Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

System kamer ip czy hd-sdi...co wybrać

nomad22 21 Jul 2012 14:14 8571 45
Optex
 • #31
  nomad22
  Level 16  
  pomidzy swichem a qunapem 1gb i pomiedzy qunapem a komputerem do podgladu
 • Optex
 • #32
  Marek31415
  Level 31  
  nomad22 wrote:
  Zaluje iz nie mam przy sobie specyfikacji...15 kamer 1,3 mgpixela na qunapie plus komputer do podgladu...Caly system zamulony. Wszytsko na swichach 1GB. Qunap działa poprawnie, ale komp nie radzi sobie z obróbką.

  Sprzęt oczywiście ma podstawowe znaczenie, ale oprogramowanie powinno dać możliwość konfiguracji połączenia serwer (Qnap) - klient (komputer).
  Wiele razy robiłem konfigurację tego typu (oczywiście inne oprogramowanie z obu stron) dla "słabych" komputerów klienta podglądu czy kiepskich sieci.
  Podstawa to możliwość konfiguracji tego konkretnego połączenia:
  - ilość klatek/s,
  - rozdzielczość obrazu (np. nagrywanie 2MPix, podgląd zdalny VGA),
  - ustawienie stopnia kompresji do zdalnego podglądu,
  - pobieranie poklatkowe (tam, gdzie "rwie" strumień),
  - możliwość wyboru rodzaju kompresji (h.264 bywa "ciężki" do obróbki dla kiepskich komputerów, lepiej wtedy zmniejszyć ilość klatek/s i ustawić Mjpeg),
  - dynamiczna zmiana powyższych parametrów (obraz powiększony ma "wysokie" parametry, pozostałe kamery na minimum),
  - możliwość wyboru protokołu transmisji w zależności od warunków (UDP broadcast, unicast, TCP po HTTP, TCP z "okna kamery").
 • Optex
 • #33
  jimasek
  Moderator of Networks, Internet
  Będę obstawiał że do podglądu wystarczy "byle jaki" komputer, problem masz gdzieś w tym qnapi-e i jego wydajności.
 • #34
  nomad22
  Level 16  
  Niestety nie wiem...Wiem tyle ze po wymianie procesora na intelowski najszybszy 2 coreduo pomoglo na tyle iz da sie korzystac...
 • #35
  jpl
  Level 34  
  Kolego Marek31415.... to co opisuje kolega nomad22 z qnapem i komputerem jest całkowicie normalne... ponieważ qnap robi sobie jaja z ludzi, pisząc cuda w specyfikacjach... a potem wychodzą takie robaki.

  Najprawdopodobniej qnap do komputera z podglądem przesyłał strumienie megapikselowe, czyli komputer otrzymywał, obrabiał, przekształcał np 8 strumieni megapikselowych.
  Za czasów dual-core - było to równoznaczne z zarżnięciem komputera. Nawet teraz kompy na corei5, mają problemy z obsługą 16 kamer IP megapikselowych, jeżeli otrzymują tylko jeden strumień (megapikselowy).
  Do tego pewnie tamten komputer miał sieciówke na płycie, słynnego realteka, który jest znany ze słabych parametrów pracy przy dużym ruchu.

  Teraz wielu producentów wprowadza 2-3 strumieniowośc, objawia się to tym że np przy wyświetlaniu w podziale, widzimy strumień VGA, a strumienie megapikselowe są zapisywane na dysk , oczywiście wchodząc w widok jednej kamery, wlacza nam się strumień megapikselowy. Takie pokazywanie ogromnie zmniejsza zużycie procesora (nawet dual core, lub atom sobie poradzą z 8-10 kamerami 2mpix).

  W przypadku myślących producentów, wysyłanie obrazu live do programów CMS - jest realizowane właśnie przez np strumienie mniejsze, VGA itp. A jak klient chce sobie odtworzyć nagranie - wtedy odtwarza nagranie megapikselowe. Jest to szybkie, nie zaśmieca łącz, nie wymaga potężnych maszyn i do przyjęcia.


