Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel opcja listy z autouzupełnianiem

20 Lip 2012 11:33 15839 19
  • Poziom 2  
    Witam, chcę stworzyć w excelu listę produktów (to nie jest problemem) lecz chodzi o ilość danych na tej liście jest to około 2000 towarów. Czy jest opcja aby po wpisaniu początku index-u towaru (4 pierwszych liter) wyświetlił mi tylko te które się od niech zaczynają.
  • Moderator Programowanie
    Zależy jaka lista (poprawność danych, formularzowa, AciveX). Napisz dokładniej lub wrzuć plik z przykładem.
  • Poziom 2  
    Ma to wyglądać tak:
    Po naciśnięciu literki "K" mam mi w liście wyświetlić tylko produkty na literkę "K", po wpisaniu "ka" tylko te które się zaczynają na "ka" itd.

Dodano po 1 [minuty]:

Excel opcja listy z autouzupełnianiem
    Spróbuj z polem kombi AciveX.
    W innym przypadku trzeba będzie wesprzeć się dodatkową komórką określającą kryteria dla listy, kolumną pomocniczą i dopiero pobierać listę...
  • Poziom 11  
    Cześć,

odkopuję temat ze względu na to, iż mam teraz dokładnie ten sam problem. Chciałbym aby lista rozwijana automatycznie się rozwijała po wejściu na komórkę + zawężała się wpisując kolejne litery. Doszedł ktoś może jak to zrobić?

Odnośnie funkcji kombi, to jak rozumiem umożliwia wypełnianie poprzez pola, a jednak dla osób które ledwo łapią excela (dodaj, odejmij, średnia, pomnożyć ;) ) może być zbyt pracochłonne ;/

Z góry dzięki za odp :)
    Może w ten ponad rok udało się znaleźć rozwiązanie :)
    Pozdrawiam,
    rychu888
    W tym przypadku poprawność danych/lista odpada. Może rozwiązanie z tego tematu?
    -sortowanie listy
    -filtrowanie

W załączniku dostosowałem Arkusz2 do opisu.
    "Aktywny" zakres to D2:D10. Wartość zapisuje się przy zamknięciu formularza.
    Trzeba tylko dopracować położenie formularza: Link W E2007 to Left+24, Top+141 (mniej więcej)
    Lista jest filtrowana wg pierwszej, wpisanej litery. Po drugie: combo ActiveX ma wbudowane autouzupełnianie.

Przeanalizuj, dostosuj do własnych potrzeb.
  • Poziom 7  
    Witam,
    poszukuję listy z autouzupełnieniem, coś jak w tym przykładzie,który tu znalazłem. Przerobiłem go na "własne" potrzeby ale okno "wybierz z listy" nie działa tak jak bym chciał, lista owszem jest ale po wpisaniu pierwszej litery lista nie rozwija sie dalej tylko jest pierwsza nazwa. Czy można prosić o poprawienie kodów w VBA, bo u mnie z tym kiepsko :wink:
    Dziękuję. Pozdrawiam
    Piotr
  • Poziom 33  
    Nie bardzo rozumiem, na czym dokładnie polega problem, bo moim zdaniem sama lista działa prawidłowo. Gdy uaktywni się pole tekstowe i wpisze pierwszą literę, lista ustawia się na pierwsze hasło zgodne z tą literą, wpisywanie kolejnych liter przesuwa listę na zasadzie zgodności z tymi literami. W każdej chwili można też zrezygnować z wpisywania liter i myszką wybrać pozycję z listy. Mam Excela 2010.
  • Poziom 7  
    ...może nie doprecyzowałem, chodzi o arkusz 2,
    w ark.1 jest OK, tyle że useform jest "przytwierdzony"
    a ja chciałbym aby był przypisany do każdej komórki jak w arkuszu 2,
    Dziękuję
  • Poziom 34  
    @PiterM71 Kolego zobacz do userforma2 że nie do końca przepisałeś/kopiowałeś kod z userforma1 błąd masz w Private Sub ComboBox1_Change porównaj to znajdziesz
  • Poziom 7  
    Dzięki za podpowiedź ! ale mam kolejny problem a nawet dwa:
    1) zwiększyłem listę danych (1000 pozycji) i widzę że UserForm pojawia się z małym opóźnieniem, przy ok 3000 jest to już bardzo wolno, ale chyba nie ma na to rady ?
    2) po wpisaniu danych w 30 wierszy, przesuwam widok arkusza do dołu o ileś tam pozycji i gdy chcę wpisac kolejna pozycję Userform pojawia się gdzieś na dole arkusza albo poza jego widokiem i wówczas pozostaje tylko zamknięcie go kombinacją alt+ctrl+del :-o , może mozna to jakoś ustawić ale na razie język VBA to dla mnie czarna rozpacz. Z góry wielkie dzięki za pomoc.Przykład w zał.
    Piotr
    Ad.1 Zerknij do ostatniej linii UserForm_Initialize. Tam jest przypisanie listy ComboBox'a do tablicy. Odwróciłbym to. Wykorzystałbym tę tablicę globalnie, z wypełnieniem jej już przy otwarciu pliku. W UserForm2 zamiast dodawania wartości do listy ComboBox'a w pętli, przypisywałbym tablicę. Plik co prawda będzie się otwierał ciut dłużej, za to inicjacja formularza pójdzie "piorunem".

