Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kamera przemysłowa -> mini trafo -> skrętka -> laptop?

20 Lip 2012 18:01 3440 18
  • Poziom 11  
    Witam!
    Otóż mam taki problem: posiadam kamerę przemysłową, z której wychodzi zasilanie oraz wtyk BNC do tego mam mini transformator z wejściem na BNC oraz kabelek DC-DC no i oczywiście wyjście na wtyczkę RJ. Czy jest możliwość podłączenia kamery poprzez transformatorek i skrętkę do komputera?
  • OptexOptex
  • Poziom 27  
    Za mało danych. Przydało by się zdjęcie albo typy tych urządzeń. Mogę tylko podejrzewać że na wyjściu tego transformatorka masz dalej sygnał analogowy. Aby podłączyć do komputera potrzeba albo karty wideo np pod usb albo serwera (z jednej strony sygnał analogowy z drugiej wpinasz RJ45 do komputera, switcha lub routera.
  • Poziom 11  
    Na tym trafo narysowany jest schemat i pokazane, które żyły są napięciowe, a które do wyjścia video i nic więcej, a no i sygnał pewnie tak jak mówisz jest analog. Bez karty wideo nie da się inaczej podłączyć? Z jednej strony wpinam wtyczkę RJ do trafo, a z drugiej wtyczkę RJ do lapka pod wejście EThernet. Czy dobrze rozumuje? Tylko w jaki sposób to skonfigurować? W sumie to jak podłącze przez skrętkę to mogę sprawdzić napięcie na wejściu trafo, czy w ogóle dochodzi.
    Poniżej zamieszczam foto urządzeń:

Kamera przemysłowa -> mini trafo -> skrętka -> laptop? Kamera przemysłowa -> mini trafo -> skrętka -> laptop? Kamera przemysłowa -> mini trafo -> skrętka -> laptop? Kamera przemysłowa -> mini trafo -> skrętka -> laptop?
  • Moderator
    Dobrze myślisz.
    Patent ze skrętką jest tylko metoda przesłania analogowego sygnału wizyjnego i zasilania przez kabel komputerowy. Działa to dość dobrze, sam mam w firmie kilkanaście kamer tak zrobionych, niektóre są "puszczone" na zwykłych kablach telefonicznych wieloparowych.
    Jeżeli chcesz ten obraz oglądać na ekranie kompa to potrzebna jest karta wizyjna lub inne urządzenie działające w podobny sposób.
  • Poziom 11  
    No dobrze, ale jakie inne urządzenie może podobnie działać?
    No to powiedzcie mi taka rzecz jeszcze dodatkowo: jeżeli miałbym rejestrator to on załatwia cały problem, tak? A bez niego co?:)
  • OptexOptex
  • Moderator
    A bez niego podłączasz do telewizora albo do komputera z kartą wizyjną.
    To jest nic innego jak normalny kabel zasilania z torem kamerowym...
  • Poziom 11  
    Czyli może byc coś takiego, najtańszego:
    nie wiem czy można linki z all****, więc podaje numer aukcji: 2496463046?
  • Moderator
    Jeżeli będzie działać to czemu nie....
    Nie spodziewaj się HD..... będzie to raczej kiepski VHS...
  • Poziom 11  
    Rozumiem, ale mi głównie chodzi o sam test kamerki i zobaczenia jak to wszystko funkcjonuje:) Dzięki za pomoc!

Dodano po 5 [godziny] 14 [minuty]:

Przemyślałem jeszcze to wszystko przed kupnem i mam pytanie, więc jak ja mam to połączyć za pomocą skrętki? Większość rejestratorów ma wtyk BNCj. Jest przejściówka skrętka - BNC? Albo skrętka - chinch? Przejściówka albo znów transformator? Najlepiej robić to za pomocą skrętki, bo jest tania i można przeciągać swobodnie ile się chce.
  • Moderator
    Z tym swobodnym przeciąganiem to nie jest tak ze nie ma ograniczeń.

