Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chwilowe skoki zużycia procesora.

20 Lip 2012 18:23 3646 20
  • Poziom 9  
    Witam, mam taki problem od jakiegoś miesiąca, obojętne co robię na komputerze czy gram, czy przeglądam strony, komputer łapie tzw. ,,scinki" że kursor myszki nawet tnie podczas przesuwania po ekranie i w tych momentach zużycie procesora skacze do 100%.

Co może być tego przyczyna?

Typ komputera ACPI x64-based PC
    System operacyjny Microsoft Windows 7 Ultimate
    Typ procesora DualCore Intel Pentium E5300, 2600 MHz (13 x 200)
    Nazwa płyty głównej Gigabyte GA-P31-ES3G (3 PCI, 3 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN)
    Mikroukład płyty głównej Intel Bearlake P31
    Typ BIOS'u Award Modular (08/05/08)
    Ekran
    Karta wideo NVIDIA GeForce 9800 GT (1024 MB)
    Dysk fizyczny SAMSUNG HD103UJ ATA Device (1000 GB, 7200 RPM, SATA-II)
    Napęd dysków optycznych TSSTcorp CDDVDW SH-S223Q ATA Device (DVD+R9:16x, DVD-R9:12x, DVD+RW:22x/8x, DVD-RW:22x/6x, DVD-RAM:12x, DVD-ROM:16x, CD:48x/32x/48x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)
    Status dysków SMART OK
    Pamięć 4gb (2x2gb)
    Nazwa modułu Kingmax KLDE88F-B8KU5
    Rozmiar modułu 2 GB (2 ranks, 8 banks)
    Typ modułu Unbuffered DIMM
    Typ pamięci DDR2 SDRAM
    Szybkość pamięci DDR2-800 (400 MHz)
    Szerokość modułu 64 bit
    Napięcie modułu SSTL 1.8
    Metoda detekcji błędów Brak
    Szybkość odświeżania Zredukowana (7.8 us), Self-Refresh

Taktowanie pamięci
    @ 400 MHz 5-5-5-18 (CL-RCD-RP-RAS) / 23-51-3-6-3-3 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)
    @ 266 MHz 4-4-4-12 (CL-RCD-RP-RAS) / 16-34-2-4-2-2 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)
    @ 200 MHz 3-3-3-9 (CL-RCD-RP-RAS) / 12-26-2-3-2-2 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)

Zasilacz iBOX DR8400BTX 400W

Komputer od nowości ma taka konfiguracje(około 4lat) i wcześniej takie sytuacje nie miały miejsca, i boje się czy czasem procesor nie kończy już swojej żywotności.

Wiem, że zasilacz to ścierwo i planuje jego wymianę, ale kompletnie na zasilaczach się nie znam, a fundusze dość ograniczone mam. Mozę ktoś kto orientuje się w temacie, mógłby jakoś poradzić?
  • Poziom 13  
    a System kiedy przeinstalowywałeś ?
  • Poziom 9  
    System przeinstalowany był około 1.5 roku temu i tak się zebrać nie mogę bo nie mam kiedy, pozbierać potrzebnych danych z rejestru, ale zainstalowałem drugi, czysty i sytuacja się powtarza, również. Dodam jeszcze, ze jakiś czas temu miałem mała awarie, gdyż przy próbie włączenia komputera, wydawał jakiś dźwięk (jakieś piknięcia z głośniczka w obudowie), i tyle było, wszystko niby chodziło, ale ekran się w ogolę nie pokazywał i cały czas ten dźwięk się wydobywał. Próbowałem wtedy, zrestartować bios, wyjąc raz jedna raz druga kość pamięci, zamienić je miejscami i nic i po jakiś 30min do godz próbuje go ponownie uruchomić i normalnie już wystartował.

Można jakoś sprawdzić czy to nie są może ostatnie chwile procesora?
  • Poziom 13  
    Można odpal OCCT test na minimum 30 min i jak nie wywali ci blue screen to będziemy szukać dalej
  • Spec od komputerów
    Jaki proces obciaza procesor w tym czasie? Sprawdz w Process Explorer.

