Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

urmet 1131 analogowy - 6 żył, niby działa ale nie otwiera

zedgerus 21 Lip 2012 14:44 3928 17
  • #1 21 Lip 2012 14:44
    zedgerus
    Poziom 8  

Witajcie!

Na wstępie napiszę, że:
    1. jestem zielony
    2. szukałem już i czytałem trochę, ale nie umiem wyciągnąć skutecznych wniosków dla siebie (patrz 1.).

Problem polega na tym, że wywalili mi stary unifon (nie wiem jak był podłączony) mam nowy i nie wiem jak podłączyć. Kabelków ze ściany wystaje 6. U sąsiadów (w takiej samej słuchawce jak moja) podłączonych jest 5 i działa ok. (czasem daje jakieś sprzężenie, ale to chyba nie rzutuje na sprawę :/ ). Ja podłączyłem u siebie tak samo i działa wszystko z wyjątkiem magnesu. Nie wiem teraz czy jest to kwestia podłączenia, czy jednak coś tam się "głębiej" zkasztaniło.

Będę wdzięczny za pomoc i sugestie - dla laika ;)

Pozdrawiam:)

PS
    Dla pewności załączam zdjęcie podłączenie u sąsiadów.

0 17
  • Sklep HeluKabel
  • #2 21 Lip 2012 22:39
    snajper3000
    Poziom 2  

Witam,

Dobrze by było dostać się do zasilacza i zobaczyć jakimi żyłami wychodzą kabelki do unifonu. Jak masz sprzężenia to rezystor 1,1 kilo możesz podłączyć pod pin nr.2 na zdjęciu tylko że stracisz na głośności ale sprzężenia znikną

Dodano po 50 [sekundy]:

A i zrób jeszcze mostek pomiędzy 6 a 10 pinem . Pozdrawiam

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 21 Lip 2012 23:09
    kris185
    Poziom 13  

Przepnij tą żyłe z 9 na 10 i przerwij tą zworkę nad 6-10. i będzie git. Powinien ci elektromagnez otwożyć.

0
  • #4 21 Lip 2012 23:58
    zedgerus
    Poziom 8  

snajper3000 => sprzężenia mi nie przeszkadzają (póki co;), wspomniałem o tym na wypadek gdyby miało to mieć znaczenie dla problemu, ale będę pamiętał jakby co :)

kris185 => układ ze zdjęcia jest podłączeniem działającym prawidłowo u sąsiada, u mnie nie. Nie rozumiem więc gdzie miałby być problem? Na moją lajkonika logikę problem by był albo w moim unifonie, albo coś z kabelkami, ale ja się nie znam.... Zanim przerwę zworkę wolałbym mieć pewność, że to zadziała. Jest jakiś sposób, żeby to sprawdzić?

Tak czy inaczej dziękuję za zainteresowanie i podjęcie tematu. :)

0
  • #5 22 Lip 2012 00:04
    kris185
    Poziom 13  

Zrób jeszcze tak: wypnij ten przewód z 9 i dotknij zacisku 6. powinien otworzyć elektromagnes.

0
  • #6 22 Lip 2012 00:22
    zedgerus
    Poziom 8  

Niestety żadnej zauważalnej reakcji. Za to na próbę dotknąłem 6 żółtym kabelkiem (tym nie podłączonym u sąsiada) i coś tam w słuchawce zatrzaskało, ale elektromagnes ani ani... :(

0
  • #7 22 Lip 2012 09:58
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Nie bój się przecięcia tej zworki. Zawsze możesz ją połączyć na nowo (nawet zewnętrznie za pomocą krótkiego kabelka), gdybyś nie miał jak zlutować.
    Dałeś zdjęcie podłączenia u sąsiada, ale nie dałeś zdjęcia twojego unifonu z twoim podłączeniem. Skąd mamy wiedzieć jak to faktycznie zrobiłeś, skoro jesteś laikiem?

0
  • #8 22 Lip 2012 23:22
    zedgerus
    Poziom 8  

zybex napisał:
    Nie bój się przecięcia tej zworki. Zawsze możesz ją połączyć na nowo (nawet zewnętrznie za pomocą krótkiego kabelka), gdybyś nie miał jak zlutować
    .
    Ok. Pewnie spróbuję podłączyć w ten sposób, ale raczej jutro nie dziś. Choć wolałbym najpierw mieć pewność, że elektromagnes jest sprawny. Jeśli sposób podany przez kris'a miał dać odpowiedź, to by znaczyło, że nie ma sensu kombinować z podłączeniami.

