Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Micra k12 2004 - Nie działa klakson i zapalniczka samochodowa

23 Lip 2012 09:09 9989 4
  • Poziom 20  
    Witam!

Przyznam szczerze że nie jestem specjalistą w dziedzinie motoryzacji dlatego kieruję do Was takie oto zapytanie:

Po ostatnim serwisowaniu u nieautoryzowanego mechanika zauważyłem że nie działa klakson (wymieniał drążki kierownicze), być może nie podpiął (jeśli odpinał) być może bezpiecznik, a być może klakson wcześniej już nie działał bo przyznam szczerze że nie miałem okazji używać. Podobna sprawa z zapalniczką samochodową - od kiedy pamiętam nie działa. Wyjąłem gniazdo i na przewodach doprowadzonych do gniazda nie ma napięcia.

Rozumiem że diagnozę trzeba by było rozpocząć od sprawdzenia bezpieczników - gdzie znajdują się bezpieczniki odpowiadające za klakson i zapalniczkę? (z tego co wyczytałem jest komplet koło kierownicy - jednak tam pojęcia nie mam które to mogą być oraz pod maską - niestety jeszcze nie miałem okazji ich poszukać ale może ktoś mnie naprowadzi)

pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Sprawdź bezpiecznik F11(15A) od zapalniczki pod kierownicą po lewej stronie, na dole.
    F25(10A) oraz przekaźnik nr. 1 w skrzynce z bezpiecznikami w komorze silnika.
    Sygnał dźwiękowy znajduje się za grilem chłodnicy.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 20  
    Dzięki za szybką i rzeczową odpowiedź. Co do zapalniczki okazał się bezpiecznik - niestety bez okularów wcześniej przeczytałem opis Light i myślałem że to do świateł a rzeczywiście był podpis Lighter - po wymianie zadziałało, ale Twoje wskazówki mnie naprowadziły.

Resztę bezpieczników koło kierownicy też sprawdziłem -wszystkie są sprawne.

Co do klaksonu - pod maską zlokalizowałem skrzyneczkę na której opis wskazywał na czarną kostkę (przekaźnik?) oznaczoną jako Horn - czyli klakson. Jak ją odłączyć - czy na siłę czy jest jakiś sprytny sposób? I najważniejsze - jak sprawdzić czy działa?

Poza tym widzę że jesteś obeznany w temacie nissanów mikr :) Czy orientujesz się może co oznacza czerwona migająca ikonka samochodu z kluczem w środku po wyciągnięciu kluczyka? Czy nie sygnalizuje to czasem konieczności wizyty w serwisie nissana? Czy można to jakoś wyłączyć?
  • Poziom 29  
    Wcześniej niech ktoś naciśnie na klakson a ty posłuchaj czy przekaźnik pyknie.

Przekaźnik należy wyciągnąć ręką wyjdzie bez problemu.
    Po wyjęciu przekaźnika próbówką sprawdź zasilania na pinach.
    Na jednym będzie +12 po naciśnięciu klaksonu, na następnym stałe +12V, oraz masa, a czwarty będzie szedł do sygnalizatora dźwiękowego.
    Po podaniu +12 przez klakson na przekaźnik zwiera swoje styki i podaję +12 na sygnał dźwiękowy.

Co do kontroli to wszystko jest w porządku, po wyjęciu kluczyka kontrolka auta a w środku kluczyk informuje nas uaktywnieniu systemu zabezpieczenia - immobiliser.
  • Poziom 20  
    Wstepnie jesli chodzi o zapalniczke to byla wina bezpeicznikow. Klakson nie mial prawa dzialac poniewaz mechanik ktory ostatnio cos rzezbil w samochodzie urwal jeden z kabli podlaczony do klaksona. Podlutowalem kabel i klakson smigal. Jakis czas pozniej klakson znowu przestal dzialac ale to juz sam klakson sie zepsul. Zamontowalem nowy i chodzi jak ta lala.