Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja w altanie (normy) - żyrandol z wyłącznikiem sznureczkowym

dominus 22 Jul 2012 23:54 1885 6
Bosch
 • #1
  dominus
  Level 12  
  Witam kolegów.

  Czy można zainstalować na suficie żyrandol z własnym wyłącznikiem sznureczkowym bez żadnego wyłącznika na ścianie - tzn. czy istnieją jakieś przepisy zabraniające wypuszczenia z puszki 3-żyłowego kabla bezpośrednio na sufit? Obiekt to altanka wolnostojąca murowana. Czy w takim obiekcie obowiązują jakieś indywidualne normy/zalecenia (wysokość montażu itd.) czy stosuje się te "ogólne", które można znaleźć wszędzie?

  Z góry dzięki za informacje.
 • Bosch
 • #2
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Witam.
  Quote:
  Czy w takim obiekcie obowiązują jakieś indywidualne normy/zalecenia (wysokość montażu itd.) czy stosuje się te "ogólne", które można znaleźć wszędzie?
  Nie wiem, czy tak można znaleźć wszędzie, ale na pewno tutaj
 • Bosch
 • #3
  piter244
  Level 23  
  Nie jest określone jaki będzie wyłącznik w przepisach. Zwłaszcza jeśli zakupisz żyrandol z już wbudowanym wyłącznikiem na sznurek i zainstalujesz to będzie to zupełnie zgodne z przepisami. Niezgodne będzie jeśli np. sam dokupisz wyłącznik i przykręcisz go bez puszki i innych osłon prosto do drewnianego sufitu altanki (P-POŻ)
 • #4
  dominus
  Level 12  
  O takim montowaniu wyłącznika do sufitu nawet nie pomyślałem - chyba nie jest ze mną aż tak źle :D. Nie dostanę jednak żyrandola z fabrycznie wbudowanym wyłącznikiem - sam go sobie chcę wmontować w blaszaną obudowę, ale to nie jest chyba przestępstwo :).
  Jeszcze pozostaje kwestia norm/zaleceń prowadzenia instalacji w tego typu budowlach (wysokości/współczynniki ochrony) - pytam o to z ciekawości czy istnieją jakieś "wycudowane normy" ;) - bo nie sądzę, żeby ktoś doczepił się do tak prostej instalacji...[/img]
 • #5
  slawekx
  Level 29  
  Nawet i prostą rzecz można zrobić krzywo i już przepis złamany.
 • #6
  piter244
  Level 23  
  Altanka to nie obiekt użyteczności publicznej więc nikt nie będzie sprawdzał Twojego żyrandola. Powinieneś wykonać wg ogólnie przyjętych zasad tak aby było bezpiecznie względem ochrony p-poż i przeciwporażeniowej. (ogólne normy wykonywania instalacji w obiektach drewnianych)
 • #7
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Witam.

  Quote:
  Obiekt to altanka wolnostojąca murowana.

  Może ma trochę drewna, kolego piter244 :D