Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Citroen c3 - wskazanie poziomu paliwa po zagazowaniu

23 Lip 2012 20:59 8066 19
  • Poziom 9  
    Witam, ostatnio zagazowałem citroena c3 i pojawił się problem z poprawnym wskazywaniem poziomu paliwa (przy jeździe na gazie wskaźnik poziomu paliwa cały czas spada tak jakby samochód jeździł na benzynie). Z tego co wyczytałem na różnych forach jest to zachowanie normalne bo samochód na czymś jeździć musi a komputer pokładowy nie wie że jeździ na gazie więc sobie myśli że pływak się zawiesił a spalana jest normalnie benzyna i automatycznie jest umniejszane wskazanie poziomu benzyny...
    Na naprawienie tego problemu mam dwa pomysły:
    - prostszy - dorobię sobie swój wskaźnik (jakiś procesorek typu atmega i wyświetlacz lcd), który to będzie odczytywał poziom paliwa bezpośrednio z pływaka i mi ten poziom wyświetli ale tutaj natknąłem się na problem, otóż od pływaka paliwa idą 4 kable - zielono-żółty (podejrzewam że to jest masa), pomarańczowy (czy też czerwony - chyba plus), no i dwa kable które nie wiem od czego są - żółty i biały (te dwa są cieńsze od żółtozielonego i pomarańczowego), czy mógłby mi ktoś kto zna się na tym zweryfikować i dopisać od czego są poszczególne kable?
    - trudniejszy - podepnę się do komputera pokładowego i przy pomocy procesora odczytam z tegoż komputera poziom benzyny odczytany przez komputer z pływaka - tylko tutaj też mam problem bo nigdzie nie znalazłem w jaki sposób mogę się skomunikować z komputerem pokładowym a także nie znalazłem listy komend które komputer pokładowy przyjmuje, czy ktoś coś takiego posiada i chciałby się podzielić?
    Dodam że citroen jest z 2007 roku, silnik benzynowy 1,4, pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 39  
    Zacznij od uustalenia jakie ilości benzyny ubywają.
    Osobiście w instalacji gazowej posiadam drugi wskaźnik ilości paliwa.
    Stan benzyny prawie stoi w miejscu (spalana tylko do rozgrzania silnika).
  • Poziom 9  
    wady w instalacji gazowej nie ma bo było to już sprawdzane... w rzeczywistości benzyny prawie nie ubywa co mogę sprawdzić podłączając się laptopem z oprogramowaniem peugeot planet i odczytując stan z pływaka (w tym momencie w baku mam 20l (odczyt z pływaka i tak jest w rzeczywistości) a wskaźnik benzyny pokazuje całe zero litrów), to "prawie" jest spowodowane tym że mimo wszystko samochód pali na benzynie i po zapaleniu jakieś 200-300m codziennie jeździ na benzynie zanim się przełączy na gaz, no ale nie o takie rzeczy pytałem...
  • Poziom 18  
    ale algorytm obliczania wychylenia wskazówki wskaźnika paliwa nie wierzy że przejechałeś 100km i nie ubyło paliwa (bo skąd ma wiedzieć, iż autko jest zagazowane) stąd problemy z jego odczytem

zakup emulator
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    ja o tym doskonale wiem i również nie o to pytałem... zakup emulatora nie wchodzi w gre
  • Poziom 9  
    kontynuując temat natknąłem się na protokół odb2 i układ elm327, i przy pomocy interfejsu komunikacyjnego euroscan oraz tego opisu http://www.ubucentrum.net/2011/01/podacz-samochod-pod-komputer-czyli.html skomunikowałem się z komputerem pokładowym, i niby wszystko działa tak jak jest napisane w tamtym opisie, komunikacja działa poprawnie ale niestety na pid 01 2f (poziom paliwa - źródło pidów http://en.wikipedia.org/wiki/OBD-II_PIDs ) komputer odpowiada "no data", teraz pytanie, czy dla citroena pid o poziom paliwa jest jakiś inny niż standardowy czy po prostu komputer pokładowy nie udziela takich informacji przez odb2?
  • Moderator Samochody
    sbady napisał:
    zakup emulatora nie wchodzi w gre