Ad.2 Usuń/zaapostrofuj (lub uwarunkuj) linię 'Me.Top...' z 'UserForm_Activate' (UserForm2).
  • Poziom 7  
    DZIĘKI raz jeszcze !
    Z pkt.2 jest ok, usunąłem ale 1 :?: , kombinowałem ale nic mi nie wychodzi,
    czy o jakąś gotową komendę można prosić ?
    Dziękuję. Pozdrawiam
  • Poziom 7  
    Dziękuję bardzo ! Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Cześć!
    Moje doświadczenie z VBA jest niewielkie, dlatego zawracam się do Was z prośbą o podpowiedź.

Chciałam skorzystać z tego kodu interesuje mnie wersja z arkusza drugiego. Ma to służyć do uzupełniania poszczególnych komórek w kolumnie "TEST1".
    Czy sam kod UserForm2 + przypisanie UserForm do wybranych komórek powinno wystarczyć?

W jaki sposób można zdefiniować "tbl" w kodzie UserForm2, aby to działało poprawnie?
    1. Kod z Initialize uForm1 przekopiować do Initialize uForm2
    2. Przy Open załadować uForm2
    3. przy zamknięciu ukryć formularz (nie zamykać) i wyczyścić ComboBox

W efekcie wyjdzie coś, jak w załączniku. UserForm1 jest w tym przypadku zbędny.
  • Poziom 2  
    adamas_nt napisał:
    1. Kod z Initialize uForm1 przekopiować do Initialize uForm2
    2. Przy Open załadować uForm2
    3. przy zamknięciu ukryć formularz (nie zamykać) i wyczyścić ComboBox

W efekcie wyjdzie coś, jak w załączniku. UserForm1 jest w tym przypadku zbędny.

Dzięki wielkie! Przerzucając do swojego pliku dobrze kombinowalam, tylko zapomniałam o Module1, zawsze lepiej zapytać.

Teraz jest taki problem, że jak chce po raz kolejny coś wybrać to lista jest pusta, który fragment kodu dopowiada za wyczyszczenie tej listy?
    Przy ukrywaniu czyszczona jest zawartość ComboBox'a. W tym momencie tblTmp jest pusta (i=0 w Change). Oczywiście jeśli zaczniesz pisać (Change), lista się wypełni.

Aby to uzupełnić, trzeba przypisać listę w przypadku i=0 przy Change. Dopisz linię za Combo.Clear
    Kod: vbscript
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
  • Poziom 1  
    Koledzy jestem kompletnym laikiem w kwesti Excela (znam tylko podstawowe funkcje), próbuje stworzyć szablon faktury dla swojej działalności, brakuje mi w niej tylko listy pozycji, które do tej pory sprzedałem , zapisanej właśnie w liście z auto uzupełnianiem.

Stworzony przez was plik jest naprawdę wystarczający, bylibyście jednak tak mili aby móc mi wytłumaczyć jak skopiować owe formuły do mojego szablonu.

Z góry dziękuje !