Cytat:
    Dałeś zdjęcie podłączenia u sąsiada, ale nie dałeś zdjęcia twojego unifonu z twoim podłączeniem. Skąd mamy wiedzieć jak to faktycznie zrobiłeś, skoro jesteś laikiem?

No tak, ale daltonistą nie jestem, śrubokrętem umiem się posłużyć - może jak laik, ale jednak - zatem przyjmijmy, że podłączyłem jak na zdjęciu. ok? ;)

Zatem wciąż szukam racjonalnych powodów tego, że moja słuchawka podłączona tak samo jak sąsiada u niego działa bez zarzutu, a u mnie nie.
    Jednym z pomysłów jest oczywiście przerwany kabelek, ale to by było zbyt banalne ;)

A przede wszystkim chciałbym podłączyć skutecznie swoją słuchawkę.

Pozdrawiam:)

PS
    Mogę jeszcze pójść do drugiego sąsiada i sprawdzić, jego słuchawkę - starą, taka jaką miałem wcześniej. Czy to coś wniesie sensownego?

0
  • #9 23 Lip 2012 09:22
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

zedgerus napisał:
    daltonistą nie jestem, śrubokrętem umiem się posłużyć

Poprawiałem już po "fachowcu" który zacisnął jeden kabelek na izolację (za mocno go wepchnął) i czegoś tam nie miał. :D

0
  • #10 23 Lip 2012 10:10
    zedgerus
    Poziom 8  

zybex napisał:
    zedgerus napisał:
    daltonistą nie jestem, śrubokrętem umiem się posłużyć

Poprawiałem już po "fachowcu" który zacisnął jeden kabelek na izolację (za mocno go wepchnął) i czegoś tam nie miał. :D

Ok. Rozumiem. A to się da tak zweryfikować po zdjęciu ;)
    Przyjmuję z pokorą i jeszcze raz podłączę - dochowując należytej, szczególnej staranności - jak u sąsiada. ;P Potem cyknę fotkę i wkleję do kontroli. :)

Tylko, czy to ma jeszcze sens? Czy zastosowanie sposobu krisa (brązowy przewód z 9 na 6) nie dało odpowiedzi, że coś jest "nie halo" z komunikacją między moją słuchawką a elektromagnesem?

0
  • #11 23 Lip 2012 10:58
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Musisz wiedzieć co robisz. Cztery zaciski od lewej służą do przyłączenia obwodu rozmównego i wywołania. Dwa ostatnie zaciski (czyli 10 i 9) są podłączone do przycisku otwierania zamka.
    Zacisk 6 jest masą w układzie rozmównym i wywołania. Zacisk 10 jest na płytce połączony zworką z zaciskiem masy. Jest w ten sposób unifon przygotowany do instalacji 5 żyłowej. masa zatem może być przyłączona do 6 lub 10. Z chwilą przecięcia zworki, masa musi być przyłączona na zacisk 6. Wtedy to też unifon jest przygotowany do instalacji 6 żyłowej, gdzie na dwóch niezależnych żyłach jest zrealizowane otwieranie zamka.
    W instalacjach 4 żyłowych należy pozostawić mostek 6-10 i dodatkowo dołożyć mostek z przewodu między 9 a 2 (otwieranie zrealizowane po żyle mikrofonowej).

Masz tu fragment schematu unifonu, aby zrozumiał.

Ps. Odnośnie tego zaciśnięcia na izolację, to całą instalację domofonową w domku jednorodzinnym montował elektryk i nie było wywołania. Facet nie mógł dojść dlaczego. Wtedy właściciel przyjechał po mnie. Okazało się, że ten jeden przewód zacisnął na izolację (nieumyślnie).

