Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka pralki Whirlpool AWM8103 - do podłączenia wody ciepłej i zimnej

21 Lip 2012 21:48 4297 13
  • Poziom 8  
    Witam

Po zainstalowaniu kolektorów słonecznych w domu kombinuje zeby jak najbardziej wykorzystać tą darmową ciepła wodę. Chcę podłaczyć ciepła wode pod pralke, temperature na wylocie CWU mam ustawioną na 40st. to bedzie w sam raz dla prania zasadniczego, ewentualnie do programow z wyzsza temperaturą grzałka troche jeszcze podgrzeje. Jednak w tym momencie do płukania również dostanie się ciepła woda co podobno jest niezalecane no i rozrzutność z tą ciepłą wodą.
    Wymyśliłem coś takiego: dokładam drugi elektrozawór i podłaczam do niego zimną wode a do obecnego ciepła i w zależności od fazy prania byłby uruchamiany odpowiedni elektrozawór. Mysle żeby zastosować tu przekaźnik który będzie przełaczał odpowiedni zawór. Jako sygnał do przełaczenia wykorzystałbym diody/kontrolki ktore posiada pralka informujace o fazie prania. Czyli jeśli jest pranie zasadnicze to przekaznik jest normalnie otwarty i załaczony zawór z ciepła wodą. W momencie kiedy zapala sie kontrolka "Płukanie" następuje przełączenie przekaźnika a tym samym wybranie zaworu z zimną wodą. Tylko mam tu problem. Kontrolkami sa diody LED SMD i czy napięcie i prąd z tych diód wystarczą do przesterowania przekaźnika? Ewentualnie może mógłby ktoś zaproponować jakiś prosty ukłąd wzmacniający ten sygnał coś na bazie tranzystora pewnie wystarczyłoby.

Gabrys
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Hasła dla ciebie - TRANSOPTOR, TRANZYSTOR.
  • Poziom 39  
    Nie wysterujesz przekaźnika z diody. Poza tym lepiej unikać ingerencji elektrycznej w moduł pralki (który też potrafi być na potencjale 230V, zależnie od producenta/modelu).
    Ja bym to zrobił tak: fototranzystory umieszczone w pobliżu diod, za nimi jakiś prosty układ wzmacniający, przerzutnik Schmitta (np. 74HC14 / CD40106) i tranzystor sterujący przekaźnikiem. Karkołomne, ale przy dobrej regulacji może działać.
  • Poziom 8  
    Układ podłączony offline, sterowany napięciem z zasilacza działa. Jednak w trakcie sterowania LEDą z pralki przekaźnik pulsuje i nie mam pomysłu jak to rozwiazać :(
  • Poziom 25  
    A może by tak najpierw napisać wypadało co to za pralka typ model, ponieważ może da się znaleźć wyjście z sytuacji bez żadnych "doklejanek" do modułu, jakoś teraz przecież pralka robi płukanie + pobieranie płynu do płukania a to już jest punkt z którego można jakiś sygnał na upartego wyciągnąć pozdrawiam,
  • Poziom 8  
    To jest Whirlpool AWM-8103
  • Poziom 25  
    gabrys103 napisał:
    To jest Whirlpool AWM-8103

No i teraz można pomyśleć :D jak ci pomóc pozdr.

Dodano po 34 [minuty]:

Mogę sie mylić ale wydaje mi sie że masz sterowane cięgnem w zasobniku, podawanie wody do poszczególnej komory zasobnika proszku, sprawdź to jak u ciebie dokładnie wygląda bo wtedy wystarczyło by małą krańcówkę umocować w sposób taki by była zadziałana tylko gdy cięgno na pozycji płukania, i miał byś już pewny sygnał by wykonać sterowanie dodatkowym elektrozaworem, pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Jeżeli podasz do pralki od razu wodę o temperaturze 40 stopni to niektóre plamy(w szczególności pochodzenia białkowego ) pozostaną nie rozpuszczone . Poczytaj trochę o fazie enzymatycznej proszków do prania .
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Zanim zacząłem się bawić z pralką zrobiłem pomiar zużycia. Podłączyłem miernik zużycia energii taki z Lidla i pokazał mi zużycie tygodniowe ~10kWh, na jedno pranie wychodziło ok. 1,4kWh. Więc wydaje mi się, że jednak warto się pobawić. Oszczędnosci oszczędnosciami ale jaka będzie satysfakcja z przeróbki :)
    Podoba mi sie pomysł Adika. Faktycznie podawanie wody sterowane jest cięgnem i mała krańcówka załatwi temat najprościej. Spróbuje tą drogą.
  • Poziom 39  
    Oczywiście można się bawić. Z racji, że kiedyś wpadłem na pomysł dostarczania do pralki ciepłej wody piszę tak. W taki sposób zaburzasz/przeorganizowujesz cykl prania i osoba, która oceni efekt prania raczej zgani twoją inwencję. Efekty będą nie zadawalające. Coś zaoszczędzisz, ale wypierzesz ponownie. Dostarczając ciepłą wodę skracasz czas osiągania temperatury, czyli cyklu piorącego. A konstruktorzy lata pracowali nad dobraniem tych parametrów. Ja dość szybko zrezygnowałem z pomysłu a wówczas ciepłą wodę miałem w ramach ryczałtu.
    Do tego dołóż ewentualne protesty sterownika współczesnych maszyn..
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 1