Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ zmiany zakresu woltomierza i amperomierza

18 Sty 2005 21:55 2373 2
  • Poziom 14  
    Witam.
    Mam pytanko:
    Jak ograniczyć licznik 74192 aby zliczał w obydwóch kierunkach (góra/dół) według grafu 0 <--> 1 <--> 2 <--> 0... ?
    Jest mi to potrzebne do układu przełączania zakresów woltomierza i amperomierza. Mam 3 zakresy więc licznik musiałby pracować w przedziale od 0 do 2 . Licznik ten ma wyjście w kodzie BCD więc chcę podłączyć do niego dekoder BCD --> DEC (74LS145). W tym układzie wyjście aktywne jest w stanie LOW pozostałe, nieaktywne w stanie HIGH. Wyjścia 0,1,2 chcę podłączyć do baz tranzystorów kluczujących poprzez inwertery. Tranzystory te będą sterowały przekaźnikami poszczególnych zakresów woltomierza (przekaźniki z cewką 12V).

Zależy mi na wybieraniu zakresów dwoma przyciskami góra/dół dlatego chcę to zrobić na liczniku 74192 ale niestety nie wiem jak go ograniczyć.
    Wiem że jest to bardzo amatorski układ, może macie inne pomysły, a może wiecie jak zrobić układ automatycznej zmiany zakresów?

Z góry dzięki za odpowiedz
    pozdr. Darek
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 23  
    połącz wyjście Qc (nóżka 6) z resetem (nóżka 14). Może lwpiej zrobić to na przerzutnikach D np. 7475 ?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 14  
    Może i lepiej ale nie wiem jak a pozatym mam juz te liczniki kupione, chodzi tylko o ograniczenie zliczania.

" połącz wyjście Qc (nóżka 6) z resetem (nóżka 14). "

Jeżeli połącze Qc z resetem to po pierwsze będzie mi sie resetował (ustawiał sie na 0) dopiero na 4, a po drugie będzie to tylko ograniczało zliczanie w górę. Jeśli licznik będziemy chcieli ustawić na 4 to on się zresetuje, powróci na 0. Jeżeli zaś będziemy zliczać w dół to licznik będzie liczył w dół do momentu gdy na Qc będzie stan wysoki, czyli w tym przypadku do 7 i bedzie sie resetował.
    W takim połączeniu licznik będzie liczył według dwóch grafów:
    1. zliczanie w górę: 0 --> 1 --> 2 --> 3 --> 0 -->...
    2. zliczanie w dół (np. liczy od 3 w dół): 3 --> 2 --> 1 --> 0 --> 9 --> 8 --> 0 --> 9 -->...

Mi chodzi żeby liczył od 0 do 2 (od 3 wraca na 0) i jeżeli liczy w dół to żeby po 0 ustawiał sie na 3.
    (w górę) 0 1 2 0 1 2 i (w dół) 2 1 0 2 1 0

Zapomniałem napisać że woltomierz i amperomierz jest zrobiony na ICL7107, schemat znalazłem na elektrodzie. W artykule tym pisze że jest to schemat jednozakresowego woltomierza i amperomierza, ale zakres można łatwo zmienić przez zmiane rezystorów na wejściu. Dlatego chce zrobić układ co będzie zmieniał poprzez przekaźniki odpowiednie rezystory dla odpowiednich zakresów.

Dodano po 3 [godziny] 28 [minuty]:

Witam
    Już rozwiązałem problem :)
    Temat zamknięty:)