Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Micra k12 2004 - Nie działa klakson i zapalniczka samochodowa

webmortiz 23 Jul 2012 09:09 16097 4
Relpol
 • #1
  webmortiz
  Level 20  
  Witam!

  Przyznam szczerze że nie jestem specjalistą w dziedzinie motoryzacji dlatego kieruję do Was takie oto zapytanie:

  Po ostatnim serwisowaniu u nieautoryzowanego mechanika zauważyłem że nie działa klakson (wymieniał drążki kierownicze), być może nie podpiął (jeśli odpinał) być może bezpiecznik, a być może klakson wcześniej już nie działał bo przyznam szczerze że nie miałem okazji używać. Podobna sprawa z zapalniczką samochodową - od kiedy pamiętam nie działa. Wyjąłem gniazdo i na przewodach doprowadzonych do gniazda nie ma napięcia.

  Rozumiem że diagnozę trzeba by było rozpocząć od sprawdzenia bezpieczników - gdzie znajdują się bezpieczniki odpowiadające za klakson i zapalniczkę? (z tego co wyczytałem jest komplet koło kierownicy - jednak tam pojęcia nie mam które to mogą być oraz pod maską - niestety jeszcze nie miałem okazji ich poszukać ale może ktoś mnie naprowadzi)

  pozdrawiam.
 • Relpol
 • Helpful post
  #2
  leonek4
  Level 29  
  Sprawdź bezpiecznik F11(15A) od zapalniczki pod kierownicą po lewej stronie, na dole.
  F25(10A) oraz przekaźnik nr. 1 w skrzynce z bezpiecznikami w komorze silnika.
  Sygnał dźwiękowy znajduje się za grilem chłodnicy.
 • Relpol
 • #3
  webmortiz
  Level 20  
  Dzięki za szybką i rzeczową odpowiedź. Co do zapalniczki okazał się bezpiecznik - niestety bez okularów wcześniej przeczytałem opis Light i myślałem że to do świateł a rzeczywiście był podpis Lighter - po wymianie zadziałało, ale Twoje wskazówki mnie naprowadziły.

  Resztę bezpieczników koło kierownicy też sprawdziłem -wszystkie są sprawne.

  Co do klaksonu - pod maską zlokalizowałem skrzyneczkę na której opis wskazywał na czarną kostkę (przekaźnik?) oznaczoną jako Horn - czyli klakson. Jak ją odłączyć - czy na siłę czy jest jakiś sprytny sposób? I najważniejsze - jak sprawdzić czy działa?

  Poza tym widzę że jesteś obeznany w temacie nissanów mikr :) Czy orientujesz się może co oznacza czerwona migająca ikonka samochodu z kluczem w środku po wyciągnięciu kluczyka? Czy nie sygnalizuje to czasem konieczności wizyty w serwisie nissana? Czy można to jakoś wyłączyć?
 • #4
  leonek4
  Level 29  
  Wcześniej niech ktoś naciśnie na klakson a ty posłuchaj czy przekaźnik pyknie.

  Przekaźnik należy wyciągnąć ręką wyjdzie bez problemu.
  Po wyjęciu przekaźnika próbówką sprawdź zasilania na pinach.
  Na jednym będzie +12 po naciśnięciu klaksonu, na następnym stałe +12V, oraz masa, a czwarty będzie szedł do sygnalizatora dźwiękowego.
  Po podaniu +12 przez klakson na przekaźnik zwiera swoje styki i podaję +12 na sygnał dźwiękowy.

  Co do kontroli to wszystko jest w porządku, po wyjęciu kluczyka kontrolka auta a w środku kluczyk informuje nas uaktywnieniu systemu zabezpieczenia - immobiliser.
 • #5
  webmortiz
  Level 20  
  Wstepnie jesli chodzi o zapalniczke to byla wina bezpeicznikow. Klakson nie mial prawa dzialac poniewaz mechanik ktory ostatnio cos rzezbil w samochodzie urwal jeden z kabli podlaczony do klaksona. Podlutowalem kabel i klakson smigal. Jakis czas pozniej klakson znowu przestal dzialac ale to juz sam klakson sie zepsul. Zamontowalem nowy i chodzi jak ta lala.