0
  • #12 23 Lip 2012 11:50
    zedgerus
    Poziom 8  

Ok. Czyli, jeśli dobrze rozumiem:
    1. Skoro u mnie chodzi wywołanie, mikrofon i głośnik, to pierwsze cztery kabelki i przyłącza są dobrze zidentyfikowane i podłączone.
    2. Pozostawałoby zidentyfikowanie kabelków od rygla. Zatem, jeśli mam w pełni 6 żyłową instalację zwarcie pozostałych dwóch kabelków (w moim przypadku brązowy i żółty) powinno uruchamiać elektromagnes. Skoro tak się nie dzieje, to:
    a) mam uszkodzenie gdzieś w instalacji
    b) mam 5 żyłową instalację... i tu zaczynam się gubić... Cały czas zworkę mam. Podłączę któryś z kabelków (metodą prób i błędów - wiele prób nie ma;) do... no właśnie do czego? Do 10? Do 9? To co mi ma zamknąć obwód rygla? Do 6? Mam cały czas zwarte..., czy nie? Próbuję zrozumieć... :| :cry:

Wiele wskazuje na to, że mam jednak 5 żyłową instalację - podłączenie u sąsiada (zdjęcie), podłączenie u innego sąsiada ze starym unifonem, w którym widziałem dorobioną zworkę.

0
  • #13 23 Lip 2012 16:53
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Skoro masz na płytce oryginalna zworkę, to masę przyłączasz tylko do 6 (bo 6 i 10 jest zmostkowane, czyli na 10-zamek jest masa) a przewód od rygla podłączasz pod drugi koniec zamka (przycisku) czyli pod 9. Innymi słowy naciśnięcie przycisku będzie zwierało kabelek podłączony pod 9 do masy.

0
  • #14 23 Lip 2012 22:29
    kris185
    Poziom 13  

Jak masz instalacje 5 przewodową to otwieranie zamka jest wtedy jak zewrzesz masę z linią otwierania.
    W twoim przypadku jeśli jesteś pewien że masz podłączone jak u sąsiada i masz taki sam aparat to zrób jeszcze tak: odłącz ten przewód 6 i przewód 9 i je poprostu zewrzyj. Jeśli zamek ci nie otworzy to masz coś z instalacją albo linia otwierania nie ta.

0
  • #15 24 Lip 2012 08:38
    zedgerus
    Poziom 8  

zybex napisał:
    Skoro masz (...) kabelek podłączony pod 9 do masy.

No tak, w sumie logiczne. Dzięki:)

W sumie już próbowałem tego o czym piszesz kris (dotykając kabelkiem 9 styku 6) i nic to nie dało, więc mam czarne myśli...

Tak czy inaczej bardzo dziękuję Panowie. Teraz mam trochę urwanie głowy w domu, ale będę musiał znaleźć czas i jeszcze raz - bardzo starannie - popróbować, bedąc już jednak mądrzejszym dzięki Wam. :)
    Zapewne jeszcze się odezwę... ;)

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję:)

0
  • #16 24 Lip 2012 10:01
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Na tym moim fragmencie schematu pierwszy kabelek od lewej na górze (ten ze środka przełącznika) idzie do słuchawki, której drugi koniec idzie do masy. Przełącznik zamienia rolę słuchawki, która to raz służy do rozmowy, a drugim razem jest przetwornikiem wywołania.
    Drugi przewód od lewej (ten z góry przełącznika) to zasilanie wzmacniacza mikrofonu (na jednym tranzystorze).
    Trzeci przewód to masa, która jak widać jest potem zwielokrotniona na poszczególne elementy wzmacniacza. To już dla ciebie nie istotne szczegóły.

Ps. Oczywiście mam kompletny schemat tego unifonu, ale musiałem sam go sobie narysować.

0
  • #17 24 Lip 2012 21:02
    zedgerus
    Poziom 8  

Ja się poddaję! Próbowałem różnych kombinacji, ale rygiel nie ruszył :( Moim zdaniem mam dwie masy żółty i niebieski, a brązowy powinien być od magnesu, ale wg mnie jest uszkodzony. Działa wszystko poza ryglem.... :oops: :evil: :cry: :not: :cry:

0
  • #18 24 Lip 2012 22:57
    kris185
    Poziom 13  

zedgerus napisał:
    Moim zdaniem mam dwie masy żółty i niebieski, a brązowy powinien być od magnesu, ale wg mnie jest uszkodzony

To proponuje jeszcze tak: jak masz w mieszkaniu 6 żył to możesz zamienić jedna z nich jeśli uważasz że jest jedna uszkodzona. Na korytarzu znajdź puszkę łączeniową odnajdź swój przewód i odłącz ten brązowy i np zamień go z żółtym. i zobacz czy ruszy.

0