Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Kupię]Skąd wyczarować taki kwarc 26.601712 MHz?

phanick 20 Jul 2012 22:52 7682 17
  • #1
    phanick
    Level 28  
    Z chęcią znajdę i wynagrodzę czarodzieja, który mi taki kwarc wyczaruję.
    Powinien być raczej dokładnie taki, bo jest to do zastosowań analogowych.
    (występował oryginalnie w konsoli z grami P.....S).

    Jeśli jakiś magik nie wie, skąd taka wartość - już tłumaczę
    26.601712 / 6 = 4.43361875 MHz , a to cztery z hakiem to jest częstotliwość nośnej w systemie kodowania obrazu PAL.



    Czy gdybym znalazł takiego kwarca (4.43361875 MHz), który pewnie jest łatwiej dostępny, to można w jakiś półmagiczny sposób pomnożyć go przez sześć?
    Contact the author of the topic by Private Message (PM icon).
  • #4
    bobeer
    Level 28  
    I bardzo dobrze robisz że nie wierzysz ;)
    Mam Twój rezonator.
    Ciekawy jestem z czego go wydłubałem (dawno dawno temu).
    Z PALowskiego kwarcu możesz zrobić 26 np tym:
    http://www.mikrocontroller.net/attachment/9389/ics502.pdf
    Szczegóły pewnie na priv.
    Pozdrawiam
  • #5
    phanick
    Level 28  
    bobeer wrote:
    I bardzo dobrze robisz że nie wierzysz ;)
    Mam Twój rezonator.
    Ciekawy jestem z czego go wydłubałem (dawno dawno temu).
    Z PALowskiego kwarcu możesz zrobić 26 np tym:
    http://www.mikrocontroller.net/attachment/9389/ics502.pdf
    Szczegóły pewnie na priv.
    Pozdrawiam

    On nie mnoży przez 6.
    Nie chciałby się kolega z nim rozstać za symboliczną opłatą?
  • #7
    phanick
    Level 28  
    Tworzę wersje konsoli Pegasus na płytkach prototypowych.

    [Kupię]Skąd wyczarować taki kwarc 26.601712 MHz?

    [Kupię]Skąd wyczarować taki kwarc 26.601712 MHz?

    [Kupię]Skąd wyczarować taki kwarc 26.601712 MHz?

    Mamy tutaj m.in. CPU (procesor główny - 6502), PPU (procesor graficzny) oraz pamięci, zatrzaski, dekodery adresowe, itp. Wszystko napędzane jest jednym kwarcem (powinien to być wspomniany 26.601712). O ile dla układów nie ma znaczenia, czy jest to kwarc 26.601712, 24 czy 20 MHz, o tyle należy mieć na uwadze, że PPU generuję sygnał wideo (PAL), którego częstotliwość zależy od kwarcu. Więc jeśli chcemy sobie pooglądać na telewizorze coś, to musi to być wspomniany wyżej kwarc.

    Pamięci flash (29f040) programuję własnoręcznie stworzonym programatorem na Atmega8 :) Np. teraz wgrany jest program zapalający osiem obecnych diod od lewej do prawej :) Także to chyba pierwszy projekt na elektrodzie oparty o ten ośmiobitowy procesor :]
  • #8
    bobeer
    Level 28  
    Cóż za zbieg okoliczności właśnie sobie dzisiaj przeglądałem stare atari z jego asemblerem, ale przez myśl mi nie przeszło że to ma coś z pegasusem wspólnego :)
    Całkiem prawdopodobne, że mój kwarc pochodzi właśnie z jakiejś gry video.
    Wracając do ICS502, żeby nie marnować jednego, zawsze można zbudować generator z obwodem wyjściowym zestrojonym na 2 albo 3cią harmoniczną i za tym zastosować ten układ. Gdyby poczciwy 4046 działał przy 26MHz to też fajnie by było zbudować powielacz PLL na nim i jakimś dzielniku cyfrowym :)


    Jeśli jednak upierasz się przy tym nietypowym kwarcu napisz na priva odnośnie szczegółów transakcji ;)

    :) Trzymam kciuki za powodzenie konstrukcji - takiej "kabelkowni", to bardzo dawno nie popełniłem ;)
  • #9
    tplewa
    Level 39  
    hmm a pytales w Omig-u http://www.omig.com.pl/?M=5663

    Wbrew pozora wykonanie kwarcow na zamowienie nie jest takie drogie (zwlaszcza jak nie potrzebujesz niskiego ppm lub jakis wysrobowanych parametrow bo to podnosi niestety cene), juz kilkanascie razy zamawialem i bylem zadowolony. Mysle ze standardowy kwarc powszechnego zastosowania to nie bedzie wysoka kwota.

