Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilanie pompy ciepła via ogniwa słoneczne - jaki koszt dla 2kW ?

siutek84 25 Jul 2012 14:01 4536 5
    siutek84
    Level 10  
    Tak czysto hipotetycznie...

niedawno trafilem na opis budowy domu, w którym do ogrzewania wykorzystano pompę ciepła, która pobiera 2kW mocy. Wlasciciel szczycił się, iż jest to prawie bezobsługowa instalacja, przy kosztach zblizonych do zwyklego pieca.

zacząłem się zastanawiać, czy jest szansa na umieszczenie odpowiedniego zestawu paneli fotowoltaicznych na dachu domu, zbierania energii do aku, a następnie zasilania pompy, tak by nie pobierała ona nic a nic z sieci publicznej.

Jaki byłby to koszt, czy to ma sens?? na all największe panele jakie widzialem są o mocy max 130W, a koszt to około 850zł, ile tego potrzeba? (2000W/130W=16 paneli? przy zalozeniu, że panele pracują z maxymalną mocą, co jest mało prawdopodobne...). Co z akumulatorami? czy ich żywotność nie sprawi, że cała instalacja nigdy się nie zwróci, bo co 4 lata trezba będzie wymieniać ogniwa?

to tak czysto hipotetycznie, nurtuje mnie to i tyle :P
    michcior
    Level 30  
    Dokładnie tak jak piszesz. Rachunek ekonomiczny jest tu wyrocznią, to czego większość ofiar "solar-pedu" nie dostrzega. Koszt energii elektrycznej to dajmy na to ok 0.3zł (niska taryfa) za kWh. Moja pompa pobiera ~3kW, sezon 3400kWh w niskiej taryfie to jest co, 1200zł? Jak się cokolwiek nie zwróci maks. po 5 latach to nie warto w ogóle się nad tym pochylać, choćby miało być perpetuum mobile. No chyba że robi się to z innych niż ekonomiczne pobudek, to wtedy szacun za chęci i pasję.
    W Niemczech, jak pamiętam panel o mocy 2kW to ok 8.000 euro!!! Jak się do tego doda fakt, że słonko nie zawsze świeci to ja dziękuję.
    kybernetes
    Level 39  
    Panele dają 130 W mocy w południe w lecie przy bezchmurnym niebie. Zimą, w pochmurny dzień, kiedy będzie trzeba napędzić pompę, dadzą może 10% tej mocy - więc trzeba pomnożyć ich ilość dziesięciokrotnie. W dodatku będą musiały zapewnić nadmiar mocy dla napędu pompy w nocy (czyli w zimie 2/3 doby) - wiec pomnóż ilość paneli jeszcze razy trzy. Aha, nie zapomnij o cenie baterii akumulatorów która 16 godzin na dobę potrafi zasilić te pompę.

Reasumując, taniej wyjdzie jak zainstalujesz kierat i kupisz woły do obracania tą pompą. Przy okazji z ich odchodów możesz wyprodukować biogaz do ogrzewania chałupy i część kosztów odejdzie ;)
    Dar.El
    Level 40  
    Będzie się opłacać jak nadmiar energii będzie można sprzedać elektrowni. Akumulowanie jest nieopłacalne.
    michcior
    Level 30  
    Sprzedać elektrowni. No właśnie, słuchałem raz audycji w radio, gadał jakiś natrzepany pozytywizmem ekolog który rozpływał się w zachwycie nad Niemcami, którzy dotują ludziom panele słoneczne, (te za 8000euro) i montują system do odsprzedaży energii. Jacy to ci Niemcy są mądrzy, planują 25% energii z takich paneli mieć. Pozbędą się elektrowni atomowych/węglowych. Mózgi im wyprali, tym ekologom. Prąd jest w tedy gdy go nie potrzebujemy, ciepło i w dzień, przemysł nie wciągnie takiej mocy, ale to nie problem. Problem to rezerwa! Przecież jak jest pogoda pod psem to trzeba tą samą moc skądś wziąć? A skąd? Z Polski i naszych elektrowni węglowych, i innych atomowych, a za CO2 zapłacimy my.
    Dar.El
    Level 40  
    W gorące dni w uprzemysłowionych krajach brakuje energii z powodu używania klimatyzatorów.