Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uprawnienia do wykonywania pomiaru uziemienia słupów w sieci trakcyjnej

23 Lip 2012 11:52 3604 11
  • Poziom 8  
    Witam,

Jakie uprawnienia są wymagane aby móc wykonywać pomiar uziemienia słupów w sieci trakcyjnej. (PKP).

PS.
    Poszukuje takich osób - mam duże zlecenie.

Rafał
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 37  
    Na pewno świadectwa kwalifikacyjne (E i D) i tam dodatkowo punkt nr.8 elektryczna sieć trakcyjna, oraz zakres prac kontrolno pomiarowych. Nie wiem tylko jak z zakresem napięcia czy do 1kV wystarczy czy trzeba mieć większy zakres :D
  • Poziom 8  
    Dlaczego są potrzebne E + D.
    Czy nie wystarczy samo E ?
    Czy jest potrzebny punkt 10.

Grupa I - Urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i zużywające energię elektryczną.
    1. Urządzenia prądotwórcze przyłączone do krajowej sieci elektroenergetycznej bez względu na wysokość napięcia znamionowego;
    2.Urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV;
    3. Urządzenia, instalacje i sieci o napięciu znamionowym powyżej 1 kV;
    4. Zespoły prądotwórcze o mocy powyżej 50 kW;
    5. Urządzenia elektrotermiczne;
    6. Urządzenia do elektrolizy;
    7. Sieci elektrycznego oświetlenia ulicznego;
    8. Elektryczna sieć trakcyjna;
    9. Elektryczne urządzenia w wykonaniu przeciwwybuchowym;
    10. Aparatura kontrolno-pomiarowa oraz urządzenia i instalacje automatycznej regulacji; sterowania i zabezpieczeń urządzeń i instalacji wymienionych w pkt 1-9.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Proszę zapytać się o te wymagania w firmie która prowadzi eksploatacje. Dla PLK eksploatacje prowadzi PKP Energetyka.
    Uziemiane słupy trakcyjne występują w nowych (modernizowanych) liniach. Kto jest właścicielem tej sieci trakcyjne której
    słupy ma kolega mierzyć i czy na pewno są one uziemiane a nie uszynniane? Jeśli to jest sieć PLK to nikt kolegi tam samego nie wpuści i będzie
    musiał zlecić do PKP Energetyka dopuszczenie do pracy i nadzór.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 8  
    Rzeczywiście chodzi o nowo modernizowane linie kolejowe i na pewno chodzi o pomiar rezystancji uziemienia słupów . Jeśli jest nie odpowiednia rezystancja to np dobijamy kolejny pręt.
    Sedno mojego pytania - jakie świadectwo kwalifikacji jest potrzebne aby móc to wykonać. D+ E - ? Jakie punkty ? A może wiadomo kogo o to pytać ?
  • Poziom 23  
    A jakby zapytać w SEP? W końcu to oni wydają te uprawnienia a niektórzy egzaminatorzy bywają wszechwiedzący.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Jeśli chodzi o modernizowaną linie to znaczy, że sieć trakcyjna jest wyłączona z eksploatacji
    i bez napięcia. Kolega wykonuje usługę na rzecz głównego wykonawcy tych robót i to
    on odpowiada za całość roboty. Ja do takiej pracy dopuścił bym osobę ze świadectwem
    E nawet do 1 kV i nie koniecznie z uprawnieniami na sieć trakcyjną. Wszak chodzi o
    pomiar uziemienia i jak dobrze pamiętam to wynik powinien być poniżej 10 om.
    Zdecydowanie inaczej to by wyglądało gdyby sieć była eksploatowana i pod napięciem.
    Tu musiał by kolega mieć uprawnienia na sieć trakcyjną i to zdawane przed komisją
    działającą przy PKP Energetyka. Poza tą firmą mało jest komisji co posiadają prawo
    egzaminowania w tym zakresie.
  • Poziom 8  
    Rozsądne wydaje się ,że wystarczy tylko mieć E i to nawet do 1 kV bo rzeczywiście trakcja nie jest w eksploatacji.
    Teraz nasuwa się pytanie z rodzaju a kto to może potwierdzić. :)
  • Poziom 15  
    A co kolega chce potwierdzić?
    Jeśli kolega(dzy) nie macie jeszcze uprawnień to lepiej sobie dać spokój z tą robotą. To co pisałem wcześniej dotyczyło osoby
    z dużym doświadczeniem w pomiarach uziemień, ale bez uprawnień na sieć trakcyjną.
  • Poziom 8  
    Witam,

Takmjak pisałem chciałbym wiedzieć kto to może wykonać abym wiedział kogo mam poszukiwać.
  • Poziom 15  
    Do tej pory myślałem, że kolega ma okazje wykonywać te pomiary. Ale z ostatniego
    postu wynika, że kolega jest wykonawcą i szuka kompetentnej osoby do pomiarów.
    Na takiej budowie jest inspektor który będzie odbierał te roboty i proponuje osobistą
    konsultacje w tej sprawie. Żadne porady z forum nie przekonają inspektora który
    będzie sobie życzył aby pomiary wykonała osoba z uprawnieniami na sieć trakcyjną.
    Mój prywatny pogląd jest inny ale nie ja będę odbierał te prace.
  • Poziom 21  
    elservice napisał:
    Żadne porady z forum nie przekonają inspektora który
    będzie sobie życzył aby pomiary wykonała osoba z uprawnieniami na sieć trakcyjną.
    Mój prywatny pogląd jest inny ale nie ja będę odbierał te prace.

Kompletnie błędny pogląd :!

Zupełnie błędne i wysoce szkodliwe są kombinacje na temat, że urządzenia czy sieci wysokich napięć nie są nimi w stanie wyłączenia i na dodatek mają tracić charakter trakcyjnych :!: - decyduje napięcie znamionowe i typ sieci i urządzeń :!: a nie to czy są wyłączone i modernizowane :!: . Wymienione uziemienia i uszynienia w końcu są modernizowane po to by je załączyć na napięcia robocze powyżej 1 kV :!:

Krótko :Zaświadczenia kwalifikacyjne E + D z pomiarami i siecią trakcyjną wszystko do napięć powyżej 1 kV - inaczej pomiary będą nieważne bo wykonane przez osobę bez odpowiednich kwalifikacji.

I nawet specjalnie nie istotna jest sprawa przekonań inspektora nadzoru - prawo w tym względzie jest jasne i klarowne :!: