Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Renault Laguna 1 '95 - przestają działać wycieraczki i klimatyzacja razem

michal0210 19 Jul 2012 22:50 12959 16
    michal0210
    Level 9  
    Witam. Mój problem to klimatronik oraz wycieraczki i spryskiwacz co jakiś czas poprostu się wyłączają np. wsiadam rano odpalam auto wszystko jest ok dopóki nie włączę wycieraczek i raz wszystko działa normalnie a innym razem gaśnie klima i stają wycieraczki. Raz nie działa to 10 minut innym razem kilka dni. O co może chodzić ??? Teraz często pada deszcz więc często stoję na poboczu w zaparowanym aucie i czekam na słońce. Jeśli ktoś rozwiązał podobny problem to proszę o pomoc.
    carrot
    Moderator of Cars
    Trzeba oglądnąć bezpieczniki koło akumulatora, jak tam jest ok, to wtyczki podpięte do uch
    koleś kit
    Level 39  
    Co do dmuchawy to:
    wypalona (przegrzana) kostka przy silniku
    przegrzane złącze nad silnikiem koło przekaźnika silnika
    przegrzane złącze w skrzynce połączeń
    bezpiecznik w skrzynce
    bezpiecznik w skrzynce koło akumulatora
    masa na progu
    To najbardziej prawdopodobne choć co innego nie wykluczone.
    Co do wycieraczek :
    przegrzane złącze w skrzynce połączeń
    bezpiecznik koło akumulatora
    przełącznik wycieraczek
    silnik wycieraczek
    a może i co innego 8-O 8-O
    Obejrzyj dokładnie tą skrzynkę w środku z bezpiecznikami tam lubi palić ,tam bez uch jeszcze.Jak i bezp.koło aku.Ale się opisałem,bije na starość.
    michal0210
    Level 9  
    Właśnie sęk w tym że to zawsze się rozłącza RAZEM więc muszę znaleźć co wspólnego mają wycieraczki i klima- ona wtedy gaśnie całkiem działa tylko podświetlenie. Niema tak żeby zgasła sama klima lub same wycieraczki zawsze razem przestają działać. Może jest jakiś przekaźnik odpowiedzialny właśnie za klimę i wycieraczki. Ten za skrytką jest ok, bezpieczniki w skrzynce pod kierownicą ok te w kom. silnika też ok, masa z progu też ok kostka przy wentylatorze w kabinie tez ok. Nie wiem tylko do czego są przekaźniki przy skrzynce z bezpiecznikami pod kierownicą :/ PS. UCH to skrzynka z przekaźnikami pod kierownicą ?? Pytam bo laikiem jestem :P
    carrot
    Moderator of Cars
    Tak, uch to zelektronizowana (że tak powiem ;) ) skrzynka bezpieczników i przekaźników pod kierownicą. Często robią się w niej zimne luty albo wypalają styki w kostkach kabli do niej podpiętych
    michal0210
    Level 9  
    Ok jutro mam trochę czasu to sprawdzę i dam znać co dalej, spieszy mi się bo w poniedziałek chcę wyjechać i mam stracha że będzie padało ,a wycieraczki i dmuchawa pechowo staną ;/
    Pawel wawa
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jak już rozbierzesz, popatrz przez lupkę, ja bym jednak zaraz lutował, dodatkowo nieco wzmocnił pewne połączenia, na logikę znajdziesz które ;)
    michal0210
    Level 9  
    Kurde lipa trochę, nie umiałem wyjąć tej skrzynki i tak leżałem z głową przy pedałach i tylko jedną kostkę byłem w stanie odpiąć ale wyglądała ok dalej nie miałem podejścia . Pawel wawa nigdy nie miałem do czynienia z czymś takim ,dla mnie jak coś nie jest zaśniedziałe i się trzyma to jest ok :P Szkoda że nie dotarłem do reszty kostek z kabelkami bo jutro z rana wyjazd , no może będę miał fart i nie będzie padało :) Jednak nie zamykamy tematu jak wrócę za około 11 dni to będę szukał dalej. Dzięki za pomoc i jak ktoś chce coś pisać to śmiało . Pozdrawiam
    michal0210
    Level 9  
    No wróciłem i jakoś nic się nie stało , nie wiem co mam mysleć:/
    michal0210
    Level 9  
    No i tak jak myślałem miesiąc działało a wczoraj zaczeło padać i odrazu padł nawiew z wycieraczkami:/ Co ciekawe później samo zaczeło działać. Zaczynam tęsknić za poprzednim samochodem :P
    koleś kit
    Level 39  
    Tutaj wypala w skrzynce złącze od dmuchawy.
