozpiskę co za ile i umieszczę ją na forum.

    :arrow: Do kolegi Xseries - Bardzo dziękuję za pomysł. Na temat obróbki aluminium czytałem już kilka postów na forum elektrody i nie tylko. Kilka prób wykonałem na ścinkach z blachy aluminiowej, jednak nie uzyskałem zadowalającego efektu. W chemika nie chcę się za bardzo bawić ponieważ jestem zdania, że jeżeli czegoś nie rozumiem (nie umiem), to tego po prostu nie robię :) tym bardziej, że wiele środków chemicznych może być niebezpiecznych zarówno dla mnie jak i mojego otoczenia. Pomysł z Kret-em brzmi jednak bardzo zachęcająco. Zastanawiam się tylko w jaki sposób należałoby przeprowadzić taką operację? Kąpiel przez zanurzenie czy aplikowanie środka chemicznego za pośrednictwem wacika lub szmatki? Jeżeli możesz mnie naprowadzić na odpowiednią technologię to byłbym bardzo wdzięczny.

    :arrow: Do kolegi pandy - Czyli mam rozumieć, że nie polecasz zabawy z Kret-em? Jeżeli miałbym coś spartolić to wolę nawet nie próbować :)

    :arrow: Do kolegi Mikusiek48 - Cztery kondensatory 10000uF / 100V na jeden wzmacniacz mocy (jeden kanał). Pojemność ta jest moim zdaniem całkowicie wystarczająca. Oczywiście można byłoby zwiększyć pojemność filtrów w zasilaczach, jednak czy w praktyce miałoby to sens? Jeżeli Kolega uważa, że ma to sens to proszę o przedstawienie swojej opinii popartej konkretnymi wyliczeniami. Jeżeli zostanie to uzasadnione, to jestem skłonny wymienić obecne kondensatory na podobne o większej pojemności.

    :arrow: Do kolegi skaktus - Nie lubię gdybania. Mamy dwa wyjścia, albo poczekać i sprawdzić jak wzmacniacz będzie się zachowywał na imprezach albo dla świętego spokoju obliczyć moc strat jaką są w stanie odprowadzić zastosowane przeze mnie radiatory.

    :arrow: Do kolegi dj-MatyAS - Dla mnie ważne jest to, że obudowa jest masywna i praktyczna. Urządzenie ważące 20kg mogę bez obawy podnosić, przewracać itd., bez obawy, że je uszkodzę. Fakt, wygląd ma powiedziałbym surowy. Bardzo surowy. Ale dla mnie jest to tylko opakowanie. Zawsze mogę zlecić wykonanie obudowy pod wymiar profesjonalnej firmie, tylko koszt pojedynczego egzemplarza pewnie by mnie powalił. Nie mniej jednak uwagi Kolegi są słuszne i postaram się przywiązać większą wagę do wykonania obudowy przy okazji tworzenia kolejnych urządzeń.

    :arrow: Do kolegi marik_te - wszystko opisałem w temacie. Jedno gniazdo (męskie) jest gniazdem zasilającym. Gniazdo drugie (żeńskie) jest gniazdem odłączalnym dla dodatkowego urządzenia (na przykład wspomnianego w opisie przedwzmacniacza). Zasilanie w tym gnieździe włączane jest wraz z włączeniem zasilania wzmacniacza mocy.

    :arrow: Do kolegi dj-MatyAS - Kolega ma całkowitą rację. Symetria urządzenia była brana pod uwagę.

    :arrow: Do kolegi Krzysiek16 - Celna uwaga. Autor tej wypowiedzi chyba nie doczytał do końca materiałów, które sam zamieścił. Na szczęście analiza problemu na forum bardzo szybko uwidacznia nieprawidłowości i je poprawia.