    Tutaj masz formularz mozna szybko sie dowiedziec co i jak:

    http://www.omig.com.pl/?M=5676

    Jak masz problem z jego wypelnieniem najlepiej napisac e-mail czego potrzebujesz i poprosci o doradzenie w jakiej ilosci najlepiej zamowic aby to bylo najbardziej oplacalne. Jak cena bedzie dla ciebie znosna to tylko potem zamawiac i problem z glowy.

    A co do projektu to super sprawa :) lubie 6502 i mam do niego ogromny sentyment :) Czekam na publikacje koncowych rezutlatow :)
  • #10
    bonanza
    Power inverters specialist
    Palowskie kwarce 2x4,43 czyli 8,86 MHz są znacznie popularniejsze od 4,43. Taki 8,86 występuje w prawie każdym starym polskim telewizorze, i większości TV kineskopowych w ogóle.
  • #11
    _PREDATOR_

    VIP Meritorious for electroda.pl
    Przeniosłem do bardziej odpowiedniego działu!
  • #12
    tplewa
    Level 39  
    bonanza wrote:
    Palowskie kwarce 2x4,43 czyli 8,86 MHz są znacznie popularniejsze od 4,43. Taki 8,86 występuje w prawie każdym starym polskim telewizorze, i większości TV kineskopowych w ogóle.


    Tjaaa z takimi kwarcami nie ma problemu (nawet troche tego gdzies mam)... z tym ze kolega potrzebuje 26.601712...

    Teraz tak powielanie klasycznie (na wzmacniaczach selektywnych) to niezbyt dobry pomysl. Stosujac PLL celujemy w kwarc ktory lazi z dana petla, ale to tez niezbyt dobry pomysl.

    Najlepiej dorwac taki jak ma byc, po prostu mniej kombinacji... Mozna tez wlasnie poszukac na alledrogo gierek ala pegasus (sprzedawanych kiedys na bazarach) gdzie takie kwarce tez siedzialy...

    Natomiast do testow mozna dac i 26MHz (i go lekko probowac przeciagnac) lub obowdzik LC... z tym ze bedzie zapewne problem z stabilnymi kolorami...

    Natomiast ja mam do kolegi inne pytanie :) ten projekt bazuje na jakims dostepnym w necie, mozna gdzies zobaczyc schemat jak to wyglada, co robi za PPU itd. itp. ? He he w sumie zaciekawila mnie taka zabawka, a zwlaszcza sama platforma na 6502 :)
  • #13
    phanick
    Level 28  
    Schemat konsoli Pegasus (a właściwie Famicom) jest ogólnie dostępny:
    [Kupię]Skąd wyczarować taki kwarc 26.601712 MHz?

    Pegasus jest jej klonem, produkowanym prawdopodobnie gdzieś na wschodzie.
    W konsoli Famicom jako CPU robił układ RP2A07, a PPU - RP2C07.
    W Pegasusie są to odpowiednio UA6527P oraz UA6538 - są to kopie powyższych układów, produkowane przez firmę UMC (takie widnieje logo na chipach), jednak ich noty katalogowe nie są dostępne, a firma nie przyznaje się do nich, jednak układy wyprowadzeń oraz działanie jest identyczne.

    O dziwo powyższe układy UMC można (z trudnem), ale można wciąż dziś dostać - chyba mają zastosowanie jeszcze w innych urządzeniach.

    Szczegóły działania konsoli można zgłębiać na znakomitym portalu:
    http://wiki.nesdev.com/w/

    Układ CPU jest to procesor 6502 z dodanym modułem generującym dźwięk oraz 3 pinami robiącymi za port,n a którym zatrzaskują się trzy najmłodsze bity zapisywanej wartości pod adres $4016 - używane do obsługi dżojstików.

    PPU jest również bardzo przyjemnym układem.

    Obecnie zainstalowałem kwarc 24 MHz, jednak podłączając do telewizora obraz jest czarny, nic nawet nie drga - widocznie różnica w częstotliwości zbyt duża.

    Mam kilka wersji Pegasusów, 2 nawet uszkodzone - w obu są kwarce 26.601712, ale nie chcę ich niszczyć - może kiedyś uda się naprawić. Myślałem, że komuś zalega w szafie :)

    Myśle, że kwarce muszą być dokładnie takie - mała różnica w częstotliwości może spowodować brak kolorów (to jest najczulsze), większa - rozsynchronizowanie obrazu.
    Na powyższy schemacie w okolicach kwarcu jest nawet kondensator dostrojny (trymer) służący do bardzo dokładnego wbicia się w powyższą częstotliwość.

    Myślę, że te kwarce są jakieś nietypowe - na jednym występującym w konsoli wartość napisana jest ręcznie, więc możliwe że jakiś chińczyk pod mikroskopem obskrobywał kryształ aby się wbić w częstotliwość ;-)

    Coś takiego mieć i można już robić swoją wersję Pegasusa.
    [Kupię]Skąd wyczarować taki kwarc 26.601712 MHz?

