Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przewody do rolet - jakie?

22 Lip 2012 19:52 14835 5
 • Poziom 34  
  Zasilanie 3x0,75mm^2 ewentualnie 3x1mm^2 , przewody do włącznika przy każdej rolecie (zasilanie do włącznika i z włącznika do rolety) no chyba ze sterowane radiowo.

  Jeżeli myślisz o centralnym sterowaniu roletami z jednego miejsca (koszta dokupienia dzu oraz sterownika ) to do tego 2x0,75mm2 do każdej rolety zbiegające się w punkcje centralnego sterowania. Może być na zasadzie pętli.


  Przy włącznikach roletowych radze obsadzić głębokie puszki co pozwoli na ewentualne modyfikacje (dołożenie dzu lub odbiorników radiowych).
 • Poziom 23  
  Do sterowania zwykłe przewody (typu LGY) 5x0,75, zasilanie 3x1 obojętnie czy LGY czy YDY.
  Do sterowania potrzebujesz Góra/Dół + krańcówki. W niektórych wykonaniach masz to na 5 przewodach. Różnica kosztów 3x czy 5x jest znikoma.
 • Poziom 37  
  Witam,

  Czyli rozumiem, że do zasilania 3x1mm2 wystarczy. Sterujący 5x0,75mm2 również. Zakładając, że rolety będą sterowane z centralnego punktu w domu, do każdej rolety prowadzę dwa przewody (zasilanie i sterujący) i wyprowadzam je na zewnątrz w górnym rogu każdego okna w którym będzie roleta, tak?
  Jeszcze jedno pytanie, czy nie wystarczył by jeden przewód 4x1mm2 (faza dla kierunku do góry, faza dla kierunku do dołu, N i PE)? Krańcówki rozumiem, że są zamontowane w napędzie i rozłączają przewody fazowe (dolna rozłącza ruch do dołu, a górna ruch do góry) czy tak?

  Pozdrawiam.
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  Najmniej co potrzebujesz to 4 przewody - N, góra, dół, PE. 5-przewodowe napętdy to duża rzadkość. W przypadku napędów sterowanych radiowo z możliwością sterowania przez wyłącznik masz N, L, góra, dół, PE. Więc 5 przewodów jest idealnym i uniwersalnym rozwiązaniem. Krańcówki są w napędach.
 • Poziom 10  
  Witam a jak wyprowadzić przewody od rolet jeśli ich montaż będzie po tynkać. Wyproawadziłem przewody z puszek obok okna ale wszyskie rolety maje swoje przewody w silnikach z zapasem około 1,5 m. Jak zamontować prawidłowo?