Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki video grabber pod system windows7 do przegrywania materiału z magnetowidu ?

21 Lip 2012 11:07 6136 6
  • Poziom 16  
    Witam

Mam spory problem

Chciałem nabyć Video Grabber może być z tunerem lub bez do przegrywania kaset z magnetowidu na komputer.

Jak do tej pory nie sądziłem że będzie to jakiś duży problem jednak po zapoznaniu się z ofertą w necie większość grabberów jest pod system xp lub vista.
    Ja mam Windows 7 64 bit.

Czy ktoś z was ma takie urządzenie koniecznie pod systemem Win7 64bit i mu prawidłowo działa.

Napiszcie też czy jest oprogramowanie dołączone do zgrywania materiału.

Czekam na propozycje i pozdrawiam ...
  • Poziom 12  
    Właśnie kupiłem Media-Tech MT4169 i na Windowsie 7 64 bitowym nie działa
    Instalowałem z płyty kilka razy, potem ze strony producenta i nie działa wyświetla że nie zainstalowało sterowników , czyli że opis producenta jest nieprawdziwy. Podejrzewam że działanie na 64 bitach to pobożne życzenie, którego komputer dla tego urządzenia nie chce spełnić. Jutro idę to oddać.
  • Poziom 16  
    Witam

Niestety jak narazie nie znalazłem odpowiedniego grabbera moje pytanie nadal aktualne jaki grabber pod win7 64bit.

Pozdrawiam ...
  • Poziom 11  
    Na "WinXP Pro" działał mi "USB Video Grabber VG 2000" firmy SilverCrest.
    Już na "Win 8 Pro" są problemy- z płyty nie chce się zainstalować " Cyber Link Power Director 7"./ dołączony do grabera./
    Ukazuje się komunikat," Program Power Direct przestał działać."
    Uruchomiłem "Cyber Link....... 11" słychać tylko głos .
    Odtwarzam VHS na magnetowidzie "Sony-SLV 262EE".
    Pytanie: czy ktoś już przerabiał taką opcję..
    Co prawda ten graber kupiony został w 2009 roku .
  • Poziom 2  
    Odświeżam temat. Wreszcie się "zebrałem" i zamierzam pozgrywać stare nagrania z kaset VHS na komputer (do AVI, później może jeszcze powypalać na DVD).

Temat Video Grabberów (VG) trochę w necie rozpoznałem i widzę, że obsługujących Windows 8 64bit jest bardzo mało. Ponieważ ogólne opinie na temat VG na USB 2.0 nie są zbyt dobre, długo szukałem jakiejś alternatywy. Problemy są przeważnie z tendetnym wykonaniem, braku wsparcia (sterowniki) ze strony chińskich specjalistów lub w ogóle braku sterowników dla niektórych OS'ów.

Wybór padł na Terratec G1 na USB 2.0. Zgodnie ze stroną producenta (a Terratec "sroce spod ogona nie wypadł" :) ) dla tego modelu jest obsługiwany zarówno Win7 64 bit jak i Win 8 64 bit.

W tej chwili czekam na paczkę z nowym nabytkiem (100zł na Allegro za nówkę w pudełku). Z pewnością podzielę się wrażeniami z działania tego sprzętu. Mam nadzieję, że wszystko będzie ok i będzie jakaś sprawdzona informacja dla innych z podobnym problemem.

Terratec G1 mam zamiar używać z Sony Vegas Platinum Edition lub od biedy z pakietem do obróbki video z pakietu Nero Suit 12.

Jeśli coś będzie nie tak, mam na drugim dysku winxp, a obok stoi Apple MacMini na Core2duo , więc gdzieś musi się udać zgrać to z zadowalającą jakością.

Pozdrawiam,
  • Poziom 2  
    Tak jak obiecałem, poniżej moje wstępne wrażenia z instalacji i użytkowania video grabbera Terratec G1.
    Najpierw instalacja sterowników ze strony Terratec Link przebiegła bez najmniejszych problemów. Pobrałem wersję dla Windows 8 64bit, gdyż na takim systemie aktualnie działam.

