Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana ogniw a prąd ładowania (PA3534U-1BRS)

25 Lip 2012 11:12 5251 6
  • Poziom 2  
    Witam, przymierzam się do wymiany ogniw w baterii PA3534U-1BRS (Toshiba A300D) z układami bq 80300BT, bq 29330. Fabryczne osiągi: 10.8V, 4000mAh.

Ogniwa wewnątrz to SANYO UR18650Y - LI-ion 3.7V 2000mAh. 6 sztuk, 3 sekcje, 3 pary. Wear level grubo powyżej 90%, nie mierzyłem dokładnie bo bateria ma sprawną elektronikę - czyli jeszcze napięcie na sekcjach minimalnie daje radę.
    Napięć na sekcjach nie mierzyłem, muszę multimetr naprawić. Będzie gotowy przed montażem.

Docelowe ogniwa to SANYO 18650F - LI-ion 3.7V 2600mAh. Drogie ale nie chcę się bawić używkami / dziwnymi markami.

Zdjęcia przestawiają płytkę drukowaną baterii oraz schemat połączeń baterii. Pod białymi foliami z jakimiś dziwnymi napisami znajdują się czujniki temperatury.

Schematy ogniw:
    Stare
    Nowe

Pytania:
    Ogniwa nowe i stare różnią się prawie 1 A prądu ładowania:
    1. Czy sterownik to wyłapie?
    2. Czy trzeba będzie robić płytkę i modyfikować EEPROM baterii aby wykorzystać wszystkie zasoby nowych ogniw?
    3. Nie posiadam stacji na gorące powietrze, czy są jakieś inne sposoby lutowania blaszek bez nagrzewania drogich ogniw?
    4. Podczas przyszłej (oby) kalibracji, mam maksymalnie obciążać baterię czy wręcz przeciwnie?
    Bonus:
    Co to za element przedstawiony na 3 zdjęciu w czerwonym kółku? Napis jet połowicznie zalany - przez co nie mogę się doczytać oznaczeń.

Z góry dziękuję za pomoc,
    Michał z Olsztyna
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Wygląda to na bezpiecznik termiczny.
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Rozumiem, że bateria chociaż trochę jeszcze działa? Jeśli sterownik jest zablokowany to odblokować może go tylko sanyo tools, jeśli nie jest zablokowany a licznik ładowań (cycle count) nie jest wysoki i pojemność full charge capacity nie jest mniejsza od remaining capacity alarm to bateria powinna się skalibrować. Zanim kupisz ogniwa, sprawdź czy te warunki są spełnione. Co do lutowania ogniw - chodzi Ci o pakietowanie ich? Nie słyszałem, żeby ktoś hot air'em pakietował ogniwa. Do łączenia ogniw służą specjalne zgrzewarki, można też lutować, ale nie powietrzem tylko lutownicą transformatorową lub oporową. Cienka blaszka miedziana, wycinasz paski jakie potrzebujesz, cynujesz blaszkę w miejscu gdzie będzie się łączyć z ogniwem, cynujesz trochę samo ogniwo, przykładasz blaszkę i później z góry grzejesz jednocześnie dociskając blaszkę do ogniwa. Lutowanie powinno być krótkie, maksimum 2-3 sekundy, żeby nie przegrzać ogniwa i nie narobić szkód. W celu polepszenia jakości lutu, można na biegun ogniwa pod cyną posmarować pastą lutowniczą i postawić kulkę z cyny. Pozostałość pasty dokładnie wytrzeć, bo może powstać korozja.
  • Poziom 2  
    Bateria działa mniej niż minutę, ale działa. Cycle count BatteryMon nie odczytał, będę musiał odpalić SBW czy be2works, może zadziała przez port. Co do alarmu pozostałej pojemności - nie znalazłem takiego parametru jak narazie.

Co do porad lutowniczych dziękuję, już takie widziałem w innych tematach, ale nie tak szczegółowe.

Co z pyt #1? Skalibruje się i da większy prąd? Glównie o to mi chodzi, nie jestem pewien czy układ wytrzyma amper więcej.
  • Pomocny post

Poziom 32  
    Prąd oddawany przez baterię do laptopa zależy tylko od tego ile weźmie laptop. Natomiast wymiana ogniw na takie o większej pojemności skutkuje zwiększeniem pojemności baterii, a więc czasem pracy laptopa. Co do obaw o prąd ładowania - układ ładowania sam go reguluje.
  • Poziom 2  
    Co do zasilania laptopa wątpliwości nie miałem,
    Czyli mimo zwiększenia prądu ładowania do 195% układ baterii się nie spali? No dobra, zamawiam.

Rozumiem że do kalibracji przydałoby się wyzerować licznik. Bez płytki się nie obędzie zatem? Ma ktoś takową płytkę w olsztynie (w-m)?

• Poziom 32  
    Nie wiem, czy w Olsztynie mają pcb z CC = 0, ale ja mam Sanyo Tool.