  Dlatego wg mnie - ktoś kto sprzedaje systemy megapikselowe powinien je znać jak własną kieszeń i wiedzieć co klientowi można zaproponować, a czego lepiej nie.
  Niestety poznałem wielu handlowców którzy papierowo byli dobrzy, potem łączyli do techników, technicy mówili że się da.... a potem wychodziły takie kwiatki. Bo technik wszystko pięknie opisze ze swojego punktu widzenia, a w rzeczywistości jest to nieergonomiczne, nie praktyczne, a dla np ochroniarza wręcz głupie.
  Pamiętać należy że na końcu jest zawsze człowiek który oczekuje najprostszych rzeczy.

  Dlatego nomad22 - podzwoń po firmach które mają HD-SDI i IP, porozmawiaj koniecznie z handlowcami, i wybadaj sprawe, jak jakiś handlowiec będzie się mieszać, dawać telefony do techników, serwisantów.... to wiedz że jest do dupy, bo nie jest pewien tego co sprzedaje, zapewne sam nawet tego systemu nie wziął do ręki i nie przetestował.
 • #36
  jimasek
  Moderator of Networks, Internet
  Będę ciągle z uporem maniaka powtarzał że mamy w Polsce modę i niepisane przyzwolenie na bylejakość, która lepiej się sprzedaje niż profesjonalizm. Bierze się to niestety z rachunku ekonomicznego, który jest ciągle brany jako priorytet w doborze towarów i usług.
 • #37
  nomad22
  Level 16  
  MIło iż ktoś wie o czym piszę...Myślałem już że nie znam się i że poprostu nie potrafie tego skonfigurować...Ale najprościej pisząc poprostu ak to będzie chodzić..
 • #38
  maly_smok
  Level 21  
  Qnap pisze wyraźnie iż oprogramowanie klienckie wymaga QUAD Core...chodzić będzie na słabszym sprzęcie ale trzeba umieć skonfigurować żeby nie brał odrazu strumieni głównych tylko poboczne, a przy sytuacji alarmowej czy też przez samego operatora przełączał na strumień główny....

  jpl wrote:
  Nawet teraz kompy na corei5, mają problemy z obsługą 16 kamer IP megapikselowych, jeżeli otrzymują tylko jeden strumień (megapikselowy).
  Do tego pewnie tamten komputer miał sieciówke na płycie, słynnego realteka, który jest znany ze słabych parametrów pracy przy dużym ruchu.

  Teraz wielu producentów wprowadza 2-3 strumieniowośc, objawia się to tym że np przy wyświetlaniu w podziale, widzimy strumień VGA, a strumienie megapikselowe są zapisywane na dysk , oczywiście wchodząc w widok jednej kamery, wlacza nam się strumień megapikselowy. Takie pokazywanie ogromnie zmniejsza zużycie procesora (nawet dual core, lub atom sobie poradzą z 8-10 kamerami 2mpix).

  Kolega musiałby sprecyzować poradzą sobie, bo Atom poradzi z nagraniem ale nie wyświetleniem bo sie zatka...wyświetlić może gdy będzie miał dołożony sprzętowy dekoder h264 ale to w ograniczonym stopniu co do ilości kamer wyświetlających. Co do core i5 to się nie zgodzę ,potrafi wiele tylko musi cała reszta być też dobrze dobrana. Jeżeli kolega ma i5 gdzie system obsługuje 16kamer mpx a jeden strumień to wysok. rozdzielczości i sprzęt siada to coś jest z nim nie tak....
 • #39
  Korgoth
  VIP Meritorious for electroda.pl
  jpl wrote:
  Jeżeli chodzi o awaryjność, nie spodziewaj się cudów, w HD-SDI też jest pełno elektroniki... i to w 80% tylko BGA. A im więcej elektroniki i ukłądów BGA - zawsze coś się uszkodzi, zawiesi itp.

  Kamery IP- średnio awaryjność to jest 10%max, czyli kupisz 10 kamer , to jedna może paść.
  HD-SDI , to samo
  Analog - awaryjnośc od 2-8%.
  (...)
  W zaprzyjaźnionym sklepie komputerowym w zależności od marki - awaryjnośc jest na poziomie 5-15%... a to też dużo.


