Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka zasilacza ATX 350W na zasilacz warsztatowy - dziwny dźwięk

20 Lip 2012 12:14 4994 16
  • Poziom 9  
    Witam. Nie wiem czy piszę w dobrym dziale, więc w razie czego proszę moderatora o przeniesienie tematu.

Mam następujący problem:

Zachęcony artykułem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2274049.html zacząłem przerabiać zasilacz iBOX i325 350W. Jest to jakiś chiński szmelc, jednak jest lepszy na przykład od CODEGEN-ów, ponieważ ma wszystkie filtry przewidziane na płycie po stronie pierwotnej czego w posiadanych przeze mnie innych zasilaczach nie było. Po długich poszukiwaniach schematu udało mi się go znaleźć na pewnej rosyjskiej stronie (schemat zamieszczam w załączniku). Jest to standardowa konstrukcja oparta na TL494 i LM339. Po przestudiowaniu znalezionego schematu oraz dokumentu http://www.ti.com/general/docs/lit/getliterature.tsp?literatureNumber=slva001e&fileType=pdf zabrałem się za usuwanie z zasilacza praktycznie całej strony wtórnej oraz układów odpowiedzialnych za generowanie sygnału POWER GOOD, włączanie zasilacza przez zwarcie PS-ON do masy oraz sprawdzania napięć 5 V oraz 3,3V. Obwody te oparte były na LM339. Przerobiłem również obwody na nóżkach 1,2 (komparator pierwszy), 3 (feedback), 4 (DTC), 15,16 (komparator drugi) układu TL494. Komparator drugi został na razie unieruchomiony poprzez podłączenie nogi 15 do VREF (14 pin TL494) oraz 16 pin do GND. Na nodze 1 dzielnik napięcia dający dla 12 V ze strony wtórnej 2,5 V na środku (3,9 kΩ od 12 V, 1 kΩ do masy), reszta tak jak w pierwszym linku (otoczenie TL494). Na stronie wtórnej zostawiłem jedynie diodę podwójną 30 A na linii 12 V, dwie diody prostownicze do wytworzenia napięcia -12 V oraz dławik sprzężony i kondensator 4700uF/63V.

I teraz po tym wstępie fabularnym główny problem: zasilacz piszczy, trzeszczy i skwierczy :D. To samo bez i z obciążeniem (żarówka 12 V od kierunkowskazu). Uruchamiam go z żarówką 230V/60W w szereg. Dopóki nie ruszałem obwodów wyjściowych strony wtórnej (ale już były usunięte obwody z komparatorami LM339) to wszystko było dobrze. Po amputacji diód podwójnych i kondensatorów od obwodów 3,3V oraz 5V zasilacz zaczął wydawać dźwięki. Co może być problemem? Brak obciążenia na tych liniach? Proszę o nie zmieszanie mnie z błotem :D

Dodaję w załączniku schemat zasilacza oraz schemat, na którym zaznaczyłem, które elementy wylutowałem. (Zaznaczam że strona wtórna mojego zasilacza trochę się różniła - była po prostu tak banalna jak w CODEGEN-ach).

P.S.: Napięcie 12 V na wyjściu jest stabilne, żarówka samochodowa pięknie i jasno świeci.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 28  
    Czy usunąłeś na stronie wtórnej elementy C12-R22 oraz C19-R21?
  • Poziom 9  
    Tak, usunąłem te elementy. Mam wstawić je na swoje miejsce?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    No to czemu nie zaznaczyłeś wszystkiego na schemacie, co usunąłeś ?
  • Poziom 28  
    Wlutuj te elementy na swoje miejsca, praca przetwornicy powinna się poprawić.
  • Poziom 9  
    Napisałem na końcu że wyciąłem całą stronę wtórną, poza tym ta na schemacie jest trochę inna niż w moim zasilaczu. Dałem taki schemat, ponieważ nie mogłem znaleźć schematu dla mojej płytki zasilacza. Schemat ten jest identyczny jeśli chodzi o wszystkie bloki z wyjątkiem okolic strony wtórnej (diody podwójne, dławiki). Zrobiłem po prostu tak, że do odczepów trafa po stronie wtórnej odpowiedzialnej za 12 V podpiąłem diodę podwójną i ze środkowej nóżki (wspólna katoda) na dławik sprzężony, za dławikiem kondensator i mamy wyjście napięcia. Teraz zmodyfikowałem ten układ w taki sposób, że do końcówek trafa podłączyłem w szereg kondensator 10nF i rezystor 4,7 kΩ. Jednak problem występuje nadal, mimo iż dźwięki delikatnie się ściszyły i już tylko skwierczy (brak pisku jakby jakieś kondensatory się ładowały, jedynie występuje trzeszczenie)
    Spróbuj do 10nF równolegle dać 4,7nF. Zauważyłem, ze ten schemat ma błąd - zamienione oznaczenie -5V z -12V.
  • Poziom 28  
    Dlaczego upierasz się aby poprawić fabrykę i zrobić po swojemu?
    Dałeś rezystor o 1000x większym oporze niż na schemacie i to ma filtrować poprawnie? Chyba, że się pomyliłeś w opisie.
    Wlutuj w/w elementy jak były, w czym jest kłopot?
  • Poziom 9  
    Nie chcę poprawiać fabryki, chcę dorobić do tego zasilacza regulację napięcia oraz regulowane ograniczenie prądowe, wszystko z wyświetlaczem, na procku. Dlatego wycinam niepotrzebne napięcia, oraz zabezpieczenia. Niby wszystko mi działa tak jak chcę (policzyłem rezystory przy TL494 i uzyskałem dokładnie taki efekt jak chciałem), jednak martwi mnie ten dźwięk. Mam obawy o to, że to jakiś kondensator, który za chwilę "zajdzie w ciążę", zasiłka dostanie jakiegoś zwarcia i będzie po robocie. Zaraz wymienię rezystor (to nie była pomyłka), dolutuję kondensator i zobaczę jak to działa.

