Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Autotransformator 230/115 uziemienie

Baltazar82 24 Jul 2012 13:23 1275 2
 • #1
  Baltazar82
  Level 2  
  Witam

  Posiadam autotransformator 230VAC/115VAC - 600VA, jest on podłączony do gniazdka typu amerykańskiego pomijając bolec uziemienia, to samo dotyczy wejścia (dwubolcowa wtyczka). Chciałbym uziemić transformator aby sprzęt który do niego podłączam również był uziemiony. Czy mogę po prostu poprowadzić uziemienie z bolca 110 do bolca 220 (oczywiście po wymianie przewodu i wtyczki na wejściu). Wiem, ze wtedy w przypadku odwrócenia wtyczki np. w gnieździe schuko pomiędzy ziemią a neutralnym przewodem autotrafa będę miał 230v. Czy to bezpieczne rozwiązanie? Jeśli nie to jakie są opcje prowadzenia uziemienia?
 • #2
  telbod
  Level 31  
  To jest na pewno autotransformator? Czy transformator? Jeżeli autotransformator to producent dobrze "wykombinował" brak uziemienia. Bp przy odrobinie szczęścia byś miał fazę na obudowie jakiegoś urządzenia. Jeżeli urządzenie musi być uziemione to uziemić należy je osobnym przewodem.
 • #3
  Baltazar82
  Level 2  
  To jest autotransformator. W jakim sensie osobnym przewodem? Skąd gdzie? Z obudowy pręt 2 metrowy w ziemię? Zdaje mi się że przy każdej próbie uziemienia przy odwróceniu wtyczki jest 50 procent szans na potencjał pomiędzy N transformatora a ziemią. Czy to znaczy że nie ma autotraf z uziemieniem?