  Oj tutaj dużo zależy od producenta i typu kamery.
  Np. w GeoVisionie - BX120 - awaryjność 10%, BX320 i 520 - 15%. A taka ACM-1231 - 0.8% (potwierdzone na kilku tysiącach sprzedanych sztuk)


  Co do cen rejestracji i stabilności komputera. Wszystko zależy na czym to stawiasz. Czy jest to składak, czy serwer przeznaczony do rejestracji obrazu.
  Miałem już "przyjemność" poprawiania systemów gdzie instalator kupił zarypiście drogi wypasiony serwer, ale przeznaczony do wirtualizacji i na nim postawił oprogramowanie GeoVision - rezultat? Przy 16 kamerach 4.0 Mpixel obciążenie 100% procesora, wszystko klękało.
  Wystarczyło zmienić system na Exacq'a i postawić to na LINUXie - obciążenie w porywach 18%.

  Mam też kilka udanych systemów po 32 kamery na GeoVisionie. Najdłużej działający serwer, bez zawieszenia - działa od 482 dni :)
 • #40
  Marek31415
  Level 31  
  Korgoth wrote:
  Mam też kilka udanych systemów po 32 kamery na GeoVisionie. Najdłużej działający serwer, bez zawieszenia - działa od 482 dni :)

  Jestem w szoku. To znaczy, że inne wieszają się częściej czy tylko zdarza się zawieszenie?
  Oczywiście spotykam z wieszaniem systemu, ale tylko w sytuacji przegrzania procesora spowodowanego brakiem czyszczenia układu chłodzenia.
  I to też nie zawsze kończy się zawieszeniem.
  Zwykle ustawienie w bios-ie powoduje restart systemu, program wysyła do mnie e-mail'a serwisowego.
  Wtedy dzwonię do klienta z informacją, że powinien wyczyścić komputer lub zlecić odpowiednią usługę.
  Oczywiście mowa o klientach bez umowy na serwis.
 • #41
  Korgoth
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Reszcie zdarzają się niewielkie przywiechy czy restarty systemu, ale to dlatego że serwer jest jednocześnie stacją kliencką :roll: wiem, że tak nie powinno być, no ale klienci sami czasami tak wymagają. Dokładasz topornego użytkownika, masę analizy obrazu, no i raz kiedyś coś się zepsuje, ale na szczęście nic co wymaga interwencji, ot restart systemu o którym dostaje info na maila.
 • #42
  nurni
  Level 2  
  jpl wrote:
  nomad22 wrote:
  Rozumiem iż podgląd w czasie rzeczywistym jest również ok.
  Więc jakie plusy systemu ip??Tylko to iż możem pójść ponad 2 megapixela?


  Podgląd jest OK, a nawet bardzo dobry. Ale generalnie obraz z kamery 1080P HD-SDI a IP jest taki sam - bo rejestrator też musi to skompresować więc przy odtwarzaniu - jakościowo masz to samo.

  Co do IP? No ip masz np możliwośc wifi, możliwośc rozproszenia systemu (internet), wykorzystania części systemu LAN w budynku, a nawet przesyłanie przewodami energetycznymi w obrębie budynku. Do tego większa możliwość analizy obrazu, strumieniowanie kamer w internet (obraz z kamery na żywo na stronie www), no i większe rozdzielczości.
  Oraz np możliwość alarmowego nagrywania na karty SD.

  Oczywiście istnieją kamery IP+HD-SDI - są takie na rynku, tzn że na wyjściu BNC - kamery mogą podawać sygnał HD-SDI i IP.


