Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega32][c] - [ST7565] - Wyświetlacz LCD-AG-C128064CF-FHW nie chce zadziałać

vesolovski 22 Lip 2012 04:55 5468 8
  • #1 22 Lip 2012 04:55
    vesolovski
    Poziom 9  

Witajcie,
    już od dwóch dób (nie dni) walczę z wyświetlaczem na sterowniku ST7565 (C, WinAvr, AvrDude).
    Czy ktoś mógłby mi pomóc to uruchomić?
    Mój wyświetlacz to dokładnie artronic.pl/o_produkcie.php?id=1143.
    Układ zrobiłem dokładnie tak jak na ich stronie. Chciałbym, żeby wyświetliło się cokolwiek - choćby jeden pixel.
    Przestudiowałem ogólnie datasheet http://edeca.net/downloads/electronics/ST7565R_V17_960601.pdf .
    Biblioteka https://github.com/adafruit/ST7565-LCD/tree/master/c niestety też mi nie działa.

Oto mój kod - że tak powiem "łopatologiczny". Mam nadzieję, że jak ruszy, to kilku osobom się przyda - bo jest dość przejrzysty, a np. polecana na wielu forach biblioteka dogm jest duża i nie przejrzysta (jak dla mnie - początkującego, ciężko się z tego czegoś nauczyć).

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

W poniższych załącznikach znajdują się zdjęcia mojej płytki stykowej z wyświetlaczem.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Ewentualnie czy ktoś byłby bardzo uprzejmy, aby ten kod sprawdzić na swoim LCD? Nie powinno to raczej zająć dużo czasu. Bo może mam problem z LCD.

[Atmega32][c] - [ST7565] - Wyświetlacz LCD-AG-C128064CF-FHW nie chce zadziałać [Atmega32][c] - [ST7565] - Wyświetlacz LCD-AG-C128064CF-FHW nie chce zadziałać [Atmega32][c] - [ST7565] - Wyświetlacz LCD-AG-C128064CF-FHW nie chce zadziałać [Atmega32][c] - [ST7565] - Wyświetlacz LCD-AG-C128064CF-FHW nie chce zadziałać

0 8
  • Arrow Multisolution Day
  • Pomocny post
    #2 22 Lip 2012 21:24
    LED's
    Poziom 13  

Kolego, myślę że kondensatory należy wymienić na foliowe a nie elektrolity. http://artronic.pl/o_produkcie.php?id=1143? i nie wiem po co dałeś tranzystory (chyba że masz różnicę napięć 5V i 3,3V) ale to atmege daj na 3V i pomiń te tranzystory.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 23 Lip 2012 00:01
    vesolovski
    Poziom 9  

Dziękuję za odpowiedź,
    tak, atmegę mam na 5V, a te czarne duże elementy to są stabilizatory na 3.3V.

Mój procek to Atmega32-16pu a nie Atmega32a. Pracuje na 4.5-5.5V i dlatego nie mogę na nią posłać 3.3V, stąd 6 stabilizatorów (5 na sterowanie LCD, 1 na zasilanie LCD).

Zgodnie z zaleceniem na artronic.pl/o_produkcie.php?id=1143 kondensatory zalecane to 1uF (1000nF). Takowe posiadałem jedynie elektrolityczne. Czy to faktycznie może mieć znaczenie? Bo jak tak, to się zaopatrzę albo spróbuję odpalić z 100nF, bo takie posiadam.

A przy okazji, czy mógłbym prosić o przetestowanie tego kodu C?

W kodzie piny MCU są przypisane następująco pinom LCD:
    PINB0 -> SID (singal input data)
    PINB1 -> SCK (clock)
    PINB2 -> A0 (data/command)
    PINB3 -> RST (reset)
    PINB4 -> CS (chip select)
    PINB5 -> LED (podświetlenie, ale to nie istotne - to akurat działa ;) )
    Oczywiście można w kilka sekund to zmienić.