Następnie podłączyłem Terratec G1 do portu USB panelu frontowego USB 2.0 w moim stacjonarnym PC. Video grabber został wykryty (w panelu sterowania pojawia się ikona Terratec Audio).
    Teraz czas na testy. Podłączyłem Terratec G1 do mojego magnetowidu Samsung SV-657GX przez zestaw kabli i przejściówkę, które są dostarczane wraz z video grabberem. Są to 2x chinch audio, 1x composite i 1 x scart to composite&audio. Jak widać w tym podłączeniu dźwięk ma możliwość transmisji stereo. Jest też możliwość podłączenia przez kabelek S-Video, ale mój magnetowid tego nie posiada. Może to oczywiste, ale na wszelki wypadek napiszę, żeby podłączać przejściówkę SCART do gniazda SCART w magnetowidzie, które normalnie używamy do podłączenia telewizora (jeśli jest jedno gniazdo to nie ma problemu, ale ja mam np. dwa gniazda w magnetowidzie).

Pierwsze rozczarowanie było po uruchomieniu Sony Vegas 9 Movie Studio Platinum Edition. Na ten program swego czasu wydałem trochę grosza, a tu choć Terratec G1 jest wykrywany, to pojawia się komunikat, że nie można otworzyć urządzenia gdyż jest używane przez innym program :/ . Próbowałem parę razy, restartowałem też komputer i nic to nie zmieniło.

Pomyślałem, że ten Terratec G1 "nie lubi" pakietów Sony. Odpaliłem zatem Nero Video z pakietu Nero 12 Platinum, który też swoje kosztował i sytuacja podobna, z tym, że tu nawet nie pojawił się żaden komunikat (w menu jest widoczne urządzenie do przechwytywania obrazu Terratec G1 (USB-DShow), ale nic nie można włączyć itd.).

Czyli jak widać, prawdopodobnie chcąc używać Terratec G1 jesteśmy skazani tylko na darmowy program oferowany przez Terratec, tzn Magix Video Easy Terratec Edition Link.

Podobna sytuacja jest z komputerami Apple z tym, że z nimi współpracuje program Terratec Video Rescue.

Najgorsze jest to, że w przypadku programu Magix jest to wersja Easy, tzn. nie znajdziemy tam aktywnych opcji optymalizacji obrazu, nakładania efektów, itp. Jeśli chce się wersję bogatszą to trzeba płacić (w moim przypadku musiałby to być trzeci komercyjny program do obróbki video). Dlatego machnąłem ręką, najwyżej film wynikowy będę obrabiał w Sony Vegas.

Uruchamiam program Magix i Terratec G1 nagle ożył, pokazując obraz kontrolny magnetowidu (niebieskie tło). Zadowolony włączam play na magnetowidzie i na monitorze zaczynam oglądać "Split Second" z Rutger Hauerem (oryginalna kaseta VHS kupiona z licencją do wypożyczania z likwidowanej kolekcji w wypożyczalni Wideo).
    Pierwsze co zauważyłem, to że obraz niemiłosiernie laguje (tnię się, gubi klatki, totalnie niepłynny i nie do oglądania), za to dźwięk był ok. Zmiana ustawień jakości nagrywania na komputer nie wiele pomogła, podobnie optymalizacja pod słabsze konfiguracje sprzętowe PC (a sprzęt nie mam jakiś kiepski) .

Od razu przypomniały mi się opinie ludzi na różnych forach tematycznych, że video grabbery na USB to lipa, bo słaby transfer, zakłócenia, itd. Po 30 minutach niepowodzeń byłem już bliski podobnego zdania i biedniejszy o 100zł, gdy nagle.... sprawa okazała się prosta!

Zawsze podłączać Video grabber do portów USB na panelu płyty głównej (z tyłu komputera). Podłączanie przez przedłużki USB i gniazdka w obudowie spowalniają transfer. Teraz to oczywiste, ale wcześniej nie od razu o tym pomyślałem.