    Nie jest to ani ucbik ani żadne uch.To zwykła skrzynka połączeń z bezpiecznikami (nie ten rocznik).Rozbierałem to kiedyś ,są tam dwie płyty lączone zewnątrz pinami ale nie miałem takiej lutownicy żeby to rozlutować.Dalej będę się upierał że problem w tej skrzynce.
    michal0210
    Level 9  
    Dzięki oczywiście sprawdzę to dokładnie u znajomego elektryka i dam znać co i jak .
    michal0210
    Level 9  
    Ale czy to samo złącze jest odpowiedzialne za wycieraczki i spryskiwacze?? Bo jak w temacie nie pada sama dmuchawa tylko razem z wycieraczkami .
    koleś kit
    Level 39  
    Nie.Te dwa piny to te same dwa czerwone kable idące do przekaźnika silnika wentylatora.Nie powiem ci która kostka idzie na wycieraczki bo nie wiem ,na schemacie nie mam opisu wyjść skrzynki.To tylko taki przykład co się może dziać.Może być problem w samym środku ,zimny lut itp lub wytopione złącza na wejściu zasilania do tego .
    michal0210
    Level 9  
    Dziś okazało się że w momencie jak nie działa dmuchawa i wycieraczki to niema też świateł cofania, a jak załapie to działa wszystko:/
  • Helpful post
    viluspolska
    Level 1  
    Mam to samo. Padł klimatronic i wycieraczki. Czasem zaskoczy i działa kilka dni. Prawdopodobnie problem jest w skrzynce bezpieczników, przynajmniej u mnie. Dziś był ten dzień, kiedy mogłem sprawdzić usterkę, jednak szybko zrobiło się ciemno, do tego padało. A więc tak. Nie mam przy sobie schematu układu elektrycznego ale sprawdź najpierw napięcia na bezpiecznikach 40A (pod klapką na dole od podłogi. Jeśli na pierwszym i trzecim od środkowego słupka masz napięcie, to znaczy, że możesz wykluczyć problemy z połączeniem z komory silnika. Zmierz też napięcia na bezpiecznikach 9 i 20 (przy włączonym zapłonie), bezpieczniki 40A mierz przy wyłączonym. Nie miałem dzisiaj czasu ale czeka mnie sprawdzenie przekaźnika zasilania Nr 1 (wg schematu - poszukaj w google książka serwisowa albo sam naprawiam), nie wiem tylko, który to przekaźnik.
    Jak już odkryję, który to przekaźnik muszę sprawdzić napięcie na nóżce nr 1 i 3 (masz rozrysowane na obudowie przekaźnika), masę na nóżce 2 oraz przejście z nóżki 4 do bezpieczników 9 i 20. Będzie wiadomo, gdzie obwód jest przerwany. W razie czego trzeba będzie zrobić obejście. Wykluczyłem wadliwy przekaźnik przez podmianę na inny. Oczywiście nie obejdzie się bez zamontowania nowej skrzynki lub przelutowania starej.
    michal0210
    Level 9  
    No tak ale to trzeba raczej sprawdzać w momencie gdy klima i wycieraczki nie działają bo jak akurat działają to napięcia będą. Więc teraz trzeba czekać aż usterka wróci:/