    Dodano po 6 [minuty]:

    Cała zabawa zaczyna się też z nośnikami do tej konsoli. W najprostszym wydaniu była w nich pamięć PRG-ROM (PROGRAM - zawierająca kod wykonywalny dla CPU) oraz CHR-ROM (CHARACTER - grafika dla PPU). Niestety architektura konsoli (i obu procesorów) sprawiła, że w takim układzie CPU miał dostęp jedynie do 32 KB pamięci, a PPU - do 8 KB, co sprawiało, że nie dało się tworzyć złożonych gier. Pominięcie ograniczeń polegało na przełączaniu banków (do tego wymagane były dodatkowe układy w kartrydżach - np. 74HC161)
  • #14
    tplewa
    Level 39  
    He he fajne :) Ale tak jak mowilm napisz do Omig-u jak nie chcesz rozwalac konsoli. Jak cos to ja tez moge sie dolozyc do zamowienia, moze znajde czas i tez sobie kiedys cos podobnego poskladam :)

    Odnosnie 6502 to mialem Atari i tak mnie ciagnie do tego procesora od dluzszego czasu... troche tez w nim grzebalem wlasnie odnosnie powiekszenia pamieci itd. oraz poznalem assembler na tym procku...

    Teraz sobie pluje troche w brode ze kiedys wymienilem caly komplet na antyradar bo w domu stal juz PC :)

    Odnosnie kolorow to masz racje... ale jak wspomnialem testowo powinien wystarczyc nawet LC aby to ruszylo i cos tam bylo widac :)
  • #15
    dioda1000
    Level 28  
    Witam
    [Kupię]Skąd wyczarować taki kwarc 26.601712 MHz?

    Jak coś to pisz na pw.
  • #16
    phanick
    Level 28  
    Witam po krótkiej przerwie!
    Z przyjemnością muszę donieść, że kwarc od kolegi `bobeer` doszedł do mnie (za co stokrotne dzięki!)

    Po jego podmianie dźwięk jest już odtwarzany z normalną prędkością i.. mamy wideo. Kolorowe, bez żadnych problemów. Aż sam się zdziwiłem, że na płytkach stykowych, przy takich dużych zakłóceniach i długich kabelkach wszystko śmiga. A jednak.

    Filmik wyjaśni wszystko




    Co do obrazu, to jest on troszkę przyciemniony, niż oryginalny, ale to pewnie za sprawą tranzystorów w torze wizji konsoli.
    O co chodzi? Otóż układ (PPU) generuje obraz w standardzie composite, który jest wyprowadzony na jego złącze. Jednak takiego obrazu nie można podać bezpośrednio na wejście telewizora - musi on zostać wzmocniony i dopasowany do odpowiedniego poziomu napięć za pomocą tranzystorów. Dzieje się to w tzw. torze wideo.

    Jako, że konsol Pegasus było całe mnóstwo, powstało kilka wersji `torów wideo`. Np. wykorzystujący tylko jeden tranzystor, dwa tranzystory, tranzystory i cewkę, itp.


    FAMICOM
    [Kupię]Skąd wyczarować taki kwarc 26.601712 MHz?

    Fenix NT-102
    [Kupię]Skąd wyczarować taki kwarc 26.601712 MHz?

    Micro Computer
    [Kupię]Skąd wyczarować taki kwarc 26.601712 MHz?

    PEGASUS MT-777DX
    [Kupię]Skąd wyczarować taki kwarc 26.601712 MHz?

    PEGASUS IQ-502 rev.2
    [Kupię]Skąd wyczarować taki kwarc 26.601712 MHz?

    PEGASUS IQ-502 rev.3 + modyfikacja
    [Kupię]Skąd wyczarować taki kwarc 26.601712 MHz?

    Family Computer ACTION SET
    [Kupię]Skąd wyczarować taki kwarc 26.601712 MHz?

    ACTION SET
    [Kupię]Skąd wyczarować taki kwarc 26.601712 MHz?

    Ja stworzyłem tor oparty na dwóch tranzystorach (ten z PEGASUS MT-777DX ), jednak użyłem zwykłych BC 327 i 337, a zamiast rezystorów 75 wsadziłem 82, gdyż tamtych nie miałem.
  • #17
    bobeer
    Level 28  
    Rezystor R1=10R to niezbyt dobry pomysł jeśli nie chcesz odbić w kablu.
    L1 i jej tajemnicza wartość ;)
    BC337 w tym zastosowaniu to jeszcze nie tragedia.
  • #18
    phanick
    Level 28  
    Dziękuję za pomoc. Dziś te kwarce pod PAL (26.601712 MHZ) oraz pod NTSC (21.47727 MHz) można kupić za grosze na aliexpress. Jedyną różnicą jest to, że mają niską obudowę.