Dlaczego? Dużo osób używa i nie narzekają.
  • Poziom 9  
    ociz napisał:
    sbady napisał:
    zakup emulatora nie wchodzi w gre

Dlaczego? Dużo osób używa i nie narzekają.

dlatego że emulator nie pokazuje rzeczywistego poziomu paliwa w baku
  • Poziom 39  
    Hakowanie BSI sobie odpuść.
    Emulator stosują wszyscy i są zadowoleni. Jeśli jednak chcesz mieć dodatkowy wskaźnik to podepnij go do oryginalnego czujnika, po to tam jest.
    Czujnik w baku jest prosty jak budowa cepa - potencjometr na osi pływaka o rezystancji kilkuset omów. Jeden przewód do masy, drugi sygnałowy (oba wychodzą z BSI). W pokrywie pompy masz cztery przewody bo dwa grube idą do pompy a dwa cienkie do wskaźnika poziomu paliwa. Wartości odczytanie z czujnika trzeba skalibrować bo relacja rezystancji do pojemności nie jest liniowa. Ustaw samochód na płaskim, nalewaj po 5l do pustego baku i zapisuj. Widzę, że bawisz się procesorami to sobie poradzisz.
  • Poziom 12  
    Mam ten sam problem w Citroenie Xara II 2002r. Czy nie da się jakoś resetować wskazań tego wskaźnika poziomu paliwa?
  • Poziom 43  
    eryk100 napisał:
    Czy nie da się jakoś resetować wskazań tego wskaźnika poziomu paliwa?

Da się , tankując paliwo.
  • Poziom 11  
    załóż przekaznik i po problemie
  • Poziom 43  
    elektronikia666 napisał:
    załóż przekaznik i po problemie

Rozwiń temat, co?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    O też się chętnie dowiem jak... A my jakieś emu... A wystarczy zwykły przekaźnik...
  • Poziom 12  
    Kolego nie zrozumiałeś świadomie lub nie.

To że tankowanie resetuje to wiem ale uwaga; nie każde. Zatankowanie 5litrów nie resetuje. Trzeba zatankować więcej. Mnie interesuje rozwiązanie które pokazuje stan rzeczywisty w sposób ciągły albo które można odświeżyć (zresetować) np przyciskiem samemu raz na kilka dni.

Przyłączam się do pytań. Jak przekaźnik ma to zresetować?
  • Poziom 15  
    przekaźnik nie może, po co to ciągnąć?
  • Poziom 43  
    Bo pisze głupoty a pod nickiem ma ,,elektronika samochodowa,, Niech se napisze ,,szuflowanie węgla,, to nikt nie będzie się przyp.....ał.
    Dla oszczędnych, zainstalować przełącznik i rezystor na kablu sygnałowym w taki sposób aby po przełączeniu przełącznika zmniejszyła się rezystancja na kablu sygnałowym czujnika paliwa. Po przełączeniu włączamy zapłon i auto myśli że zatankowaliśmy wachę, po przełączeniu ponownym (już na zapłonie) wskaźnik pokaże stan faktyczny paliwa. Druciarnia ale działająca :D
  • Poziom 12  
    odświeżam temat: jest jakiś prosty sposób na prawidłowe wskazania poziomu paliwa?
  • Poziom 38  
    Emulator. Emulator nie emuluje poziomu paliwa, tylko tankowanie po każdym zgaszeniu auta. Każde zgaszenie auta na dłużej niż minutę spowoduje, że po ponownym włączeniu zapłonu będziesz miał faktyczny poziom na wskaźniku. Powinieneś mieć nie mniej niż 1/4 zbiornika paliwa.