Pozdrawiam.

0
  • #4 23 Lip 2012 00:48
    alagner
    Poziom 25  

jeden stabilizator i dopasowanie na tranzystorach styknie. A tak to nie wiem czy to w ogóle ma prawo zadziałać.

0
  • Pomocny post
    #5 23 Lip 2012 08:58
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda

vesolovski napisał:
    tak, atmegę mam na 5V, a te czarne duże elementy to są stabilizatory na 3.3V.
    A masz w ogól przyrząd pomiarowy pod ręką ? Zapomnij o współpracy z LCD w ten sposób - to się tylko nadaje na http://demotywatory.elektroda.pl/ ;) Stabilizatory nie są przystosowane do działania jako układy do przesyłania danych i wprowadzają duże pojemności na linii i zgodnie z notami katalogowymi wymagają dodatkowych kondensatorów na wejściu i na wyjściu. Najprościej to zrobić na dzielniku napięciowym na rezystorach, uwzględniając rezystancję wejściowa LCD.
    Co do kondensatorów - elektrolity się nie nadają, przynajmniej te zwykłe(nie Low ESR), bo służą w wewnętrznej mini-przetwornicy, gdzie jest to istotne. Istnieją natomiast kondensatory 1µF stałe w przystępnych cenach, np. Tutaj, więc powinny być osiągalne również w sklepie za rogiem... ;)

0
  • #7 23 Lip 2012 11:42
    vesolovski
    Poziom 9  

Dałbym dzielnik napięcia z rezystorów, ale nie chciałem mieć bałaganu na płytce. Ale to faktycznie może być problem bezwładności tych stabilizatorów.

O tym nie pomyślałem, a faktycznie można to wrzucić na demotywator :) no ale od czegoś trzeba zacząć hobby.

W takim razie zasilę Atmegę 3.3V. Dziękuję za sugestię.

Co do kondensatorów to skoro mówicie, że zmienić to oczywiście zmienię. Mam nadzieję, że to rozwiąże problem martwego GLCD i ruszy ten kod albo chociaż przykłady z
    http://www.ladyada.net/learn/lcd/st7565.html
    lub
    http://edeca.net/wp/electronics/the-st7565-display-controller/

Dam znać czy ruszyło jak będę miał te kondensatory - mam nadzieję, że gdzieś do jutra. Dzięki za pomoc!!

0
  • #8 24 Lip 2012 02:14
    vesolovski
    Poziom 9  

Dziękuję bardzo za pomoc. Wymiana kondensatorów i wyrzucenie stabilizatorów załatwiły sprawę.

Poniżej kod, który wyświetla szum widoczny na zdjęciach. Może komuś przyda się do zrozumienia tematu podobnie jak mnie.

Pozdrowienia.

[Atmega32][c] - [ST7565] - Wyświetlacz LCD-AG-C128064CF-FHW nie chce zadziałać [Atmega32][c] - [ST7565] - Wyświetlacz LCD-AG-C128064CF-FHW nie chce zadziałać

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0
  • #9 25 Lip 2012 00:35
    vesolovski
    Poziom 9  

BTW, zauważyłem, że Atmega32A nie chodzi na 3.3V na kwarcu 20MHz. Na 12 MHz chodzi.

Pozdrawiam!!

[Atmega32][c] - [ST7565] - Wyświetlacz LCD-AG-C128064CF-FHW nie chce zadziałać [Atmega32][c] - [ST7565] - Wyświetlacz LCD-AG-C128064CF-FHW nie chce zadziałać [Atmega32][c] - [ST7565] - Wyświetlacz LCD-AG-C128064CF-FHW nie chce zadziałać
    [Atmega32][c] - [ST7565] - Wyświetlacz LCD-AG-C128064CF-FHW nie chce zadziałać [Atmega32][c] - [ST7565] - Wyświetlacz LCD-AG-C128064CF-FHW nie chce zadziałać

0