Daj tez screen z CrystalDiskInfo.
  • Poziom 9  
    Podczas testu OCCT nie wywaliło mi blue screena, ale w miedzy czasie zauważyłem, że mój dysk nie pracuje w takim trybie jak powinien, mianowicie pracuje w trybie UDMA Mode 5 a powinien w 7-ce. Poniżej screen z HD Tune

a tutaj screen z CrystalDiskInfo

Co do tego który proces obciąża zużycie procesora, to tu też dziwna sprawa jest, bo to jest losowo, czasem nawet proces bezczynności go zarzyna albo znów żaden z procesów
  • Spec od komputerów
    Proces bezczynnosci niczego nie obciaza.

Na screenie widac, ze masz jeden niestabilny sektor. Przeskanuj dysk przy pomocy mhdd i daj zdjecie ekranu po przeskanowaniu + nowy screen z CDI.
  • Poziom 9  
    No Akurat z przesłaniem zdjęcia to będzie mission impossible, niestety nie mam czym go zrobić, po ostatnim weekendzie. Jest może jakiś inny sposób?

No i jeszcze ten za nic nie mogę przestawić trybu pracy dysku, i wujka google słuchałem, innym podziałało a mi nie.
  • Spec od komputerów
    Mozesz przepisac recznie wynik skanowania, w tym liczbe danych sektorow.

Nie przestawiaj nic.
  • Poziom 2  
    Doradzałbym koledze sprawdzenie temperatury procesora . Miałem taki przypadek - zabrudzony radiator powodował wzrost temperatury procesora a ta , spadek stabilności jego pracy
  • Poziom 9  
    Wyniki z mhdd przedstawiaja sie mniej wiecej tak

3ms - tu sie pomylilem przy spisywaniu (tyle tego bylo)
    10ms - 247
    50ms - 1357
    150ms - 28
    <500ms - 1
    X - UNC - 1

Error - 842313359
    Warnig - 842316386

Nowy Screen z CDI

Temperatura procesora w stresie maksymalnie osiągnęła wartość 55 stopni, średnio 4.5

Wszystko wskazuje na to, ze moje podejrzenia były mylne i to nie procesor szwankuje a Dysk

• Poziom 39  
    a po czym stwierdzasz że dysk jest uszkodzony??? sprawdziłeś tylko jego szybkość. Musisz wykonać error skan w poszukiwaniu uszkodzonych sektorów - normalne skanowanie nie szybkie. I pokaż zakładkę health

Dodano po 2 [minuty]:

i zajrzyj w zasilacz, zmierz napięcia miernikiem, sprawdź czy nie ma wybulonych kondensatorów bo widze że chińszczyzne masz - ibox
    zły zasilacz może powodować niestabilną pracę komputera i jego uszkodzenie

Dodano po 5 [minuty]:

możesz też od kogoś pożyczyć zasilacz sprawdzić jak będzie się zachowywał komputer na innym zasilaczu

Dodano po 4 [minuty]:

tak wyglądają wybulone kondensatory (musi być u góry płaski i także nic nie może z niego wyciekać)
    Chwilowe skoki zużycia procesora. Chwilowe skoki zużycia procesora.

jeśli masz tak lub jeszcze gorzej to najlepiej nie włączaj komputera dopóki nie załatwisz innego zasilacza

możesz także sprawdzić kondensatory na płycie głównej

Zmień sposób wklejenia grafiki: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
    [jankolo]
  • Poziom 13  
    Raczej na 100% dysk. Gdy komputer pracuje i trafia na uszkodzony sektor zaczyna "mielić" dyskiem i proc wędruje do 100% i pojawia się lag systemu, podobną sytuację można zaobserwować z uszkodzoną płytą w cd-romie kiedy to system próbuje rozkręcić i otworzyć płytkę proc od razu wędruje do góry szczególnie gdy dany sektor płyty jest w miarę odczytywalny, w starszych windowsach trzeba było nawet resetować kompa. Ale napięcia nie zaszkodzi sprawdzić chodź raczej to nie jest główna przyczyna :)
  • Poziom 39  
    to przeskanuj w poszukiwaniu zepsutych sektorów programem hd tune w zakładce error scan. trochę to czasochłonne zajmie kilka godzin.
    Da się takie rzeczy naprawić programami jeśli nie ma zbyt dużo uszkodzonych sektorów, nie zawsze dysk musi lądować w koszu :)