  Pozwolę sobie dodać coś od siebie.
  Obraz z kamer HD-SDI i kamer IP NIE jest taki sam. Wynika to z samego standardu HD-SDI, który w wersji SMPTE 292M oznacza transmisję NIESKOMPRESOWANEGO sygnału video, na poziomie 1.45Gb/s. Kamera IP podaje nam na wyjściu sygnał już PO kompresji H.264 (polecam porównać obrazy z kamer przy kiepskim oświetleniu).
  Oczywiście o całkowicie płynnym obrazie w HD-SDI w pełnej rozdzielczości HD nie wspominam - nie ma mowy o jakiejkolwiek poklatkowości - zresztą jest to standard obecny od lat w TV.
  Rejestrator HD-SDI oczywiście zapisuje obraz z kompresją H.264...ale pytanie co z sygnałem skompresowanym z kamery IP, robi rejestrator IP, również kompresujący zapis? Polecam porównanie zapisanego materiału w jednym i drugim standardzie.
  Wybór HD-SDI czy IP - zależy co , dla kogo i za ile. Jeżeli ktoś ceni sobie jakość w połączeniu z prostotą instalacji, wybiera HD-SDI. Tym bardziej, że jesteśmy już w stanie wykorzystywać w transmisji video skrętkę, przesłać zasilanie i RS po koncentryku.
  Cenowo? Biorąc pod uwagę koszt CAŁEJ instalacji nie musi być wcale drożej niż IP.
  Usterkowość? Cóż...należy unikać chińskich wynalazków.
 • #43
  jpl
  Level 34  
  nurni wrote:
  Obraz z kamer HD-SDI i kamer IP NIE jest taki sam. Wynika to z samego standardu HD-SDI, który w wersji SMPTE 292M oznacza transmisję NIESKOMPRESOWANEGO sygnału video, na poziomie 1.45Gb/s. Kamera IP podaje nam na wyjściu sygnał już PO kompresji H.264 (polecam porównać obrazy z kamer przy kiepskim oświetleniu).
  Oczywiście o całkowicie płynnym obrazie w HD-SDI w pełnej rozdzielczości HD nie wspominam - nie ma mowy o jakiejkolwiek poklatkowości - zresztą jest to standard obecny od lat w TV.


  Kolego.... masz rację, obraz HD-SDI wyświetlany na żywo będzie piękny i lepszy niż IP.

  ALE rejestrator potem ten obraz kompresuje, więc będzie go kompresować do kompresji H.264, rozdzielczość 1920x1080p, często strumień na 4-5mbit.... Czyli po kompresji obraz będzie wyglądać tak samo jak obraz nagrany z kamer IP.
  Czy obraz zostanie skompresowany w kamerze IP czy w rejestratorze - nie ma różnicy - tak czy siak na końcu będziesz miał kodowanie H.264 a to czy zrobi to rejestrator czy kamera ip, dużej różnicy nie ma.

  Mówiąc dokładniej w kamerze IP z przetwornika do procesora też leci obraz nieskompresowany, ale kodek mamy wbudowany w kamerę.

  A co jest ważniejsze jak coś się stanie? obraz na żywo czy nagrany?
 • #44
  Korgoth
  VIP Meritorious for electroda.pl
  jpl wrote:
  nurni wrote:
  Obraz z kamer HD-SDI i kamer IP NIE jest taki sam. Wynika to z samego standardu HD-SDI, który w wersji SMPTE 292M oznacza transmisję NIESKOMPRESOWANEGO sygnału video, na poziomie 1.45Gb/s. Kamera IP podaje nam na wyjściu sygnał już PO kompresji H.264 (polecam porównać obrazy z kamer przy kiepskim oświetleniu).
  Oczywiście o całkowicie płynnym obrazie w HD-SDI w pełnej rozdzielczości HD nie wspominam - nie ma mowy o jakiejkolwiek poklatkowości - zresztą jest to standard obecny od lat w TV.


  Kolego.... masz rację, obraz HD-SDI wyświetlany na żywo będzie piękny i lepszy niż IP.

  ALE rejestrator potem ten obraz kompresuje, więc będzie go kompresować do kompresji H.264, rozdzielczość 1920x1080p, często strumień na 4-5mbit.... Czyli po kompresji obraz będzie wyglądać tak samo jak obraz nagrany z kamer IP.
  Czy obraz zostanie skompresowany w kamerze IP czy w rejestratorze - nie ma różnicy - tak czy siak na końcu będziesz miał kodowanie H.264 a to czy zrobi to rejestrator czy kamera ip, dużej różnicy nie ma.