Po przełączeniu na port USB 2.0 z tyłu komputera, wszystkie problemy zniknęły, i zrobiłem kopię całego "Split Second". Przy zapisie do pliku mamy trzy formaty do wyboru: Mpeg-1, Mpeg-2 i WMV. Przy nagrywaniu na komputer wybrałem jakość Video CD (najgorsza możliwa do wyboru ze standardowych), ale możliwe jest sprecyzowanie jakości poszczególnych parametrów Audio i wideo w rozbudowanym Advanced Menu (bitrate, rozdzielczość, i wiele innych).

Mimo początkowych trudności jestem zadowolony z zakupu. Urządzenie robi to po co zostało kupione, czyli nagrywa na komputer moje "rodzynki" z VHS, które próżno szukać na DVD (spróbujcie znaleźć np. "Split Second" z lektorem polskim na DVD). Sterowniki działają bardzo stabilnie, nie zakłócają pracy innych programów, i najważniejsze - działa to z Windows 8 64bit. W sytuacji kiedy nie mam na płycie głównej komputera wolnych portów PCI/PCIEx, taki video grabber na USB od renomowanego producenta to wspaniała sprawa. Nie wiem jak działają te "chińczyki" po 30zl na Allegro, ale ja nie żałuję wydanych 100zł na nowy video grabber Tarretec G1.

Dla informacji, wymagana przez Terratec G1 konfiguracja PC i moja:

Procesor: 2GHz Intel/AMD (mam 3,2GHz AMD Phenom II 945 czterordzeniowy na płycie głównej ASUS M2N32Sli-Deluxe)
    RAM: 1GB RAM (mam 4GB RAM)
    USB: 2.0 lub 3.0 (mam 2.0) .

Mam nadzieję, że ten przydługawy opis pomoże innym, którzy tak jak jak chcieliby zarchiwizować materiał z kaset VHS, a z pewnych względów nie mogą kupić video grabbera na PCI/PCIEx lub FireWire, a do tego mają 64bit wersję Windows lub MacOSX Leopard lub nowszy.

Pozdrawiam,

Azzorek
  • Poziom 16  
    Witam

Sporo czasu szukałem i czytałem opinie i opisy video grabberów jednak ostatecznie kupiłem rejestrator z dyskiem twardym ARCHOS A504 z wejściem video i jestem bardzo zadowolony z tego zakupu - odpuściłem w poszukiwaniach video grabbera - dzięki rejestratorowi mam gotowy materiał który przegrywam przez USB. Poza tym rejestrator jest przenośny i działający z wewnętrznej baterii więc jest mobilny i mogę go przypiąć tam gdzie mi się podoba - bez wypinania magnetowidu z instalacji domowej takie rozwiązanie ma też drugi wielki plus a mianowicie - zawsze podczas zgrywania materiału przez komputer w tym czasie nic bardziej obciążającego komputer nie można było robić bo grabber zaczyna gubić klatki i później na zgranym materiale pojawiają się przycinania obrazu. Rejestrator załatwia ten problem bo jest to oddzielne urządzenie i podczas przegrywania nie wpływa na pracę komputera bo nie jest do niego podłączona, natomiast po przegraniu materiału do rejestratora na wewnętrzny dysk twardy (40Gb) pozostaje jeszcze tylko przegrać dane z dysku przez USB na komputer co trwa bardzo krótko i wszystko gotowe. No i ostatnia informacja rejestrator nagrywa do AVI (Div-X) o rozdzielczości 640x480 i 2500 kbps. Przy kasetach i jakości nagrania na nich jest to dla mnie wystarczająca jakość - ba 40Gb dysku można zmieścić prawie 30 godzin nagrania - bez ograniczenia czasowego. Dodatkowo rejestrator mogę podłączyć np. pod kamerę płytkową i używać jako rejestrator do monitoringu.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, mam nadzieję że przydadzą się innym użytkownikom i skorzystają z nich przy zakupie urządzenia o przegrywania analogowych materiałów video na komputer.

Pozdrawiam i zamykam temat