Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Attiny13 - Klawiatura oporowa

Tomekddd 20 Lip 2012 14:09 911 3
 • #1 20 Lip 2012 14:09
  Tomekddd
  Poziom 23  

  Witam, mam klawiaturę oporową z jakiegoś samochodu i chciałbym na niej zrobić prosty zamek szyfrowy, z tego co sprawdziłem ma ona 28,5kOhm bez naciskania przycisków, jeśli wciśnięty jest przycisk 9 opór spada do 1,5kOhm i to jest maks.
  Zrobiłem prosty dzielnik na rezystorze 10k i tej klawiaturce, dzielnik zasilam napięciem 5V i niby wszystko działa, woltomierz cyfrowy wskazuje rosnące napięcie po każdym naciśnięciu przycisku ale mam kłopot bo muszę chwilkę trzymać przycisk szczególnie 9 aż napięcie na mierniku wskoczy na maksymalne. Klawiaturę chcę podpiąć do ADC attiny13 i tak sprawdzać który przycisk naciśnięto ale martwi mnie ten czas wzrostu napięcia ponieważ zanim napięcie osiągnie maks dla klawisza 9 to po drodze procesor wczyta wszystkie klawisze jak naciskane.

  Czy ten czas narastania może być winą opóźnienia miernika cyfrowego?
  Jak zabezpieczyć układ żeby nie wczytywał wszystkich klawiszy tylko ten konkretnie wciśnięty?

  0 3
 • #2 20 Lip 2012 14:43
  perlon
  Poziom 19  

  Może zastosować próbkownie? Wystarczą dwa pomiary w określonym odstępie czasu. Jeżeli różnica między pomiarami będzie mieścić się w tolerancji można uznać klawisz za wciśnięty. Odstępy czasu dobrać odpowiednio do narastania i opadania zbocza napięcia.

  0
 • #3 20 Lip 2012 14:55
  LordBlick
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Tomekddd napisał:
  martwi mnie ten czas wzrostu napięcia ponieważ zanim napięcie osiągnie maks
  Patrzysz na odczyt w mierniku i wyciągasz wnioski(pochopne), jakbyś widział przebieg na oscyloskopie... Miernik ma w swoim procesorze algorytm całkowania, jesli jest to TrueRMS, a jeśli nie jest, to ma zwykłe uśrednianie. Złóż układ i napisz program... ;)

  0
 • #4 20 Lip 2012 17:28
  Tomekddd
  Poziom 23  

  Właśnie jestem w trakcie pisania i działa :D tylko musze dobrać przedziały reagowania cyfry

  0
  Szukaj w 5mln produktów