    Przepraszam za hurtowe odpowiadanie ale nie spodziewałem się takiej popularności tego tematu. Nie mam nieograniczonego dostępu do komputera, przez co jestem zmuszony odpowiadać w taki sposób.
  • #17
    Marios221
    Level 20  
    A mi sie ten projekt bardzo podoba dobry transformator jak domniemam w wersji audio 2 osobne zasilacze 40.000uF filtracji na gałąż.
    Nie podoba mi sie nie wyeleminowany brum z głosnika konstrukcja poważna a tu brum słyszalny z głosnika...
    Nie mniej jednak mi sie podoba pozdrawiam i życze wiecej udanych konstrukcji:)
  • #18
    arek59
    Level 29  
    Wszystko ładnie i zrobione dobrze lecz nie mam zaufania do tych modułów z corton audio. Potencjometr chociaż stereo albo 2 pojedyńcze powine być.

    Nie wiem czy z 2x77V DC jest łatwo osiągnąć te 500W/4R w klasie AB przy niskich zniekształceniach i w dodatku gdy napięcie pod obciążeniem przysiądzie.

    Ogólnie stosunek mocy transformatora do końcówek mocy oraz filtracja uważam że są jak najbardziej poprawne.
    Obecne chłodzenie na imprezie pozwoli na obsługę tylko kolumn 8 omowych, przy 4 omach będzie się przegrzewał, wiem jak to jest bo popełniałem podobne konstrukcje.
  • #19
    marian1981.02
    Unitra equipment specialist
    Ja mam pytanie, czy firma robiąca te modułu udostępnia schemat? Jeśli nie, to co w razie awarii, trzeba liczyć na ich odpłatny serwis?
  • #20
    Pain
    Level 25  
    Gdy będziesz robił wspomnianą rozpiskę kosztów mógłbyś w niej zamieścić gdzie kupowałeś radiatory.
  • #21
    fanaudio
    Level 10  
    Odpowiedź dla Marios221 - Na chwilę obecną, po kombinacjach z okablowaniem wewnątrz obudowy wzmacniacza, brum sieciowy został prawie całkowicie wyeliminowany. Jest słyszalny już tylko, gdy w pomieszczeniu jest cisza, a ucho mam bezpośrednio przy kolumnie głośnikowej. Z okablowaniem będę jeszcze kombinował, ale nie wiem czy uda się wyeliminować całkowicie ten problem. Tak duży transformator tuż przy samej elektronice musi stwarzać takie problemy. Obym się mylił.

    Odpowiedź dla arek59 - Nie wiem, dlaczego tak się uwzięliście na te potencjometry. Powtórzę raz jeszcze. Docelowo ten wzmacniacz mocy będzie pracował w domu, jako jeden zestaw z przedwzmacniaczem. Przedwzmacniacz będzie miał wszystkie niezbędne korekcje i regulatory. Na wyjazdach wzmacniacz będzie sterowany z miksera, który również ma regulacje poziomu. Moim zdaniem nie ma sensu dublować regulacji poziomu.

    Dlaczego Kolega nie ma zaufania do modułów z Carton Audio? Rozmawiałem z kilkoma użytkownikami tych modułów (filtry do subów oraz wzmacniacze mocy) i nie usłyszałem od nich negatywnych opinii. Dlatego też sam zdecydowałem się na te układy. Co więcej jestem zadowolony z zakupu. Wszystko działa jak należy od pierwszego włączenia.

    Odpowiedź dla marian1981.02 - Do moich układów nie było dołączonych schematów ideowych. Tylko schematy montażowe z różnymi wariantami podłączenia. Zgodnie z umową moduły objęte są dwuletnią gwarancją, tak więc naprawa bezpłatna.

    Odpowiedź dla Pain - Jeszcze nie usiadłem przy kosztorysie. Co do radiatorów to kupiłem je jakiś czas temu wysyłkowo w jednym ze sklepów internetowych. To było kilka ładnych lat temu. Może uda mi się odnaleźć rachunek lub korespondencję e-mail. Inaczej nie będę w stanie podać jego nazwy ani innych namiarów. Z tego co pamiętam to za jeden radiator płaciłem około 110zł. To samo dotyczy transformatora sieciowego. Tak jak pisałem na początku tematu - do budowy wzmacniacza zbierałem się od dawna i dopiero teraz udało mi się wygospodarować czas oraz skompletować wszystkie potrzebne elementy. Jak tylko odszukam co trzeba to napiszę na forum.
  • #22
    marian1981.02
    Unitra equipment specialist
    fanaudio wrote:
    tak więc naprawa bezpłatna.
    Na razie... A co potem? Z gwarancji też można się wymigać.
  • #23
    TOMI
    Service technician RTV
    Przy tym zasilaniu to tylko nieco ponad 400W da się wycisnąć.
  • #24
    fanaudio
    Level 10  
    Do marian1981.02 - To tak jak z każdym innym urządzeniem, nie tylko elektronicznym. Chyba jednak trochę za daleko wybiegamy w przyszłość :) Jak na razie nie mam powodów, aby myśleć o gwarancji i naprawach. I niech tak zostanie.

