Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mostek prostowniczy z prostownika spawalniczego SPB 400?

23 Lip 2012 20:23 6536 11
  • Poziom 21  
    Witam jako, że spawarka wydłubana ze złomu okazała się sprawna kuzyn na za wszelka cenę pragnie mieć prąd stały na wyjściu chciałem mu to zrobić na mostu Graetza jednak on wszedł w posiadanie takiego czegoś (zdjęcie). Poszukałem trochę na elektrodzie i myślę że jest to mostek prostowniczy z spawarki jak w temacie pracujący w układzie przeciwsobnym z dmuchawą na silniku 3 fazowym. Teraz mam 2 pytania jako, iż tamta spawarka zasilana jest 230/380 jak to podłączyć zostawić 1 parę diod na zapas czy podłączyć je równolegle do jednej strony prostownika ? Silnik tam pracujący na wspólną masę z prostownikiem skoro wyprowadzone są tylko 3 przewody ?Dodaję zdjęcie prostownika i schemat . Przepraszam za następny temat ale tamten wcześniej zamknąłem. Zdaje sobie sprawę, że muszę dodać dławik czytałem podobne tematy.

Mostek prostowniczy z prostownika spawalniczego SPB 400? Mostek prostowniczy z prostownika spawalniczego SPB 400?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 39  
    Na foto jest pełknookresowy prostownik trójfazowy.
    Wygląda mi na kawałek zasilacza stałoprądowego dużej mocy.
    Silnik zasilany jest z instalacji trójfazowej (trójkąt). Sprawdź tylko jakim napięciem.
  • Poziom 22  
    Witam. Proponuję Koledze dwie diody tego prostownika odizolować i pozostawić, a więc jedną z dołu radiatora z lewej strony silnika i jedną z dołu z prawej strony silnika. Pozostałe, pierwszą parę z góry radiatora z lewej i z prawej złączyć wejścia linkowe razem i podłączyć jeden koniec uzwojenia wtórnego transformatora, drugą parę podobnie złączyć i podłączyć drugi koniec uzwojenia transformatora. Napięcia wyprostowane jedno z lewego radiatora drugie z prawego wyprowadzić na zewnątrz. Silnik jest 3 fazowy, ale ten silnik dobrze pracuje przy zasilaniu 1 fazowym, tak jak na przedstawionym schemacie. Potrzebny jest tu tylko kondensator pracy o pojemności 15 µF na napięcie 400V. Jeżeli by takich w handlu nie było to niestety dwa połączyć równolegle np. 10 + 5 µF. Silnik zabezpieczyć bezpiecznikiem 1,5 A. Zwrócić uwagę na obroty silnika czyli kierunek przepływu powietrza, aby był w kierunku radiatora. Pozdrawiam.
  • TermopastyTermopasty
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 21  
    Ten schemat jest z internetu i ktoś tak zaznaczył. Czyli jednak mostek Graetza normalnie zrobić z tego a o tym silniku to dzięki może dzisiaj dam odpowiedź jak działa.
  • Poziom 22  
    Tak jest to typowy jednofazowy mostek Graetza. Ponieważ w układzie Kolegi bardzo łatwo przejść z trójfazowego na jednofazowy mostek, oraz nie zachodzi potrzeba ingerencji w uzwojenie transformatora. Jeżeli ten prostownik Kolega zamontuje do spawarki i wykona pewne próby, to prosimy o opinię .
  • Poziom 21  
    Więc podłączyłem to w mostek Graetza tak jak na zdjęciu i nie działa... Nie wiem czy kuzyn nie próbował na za dużym prądzie bo 2 diody z prawej strony już przewodzą w 2 strony. Dodam zdjęcie diody bo nie mogę ustalić na jaki dokładnie prąd jest. Oznaczenie 200R nie pasuje do tego co szukam. Myślę, że poprawność podłączenia jest dobra ale proszę o sprawdzenie.
    Mostek prostowniczy z prostownika spawalniczego SPB 400? Mostek prostowniczy z prostownika spawalniczego SPB 400?
    Mostek prostowniczy z prostownika spawalniczego SPB 400?
  • Poziom 22  
    Układ wygląda na zmontowany poprawnie. Na jednym radiatorze powinny być diody z końcówką R na drugim bez tej końcówki. Diody są na prąd przewodzenia 200 A i napięcie 600 V. Podstawą jest sprawdzenie całości zarówno wszystkie diody jak i silnika skoro całość pochodzi z pewnego składu.
  • Poziom 22  
    Zapomniałem dodać, że jeżeli Kolega nie zapewni temu prostownikowi chłodzenia to jeszcze dużo razy będzie trzeba wymieniać diody. Tego prostownika w żadnym przypadku nie wolno używać bez chłodzenia. Domyślam się, że robiliście poważne próby bez chłodzenia.
  • Poziom 21  
    Nie po to się pytałem o chłodzenie wcześniej żeby go nie używać ;]. 1 dioda nie była z kompletu po prostu wszystko już działa jednak bez dławika na razie.Jaki zastosować dławik i baterie kondensatorów?.

Znalazłem przypadkiem (nie cierpię wyszukiwarki na elektrodzie) Link temat i myślę że pójdę w tę stronę.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    Przypominam o chłodzeniu ponieważ prostowniki te są bardzo wrażliwe na temperaturę z uwagi na małą powierzchnię radiatorów i proponuję dodatkowo zabezpieczyć je przed wzrostem temperatury. Odnośnie pytania dławik czy kondensatory proponuję zamontować tylko dławik, który bardziej stabilizuje łuk, choć mogą być inne zdania, ale to dalszy temat.