Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega88PA - prośba o sprawdzenie układu

bleble666 23 Lip 2012 00:36 1472 6
  • #1 23 Lip 2012 00:36
    bleble666
    Poziom 7  

Witam.

Proszę o sprawdzenie poprawności wykonanego przeze mnie układu, nie uruchamiałem jeszcze atmegii liczę na sugestie i podpowiedzi.

Układ będzie się wybudzał po zewnętrznym przerwaniu i zwierał jedno z wyjść do masy, zależy mi głownie na sprawdzeniu podłączenia uC oraz czy wyjście MOSI interfejsu SPI może być podłączone równolegle do 12 wejść układów 74HC595 (nie znalazłem informacji o Rwej układów, ale podejrzewam, że jest duże).

Pozdrawiam.
    Mirek

Atmega88PA - prośba o sprawdzenie układu

0 6
  • #2 23 Lip 2012 00:55
    Nawigator
    Poziom 33  

- MOSI powinno wysterować 12 wejść o ile są niedaleko siebie (np. na jednej płytce)
    - kondensator resetu C15 daj max. 100nF
    - AREF zostaw w powietrzu

N.

0
  • #3 23 Lip 2012 09:15
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nawigator napisał:
    - AREF zostaw w powietrzu
    Ja bym raczej pozostawił niepodłączone( zwłaszcza nie można tego podłączać do Vcc), natomiast nie ma potrzeby wyginać wyprowadzenia w celu uzyskania wolnego dostępu do gazów atmosferycznych... ;)
    Kondensatory na oscylatorze daj 27pF.

0
  • #4 23 Lip 2012 09:20
    mickpr
    Poziom 39  

A jak z wyjścia Q0..7 ... HC595 ma płynąć prąd - przez zaporowo podłączoną diodę?
    Nie pomyliłeś wyjścia z wejściem?
    Nie powinien to być HC597 czasem?

0
  • #5 23 Lip 2012 09:36
    LordBlick

mickpr napisał:
    A jak z wyjścia Q0..7 ... HC595 ma płynąć prąd - przez zaporowo podłączoną diodę?
    Jeśli wyjścia mają służyć jako Open Collector/Drain to się wszystko zgadza, włącznie z linią MOSI.

0
  • #6 23 Lip 2012 09:44
    mickpr
    Poziom 39  

Poza tym SRCLR# podpiął bym przez rezystor, a nie bezpośrednio do Vcc.

LordBlick napisał:
    Jeśli wyjścia mają służyć jako Open Collector/Drain to się wszystko zgadza, włącznie z linią MOSI.

Ale co się zgadza - skoro to rejestr przesuwny, Q jest wyściem.
    Chyba że diody to LED - wtedy potrzebny jest rezystor i tracą sens wejścia "INx" .
    BAT43 sugeruje , że to dioda Shotkyego.
    Zaś INx - sugeruje - wejście.
    Linia MOSI akurat jest podpięta dobrze (master output).
    Z tego co wiem HC595 nie ma wyjść OC/OD.

0
  • #7 23 Lip 2012 10:09
    LordBlick

Nie chciałbym się wdawać w zbytnią dyskusję - diody robią z wyjścia push-pull wyjście o stanach niski i wysokiej impedancji, jeśli układ odbiorczy jest zasilany z napięcia równego lub niższego od napięcia zasilania HC595. Diody Schottky maja bardzo mały czas przełączania, co może być istotne.

0