    Do TOMI - Tylko nieco ponad 400W? Dla jakiego obciążenia? Może jakieś wyliczenia dla poparcia tej opinii? Nie lubię gdybania, co zaznaczałem już wcześniej. Liczą się dla mnie tylko konkretne i sprawdzone uwagi.
  • #25
    Anonymous
    Anonymous  
  • #26
    fanaudio
    Level 10  
    Czyli nie wyliczać tylko zmierzyć - brzmi bardzo sensownie. Czy jestem w stanie przeprowadzić taki pomiar? Mam do dyspozycji oscyloskop analogowy i prosty generator funkcyjny. Mam też sztuczne obciążenie, o którym już wcześniej wspominałem. Mowa o rezystorach 8 Ohm / 350W. Mam dwie sztuki takich rezystorów.

    W sumie to dobrze byłoby porównać wartość zmierzoną z wartością wyliczoną ze wzoru. Może kolega ułatwi mi zadanie i wskaże odpowiedni wzór, którym mógłbym się posłużyć? Byłbym wdzięczny. Myślę ze byłoby to bardzo cenne doświadczenie.
  • #28
    fanaudio
    Level 10  
    Jak już wspominałem wcześniej dysponuję tylko dwoma rezystorami dużej mocy o rezystancji 8 Ohm. To oznacza, że nie mogę obciążyć jednocześnie obu kanałów pełną mocą. Mogę przeprowadzić jedynie pomiar mocy przy obciążeniu tylko jednego kanału rezystancją 4 Ohm lub pomiar mocy przy obciążeniu obu kanałów jednocześnie, rezystancją 8 Ohm.

    Pomiar musiałbym wykonać przy wysterowaniu wzmacniacza sygnałem sinusoidalnym o częstotliwości 1kHz i amplitudzie, przy której sygnał wyjściowy pozostaje niezniekształcony? To znaczy bez obcinania wierzchołków przebiegu? Czy wszystko się zgadza?

    Dodano po 33 [minuty]:

    Do kolegi RAFAŁ.M - Czy wzór, który podałeś, jest na pewno prawidłowy?
  • #29
    adam313890
    Level 12  
    RAFAŁ.M wrote:
    Żeby pomiar był poprawny powinieneś obciążyć i wysterować jednocześnie obydwa kanały.


    To nie jest prawidłowy pomiar mocy sinus. Pomiar mocy sinusoidalnej jest to iloczyn wartości SKUTECZNYCH a nie maksymalnych. Dla sinusa wartość amplitudy należy podzielić przez √2 czyli, te 2R NALEŻY ZAMIENIĆ NA √2R.

    Wzór który podałeś to moc ciągła dla sygnału prostokątnego o wypełnieniu 50%

    A co do jednakowego obciążenia i wysterowania to się w pełni zgodzę ;)

    Dodano po 2 [minuty]:

    ojej, nie złapało obrazka NA OBRAZEK PATRZEĆ WYŻEJ

    Dodano po 9 [minuty]:

    A! I należy jeszcze dodać że mierniki (multimetry) prądu zmiennego podają w wartość skutecznej więc nie trzeba wtedy dzielić przez pierwiastek √2 wtedy wystarczy U²/R.
  • #30
    marian1981.02
    Unitra equipment specialist
    fanaudio wrote:
    Do marian1981.02 - To tak jak z każdym innym urządzeniem, nie tylko elektronicznym. Chyba jednak trochę za daleko wybiegamy w przyszłość :)
    Może i za daleko. Ale wychodzę z założenia, że skoro sam coś zbudowałem, to wypadało by bym sam potrafi to naprawić w razie awarii.