  Mówiąc dokładniej w kamerze IP z przetwornika do procesora też leci obraz nieskompresowany, ale kodek mamy wbudowany w kamerę.

  A co jest ważniejsze jak coś się stanie? obraz na żywo czy nagrany?


  AMEN.


  Dodatkowo, ta płynność obrazu - jeśli masz zamiar kręcić film z wesela to ma to znaczenie, w monitoringu w 90% przypadków wystarcza 8-10fps. Pamiętać należy, że bez względu czy to HD-SDI czy IP - 1920x1080p musisz jakoś zapisać, a 30 fpsów przez 10 dni robi konkretną sumkę.
 • #45
  nurni
  Level 2  
  Quote:
  Kolego.... masz rację, obraz HD-SDI wyświetlany na żywo będzie piękny i lepszy niż IP.

  ALE rejestrator potem ten obraz kompresuje, więc będzie go kompresować do kompresji H.264, rozdzielczość 1920x1080p, często strumień na 4-5mbit.... Czyli po kompresji obraz będzie wyglądać tak samo jak obraz nagrany z kamer IP.
  Czy obraz zostanie skompresowany w kamerze IP czy w rejestratorze - nie ma różnicy - tak czy siak na końcu będziesz miał kodowanie H.264 a to czy zrobi to rejestrator czy kamera ip, dużej różnicy nie ma.

  Mówiąc dokładniej w kamerze IP z przetwornika do procesora też leci obraz nieskompresowany, ale kodek mamy wbudowany w kamerę.

  A co jest ważniejsze jak coś się stanie? obraz na żywo czy nagrany?


  Potrafię dostrzec zalety jednego i drugiego systemu - wyraźnie napisałem, że HD-SDI NIE jest dla każdego.
  Widziałem nagrania z systemów IP, widziałem te z HD-SDI - mało tego, w trakcie szkoleń widzą je też instalatorzy...i widzą różnicę.
  Mam klientów, dla których obraz na żywo jest równie ważny jak ten nagrany. Każdy wybiera to co mu najbardziej odpowiada.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Korgoth wrote:
  Dodatkowo, ta płynność obrazu - jeśli masz zamiar kręcić film z wesela to ma to znaczenie, w monitoringu w 90% przypadków wystarcza 8-10fps. Pamiętać należy, że bez względu czy to HD-SDI czy IP - 1920x1080p musisz jakoś zapisać, a 30 fpsów przez 10 dni robi konkretną sumkę.


  Dlatego stosuję HD-SDI nieco szerzej, niż w rozumieniu czystego monitoringu :)
 • #46
  KacSper
  Level 11  
  Panowie wracając do kamer IP i Quanapa.

  Każdy model Qunapa to tak na prawdę słaby procesor najczęściej Atom plus mało RAMu plus dysk NAS. Niestety cena jest bardzo wysoka ponieważ za wersje PRO QNAP można zrobić pożądnego kompa np. CORE 2 QUAD 4 GB RAM dobra karta graficzna i 2 karty Gigabitowe albo ten sam zestaw na i5, nawet i3 będzie lepszy niż ATOM.

  Reasumując temat dot. stacji klienckiej to prawda jest taka, że nagrywanie obrazu jest dużo prostsze dla kompa, a dokładniej dla karty graficznej, a najczęściej ludzie stawiają na procesor, a nie kartę graficzną więc nagrywanie będzie dobrze działać, a na pewno lepiej niż wyświetlanie obrazu. Co do stacji klienckiej to na przykładzie NMS (bardzo fajna platforma) to jest oparta o i7 gdzie nagrywanie odbywa się na i3.

  Podsumowując temat:
  -gdy nagrywasz IP dobry procesor plus dobra karta graficzna
  -gdy oglądasz w czasie rzeczywistym lub archiwum kilka strumieni w 720p czy 1080p wybierz super procesor i super k. graficzną

  Ilość ramu też jest ważna