Zestaw jaki pokazywałeś na zdjęciach składa się najczęściej z dwóch taki "przelotek". Po stronie kamery jest to najczęściej zestaw jaki dołącza się do kamery czyli wtyczka BNC i zasilanie do kamery a drugi transformator ma wtyk na kablu do rejestratora i gniazdo do dołączenia zasilacza.
    Z elektrycznego punktu wiedzenia jest to zestaw dwóch transformatorów współosiowo 75 /120 omów symetrycznie, zasilanie przekazywane jest najczęściej pozostałymi przewodami.
    Najdłuższy odcinek jaki mam w firmie to ponad 400 metrów skrętki a potem kabel telefoniczny około 800 metrów.
  • Poziom 11  
    A mógłbyś mi jeszcze pokazać lub podać typ tego drugiego transformatora?
    Hmm... 400m to nie jest tak mało, a 800m na telefonicznym to już sporo.
    Nie czytałem dokładnie, ale na długie odległości najlepszy jest kabel światłowodowy?
  • Moderator
    Ja używam coś takiego:
    http://www.dipol.com.pl/transformator_video_etrix_1vp-a_z_wtykiem_bnc_2szt__M16655.htm
    Ale tego typu "drobiazgów" jest wiele, większość spełnia swoja rolę....

Z tym kablem światłowodowym to owszem, jak masz parę kilometrów to czemu nie. 1 kilometr skrętki nie daje dużego tłumienia, pamiętaj że pasmo wizyjne kamer przemysłowych to mniej niż 2 MHz, skrętka komputerowa i kabel telefoniczny - pod warunkiem ze dobry a nie jakiś szajs Telefoniki Kraków - spokojnie takie sygnały przeniesie.
    Nie strzelajmy z armaty do wróbla....
  • Poziom 11  
    Czyli jak kupie np. trafo tego typu co mi podałeś to do jednego podłączam zasilanie, a do drugiego wideo?
  • Moderator
    Uchowaj..
    Trafo służy do przeniesienia tylko treści wideo.
    Trzecie zdjęcie jakie dołączyłeś to element który jest zakończeniem toru przy rejestratorze i do niego podłącza się zasilacz. Do gniazdka RF-45 jakie tam jest podłącza się kabel skrętkowy.
    Na zdjęciu nr 4 jest kamera z dołączonym transformatorem. W tamte gniazdko wkładasz wtyk z drugim końcem.
    Te dwa elementy łączysz skrętką i musi działać....
  • Poziom 11  
    Jestem trochę laikiem i uczę się tego sam, więc napisze po kolei swój tok rozumowania i postępowania:
    Zaczynam od strony kamery, z której wychodzi złączne BNC(obraz), DC(zasilanie), wpinam do nich trafo (zdj. 3) i pozostaje mi wyjście z trafo RJ. Do złącza RJ wpinam skrętkę z jednej strony, a drugi koniec skrętki w przykładowe trafo, do którego podałeś mi linka. Następnie wtyczkę BNC z tego trafo do rejestratora, a rejestrator podaje napięcie, tak to leciało?:))
  • Moderator
    Nie.
    To co jest na zdjęciu nr 4 jest kompletem. kamera jest właczona w transformator/separator zasilania.
    Ten separator jest podłaczony z transformatorem ze zdjęcia nr 3.
    Końcówki ze zdj. nr 3 sa podłaczone do zasilnia i rejestratora.

W zestawie powinny byc dwa transformatory: jeden przy kamerze i jeden przy rejestratorze....
  • Pomocny post
    Moderator
    Za wiele prądu na takim kablu nie puścisz. Przyjmij zasade, że jeden kabel to jedna kamera. A zasilacz lepiej dac o 100% wiekszy...
  • Poziom 11  
    Teraz już chyba wszystko rozumiem. Muszę doinwestować w dalszy sprzęt i w razie problemów będę pisał. Dzięki wielkie za pomoc!:)