zasilacz także sprawdź napięcia i stan kondensatorów bo może to właśnie on zepsuł dysk i może pójść reszta komputera
  • Spec od komputerów
    :arrow: kasiunia7777
    Wszystko widac na screenach, nie musi juz niczym skanowac.
    Uszkodzonych sektorow bedzie przybywac.

:arrow: masterbix
    Jak widac masz jeden uszkodzony sektor i jeden wolny, ktory zapewne zmieni sie w uszkodzony za jakis czas. Zgraj wszystkie dane z calego dysku i wykonaj w mhdd zerowanie oraz remap. Wszystkie dane z dysku zosana usuniete!

Po wykonaniu daj nowy screen przedstawiajacy smart.
  • Poziom 9  
    Tak wiec, tak zrobię, wyzeruje dysk i zremapuje, po czym ponownie go zeskanuje, jeszcze jedno pytanie, którym programem to lepiej zrobić? Mhdd czy może Samsung ES Tool?
  • Poziom 9  
    Zrobilem, wyzerowanie dysku i remap, robiło sie to bardzo długo około 24-godzin
    ale dalej pewne błędy wykrywa, może coś źle zrobiłem?

• Poziom 2  
    Poradzić Ci można kolego tak :

- otwórz komputer i dokładnie go wyczyść ; ze szczególnym uwzględnieniem procesora i zasilacza . Wymień pastę termoprzewodzącą . Radiator przedmuchaj lub lepiej umyj .
    - wszelkie kabelki odłącz i podłącz jeszcze raz ( dokładnie je dociskając ) , tak samo postąp z pamięcią i kartami rozszerzeń .

Jeśli to nie pomoże - wymień hdd , na inny - sprawny .

Jeśli powyższe nic nie zmieni - wymień zasilacz ( chociaż to i tak radziłbym zrobić niezależnie od wyników czyszczenia )

Czasem najprostsze metody coś dają .
  • Spec od komputerów
    Widac 67 operacji remapowania ale nie ma sektorow, ktore zostaly przeniesione.
    Mozesz na razie uzywac dysku, ale sprawdzaj co jakis czas.

Nie zwlekaj z wymiana zasilacza.
  • Poziom 9  
    Dobrze, odnośnie zasilacza, to pod ta konfiguracja sprzętowa co mam i ewentualnie w przyszłości planuje wymianę procesora na na intel core quad oraz ram na fsb 1066, jaki zasilacz byłby odpowiedni oczywiście, aby jeszcze w grę wchodziło podkręcanie procesora. Prosiłbym o jakieś konkretne propozycje zasilaczy, które by dały sobie rade i były w dość przystępniej cenie, bo na temat zasilaczy nie mam kompletnie pojęcia.

Druga Kwestia, parę razy ,, zawiesił" mi się komputer (w losowych momentach, jak granie, oglądanie filmu online czy przeglądanie internetu). Wyglądało to tak, ze obraz na monitorze został zniekształcony z głośników wydobywało się buczenie a komputer na nic nie reagował, jedynie po twardym resecie można było dalej korzystać z komputera. Co może być tego przyczyna??

Podejrzewam, ze dlatego, iż po wgraniu Systemu (Win7Ultimate x64) instalowałem wszystkie sterowniki ,,na szybko" czyli doinstalowawszy wszystko na raz i dopiero potem zrestartowałem system, zamiast za każdym razem jak instalacja prosiła o to.

Trzecia Kwestia to tryb pracy dysku, ciągle jest udma 5 chociaż bez problemu powinno być 6-7 i w żaden sposób nie da się tego zmienić.
    Prosił bym o rade co da się z tym zrobić??