EDIT: Wymieniłem rezystor, dodałem kondensator równolegle. Trzeszczy nadal. Dodam, że teraz obwód 12 V wygląda dokładnie tak jak na schemacie. Bardzo pięknie proszę o kolejne propozycje rozwiązania tego problemu.
  • Poziom 28  
    Do nogi 4 TL494 rezystor na masę jak w fabryce. Rezystor + kondensator pomiędzy 2 i 3 też nie zaszkodzi.
  • Poziom 9  
    Jeśli dam do 4 nogi rezystor 47kΩ to na tej nodze pojawi się napięcie ok. 2V co jak sądzę skutecznie zablokuje pracę przetwornicy (jeśli się mylę to proszę o wytłumaczenie dlaczego).
  • Poziom 28  
    Ehhh... Znowu trzeba 3 posty aby Cię przekonać do zrobienia czegokolwiek...
    Skąd Ci się pojawi napięcie na tej nodze, skoro proszę o podłączenie jej przez rezystor do masy? Nie podłączaj tej nogi do niczego więcej.
  • Poziom 9  
    Aha, po prostu nie zrozumieliśmy się :) Po prostu myślałem, że chodzi Ci o to, żeby rezystor, który aktualnie tam jest wymienić na ten, co na schemacie (powstałby wtedy dzielnik, w środku którego byłoby ok 2,28 V). Teraz rozumiem, że chodzi Ci o to, a by na tym wejściu był tylko wewnętrzny offset 0,1 V.

EDIT: po usunięciu wszystkich elementów z nogi 4 oraz ściągnięciu jej do masy rezystorem 47 kΩ trzeszczy nadal, usunięty został jedynie softstart, przetwornica ostro startuje.
  • Poziom 28  
    redshark555 napisał:
    Po prostu myślałem, że chodzi Ci o to, żeby rezystor, który aktualnie tam jest

Na poprawionym przez Ciebie schemacie noga 4 wisi w powietrzu.
    Ja się wycofuję.
    Przynajmniej do czasu ujrzenia właściwego schematu - jak to wygląda po Twoich przeróbkach.

pozdrawiam
    A ten 4700µF to jest LOW ESR ?
  • Poziom 9  
    Nie, niestety nie mam kondensatorów LOW ESR o takiej pojemności na takie napięcie, ale to raczej nie jest przyczyna problemu, ponieważ bez tego kondensatora objawy są identyczne. Dodam, iż kondensatory, które wcześniej siedziały w obwodach wtórnych (fabryczne, wylutowane z powodu napuchnięcia) też nie były LOW ESR.
    redshark555 napisał:
    bez tego kondensatora objawy są identyczne.
    Weź sobie załatw oscyloskop i dopiero wtedy wyciągaj wnioski. Przypuszczenia na bok.
    redshark555 napisał:
    niestety nie mam kondensatorów LOW ESR o takiej pojemności
    To do testów daj mniejszej.
    redshark555 napisał:
    Dodam, iż kondensatory, które wcześniej siedziały w obwodach wtórnych (fabryczne, wylutowane z powodu napuchnięcia) też nie były LOW ESR.
    Zgadnij dlaczego spuchły...
    P.S. Równolegle do tego elektrolita dać 10µF/50V stały. Jak chcesz mieć zakłócenia na wejściu TL494, to sobie miej, ale powoli poziom merytoryczny tej dyskusji zmierza na dno.