Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVR - wysoka częstotliwość PWM

witekjj 23 Lip 2012 12:31 3240 19
  • #1 23 Lip 2012 12:31
    witekjj
    Poziom 6  

Witam
    Wiem że temat PWM poruszany był wiele razy, ale nie znalazłem nigdzie odpowiedzi na moje pytanie. Otóż chciałem zbudować generator PWM o częstotliwości 5MHz, czy jest to możliwe do zrealizowania na AVR czy muszę szukać innego rozwiązania? Z tego co narazie ustaliłem to kupując zewnętrzny kwarc 20MHz (największy jaki znalazłem) i wybierając najmniejszą wartość preskalera czyli 1 i tak uzyskuję tylko f = 20MHz/1/256 = 78,125kHz. Zdaję sobie sprawę, że odpowiedź na moje pytanie może znajdować się w dokumentacji ale niestety nie znam aż tak dobrze angielskiego:(
    I kolejne pytanie: gdyby już udało się uzyskać tego rzędu częstotliwość, to czy możliwe jest sterowanie za jego pomocą np. triakiem, czy zdąży się on przełączać z taką częstotliwością?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomocne odpowiedzi.

0 19
  • #2 23 Lip 2012 12:37
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 23 Lip 2012 12:37
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda

witekjj napisał:
    Otóż chciałem zbudować generator PWM o częstotliwości 5MHz
    Im mniej bitów licznika użyjesz, tym większą częstotliwość sygnału uzyskasz. Niektóre AVR mają tryb FastPWM.

0
  • #4 23 Lip 2012 13:03
    witekjj
    Poziom 6  

Dziękuje za odpowiedzi
    albertb:
    1) Na avr czy w ogóle? Wybacz być może nie mądre pytanie, ale w dobie dzisiejszych komputerów taktowanych zegarami rzędu kilku GHz dlaczego nie uzyskam pwm o częstotliwości 5MHz?
    4) Kolega buduje urządzenie do elektrolizy wody, zbudowałem już dla niego jeden PWM od kogoś innego dostał jeszcze inny. Zauważył że na wyższej f pracuje to urządzonko bardziej efektywnie, po prostu zastanawialiśmy się jak wysoką częstotliwość da się uzyskać.

LordBlick:
    Dzięki, spróbuję pójść także tym tropem

0
  • #5 23 Lip 2012 13:09
    LordBlick

Tym niemniej elementy wykonawcze na wysoką częstotliwość o odpowiedniej mocy, jak się domyślam są w cenie...
    Jeśli mowa o HHO, to proponowałbym zwiększyć efektywność przez przemienne napięcie na elektrodach, co przedłożyłoby ich trwałość.

0
  • #6 23 Lip 2012 13:54
    _Robak_
    Poziom 33  

5MHz spokojnie uzyskasz na AVR. Tylko wypełnienie będzie 50%;) Jeśli chodzi ci tylko o przełączanie to spokojnie. kod zrobisz w 3 sekundy bo

Code:

while(1)
    {
    PORTx=0x00;
    PORTx=0xFF;
    }

Jeśli chodzi natomiast o element wykonawczy to mosfet z małą pojemnością bramki sterowany totem pole przez BSR14/16 powinno dać radę.

0
  • #7 23 Lip 2012 13:56
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 23 Lip 2012 19:03
    witekjj
    Poziom 6  

__Robak__, czy możesz napisać jak to wyliczyłeś? Mówisz o programowym pwm-ie czy sprzętowym?

albertb, napisałem o tych komputerach bo napisałeś że nie uzyskam takiej częstotliwości pwm, zapytałem więc czy nie uzyskam jej na avr czy nigdzie. Prąd do 20 A, napięcie 12 V. Rozdzielczość bitowa max jaka jest możliwa, ale zdaję sobie sprawę że będzie raczej nie wielka.

0
  • #9 23 Lip 2012 19:53
    MArSTER_1
    Poziom 18  

PWM to stała częstotliwość na wyjściu ale zmienne wypełnienie. Przybliż trochę to urządzenie do elektrolizy, które musi być taktowane 5MHz o zmiennym wypełnieniu. Do czego jest zmienne wypełnienie?

0
  • #10 23 Lip 2012 19:56
    LordBlick

MArSTER_1 napisał:
    Do czego jest zmienne wypełnienie?
    Do regulacji mocy w funkcji napięcia stałego.

0
  • #11 23 Lip 2012 20:29
    MArSTER_1
    Poziom 18  

Jeśli do regulacji mocy w funkcji napiecia stałego to dlaczego pada pytanie: "I kolejne pytanie: gdyby już udało się uzyskać tego rzędu częstotliwość, to czy możliwe jest sterowanie za jego pomocą np. triakiem, czy zdąży się on przełączać z taką częstotliwością?"

0
  • Pomocny post
    #12 23 Lip 2012 20:38
    LordBlick

MArSTER_1 napisał:
    dlaczego pada pytanie [...]
    To pytanie może oznaczać niezrozumienie do końca zasady działania triaka(i należałoby być tu wyrozumiałym - dział dla początkujących), ale generalnie zawiera zapytanie o element wykonawczy.
    witekjj napisał:
    Prąd do 20 A, napięcie 12 V.

0
  • Pomocny post
    #13 23 Lip 2012 21:37
    Tomasz Gumny
    Poziom 27  

W niektórych AVR, np. ATTINYx61 można taktować timery (i inne rzeczy) z wbudowanego generatora RC powielonego w wewnętrznej PLL, co pozwala osiągnąć częstotliwość zegarową 64MHz. Z kolei wybierając tryb "fast PWM" i ustawiając górną granicą zliczania (TOP) na 15 otrzymasz 16 stopniowy PWM o częstotliwości 4MHz. Majstrując przy OSCCAL może dałoby się podciągnąć do 5MHz.

0
  • Pomocny post
    #14 24 Lip 2012 08:42
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 24 Lip 2012 11:53
    witekjj
    Poziom 6  

Istotnie specem od elektroniki nie jestem i z tym triakiem trochę palnąłem. Znam się trochę na programowaniu, od niedawna interesuję się mikrokontrolerami więc i związaną z tym nieodłącznie elektroniką. Chodziło mi oczywiście o to, czy elementy wykonawcze zdołają się przełączać. 5MHz, nie jest tu najważniejsze, bardziej istotne są dla mnie pozostałe parametry, czyli prąd i napięcie. Będę się jednak starał uzyskać jak największą częstotliwość, temat traktuję jako hobby i głównie ze względu na tą jak najwyższą częstotliwość chciałem takie coś wykonać. Spróbuję na attiny45 który umożliwia właśnie powielanie f za pomocą wewnętrznego PLLa. Dzięki Panowie za wskazówki i odnalezienie tropu oraz za uświadomienie problemów które mogą wystąpić.

0
  • #16 24 Lip 2012 12:48
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 24 Lip 2012 13:26
    LordBlick

Myślę, że wystarczyłyby 4 bity, 5MHz * 16 = 80MHz - trochę sporo, ale 64MHz/16 = 4MHz wyciągnie...

pandy napisał:
    No wlasnie wazne jest dlaczego 5MHz a nie np 4.096MHz
    Radzę przeczytać na spokojnie wszystkie wpisy... Najważniejszy fragment za odpowiedź:
    witekjj napisał:
    Kolega buduje urządzenie do elektrolizy wody[...]. Zauważył że na wyższej f pracuje to urządzonko bardziej efektywnie, po prostu zastanawialiśmy się jak wysoką częstotliwość da się uzyskać.

0
  • #18 24 Lip 2012 13:54
    Tomasz Gumny
    Poziom 27  

LordBlick napisał:
    [...] 5MHz * 16 = 80MHz - trochę sporo
    Zdaje się, że w karcie katalogowej było coś o 85MHz, ale nie bardzo chce mi się teraz szukać. Niezależnie od tego przynajmniej jeden z timerów ma możliwość dowolnego ustawiania górnej granicy zliczania (TOP) w trybie "fast PWM". Wpisując tam 12 uzyskamy 13 poziomów wypełnienia przy wymarzonych 5MHz (64MHz/13=4.92MHz).

0
  • #19 24 Lip 2012 15:13
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 24 Lip 2012 15:44
    LordBlick

Myślę, ze póki co udzielono w większości z możliwych potrzebnych wyjaśnień w kwestii zastosowania mikrokontrolerów AVR do PWM. Nie wnikajmy w kompetencję autora dyskusji, bo zaczniemy odbiegać od tematu, co nie jest mile widziane w/g regulaminu.

0