Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

uPanel- sposób na szybszy prototyp i łatwiejsze sterowanie

Sobota 25 Lip 2012 17:51 9413 7
  • uPanel- sposób na szybszy prototyp i łatwiejsze sterowanie

Założenia

Program pozwala na szybkie zdefiniowanie akcji w formie komend wysyłanych za pośrednictwem COM/UART portu. Użytkownik może przypisać przyciskom jak i suwakom szczególna wcześniej zdefiniowane akcje. Program posiada również możliwość logowania przychodzących danych, jak i klasyfikacji oraz edycje w locie dzięki obsłudze wyrażeń regularnych. Projekt powstał z chęci usprawnienia prototypownia projektów (w moim przypadku) opartych na arduino, jak i chęć lepszego poznania Javy. Myślę ze program przyda się również użytkownikom nie używających mikro-kontrolerów z bootloaderem arduino.

"Konstrukcja"

Interfejs graficzny programu wykorzystuje dobrze znaną bibliotekę graficzną swing. Do uruchomienia konieczna jest java w wersji 1.7. Aby umożliwić obsługę portu posłużyłem się biblioteką RXTX która w teorii umożliwia działanie programowi na wszystkich popularnych platformach. Głównym problemem było zaplanowanie architektury programu, jak i znalezienie czasu na sfinalizowanie pierwszej stabilnej wersji którą tutaj prezentuje.
    Myślę że przydatnym dodatkiem jest możliwość ukryciu programu w obszarze powiadomień jaki eksport profilu. Dodatkowo użytkownik może zdefiniować klawisz skrótu dla każdego z przycisków. Według linuksowego word count- a suma linii w wszystkich plikach wynosi 4211. Całość kodu zamieściłem na git-hub.

Podsumowując

Główne założenia projektowe zostały spełnione. Wynikiem tego jest proste funkcjonalne i multi-platformowe narzędzie ułatwiające tworzenie prototypów jak i ich testowanie. W przyszłości program powinien doczekać się obsługi wtyczek. Jak i poprawy wyglądu.

Screeny:
    Myślę że zrzutów ekranu nie trzeba opisywać.

uPanel- sposób na szybszy prototyp i łatwiejsze sterowanie uPanel- sposób na szybszy prototyp i łatwiejsze sterowanie

Link do gitHuba: https://github.com/sobota/uPanel
    Aby uruchomić musisz posiadać zainstalowaną bibliotekę RXTX.
    Pliku nie należy rozpakowywać ale zmienić *.zip na *.jar.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Sobota
    Poziom 26  
    Sobota napisał 1093 postów o ocenie 58, pomógł 54 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2008 roku.
  • PCBway
    maly_elektronik
    Poziom 23  
    Co to za dystrybucja systemu (zakładam że jakiś Linux) :?:
  • PCBway
    Sobota
    Poziom 26  
    Archlinux x64 z Xfce 4.10. Ogólnie rzecz ujmując polecam.
    maciej_333
    Poziom 34  
    W sumie to dosyć specyficzne oprogramowanie. Najbardziej przyda się to samemu autorowi programu. RealTerm ma część tych funkcji. Właśnie przy prostym prototypowaniu wykorzystuję ten terminal.
    Arek G.
    Poziom 14  
    Ja coś podobnego kiedyś napisałem w visual basic. Chodziłem wtedy jeszcze do szkoły. To była pierwsza moja samodzielnie napisana aplikacja. Funkcje to były tylko za pomocą portu LPL sterować serwami modelarskimi lub ogólnie silnikami w ramieniu robota.

Ogólnie niezły projekt.
    Sobota
    Poziom 26  
    maciej_333 napisał:
    ...RealTerm ma część tych funkcji...

Myślę o poszerzeniu funkcjonalności programu wtyczkami.
    Arek G. napisał:
    Ja coś podobnego kiedyś napisałem w visual basic. Chodziłem wtedy jeszcze do szkoły. To była pierwsza moja samodzielnie napisana aplikacja. Funkcje to były tylko za pomocą portu LPT sterować serwami modelarskimi lub ogólnie silnikami w ramieniu robota.

Ogólnie niezły projekt.

Podobnie jak w moim przypadku, też chodzę do szkoły tylko Java zamiast Visuala Basica. ;)
    fotomh-s
    Poziom 21  
    Cytat:
    Ja coś podobnego kiedyś napisałem w visual basic. Chodziłem wtedy jeszcze do szkoły. To była pierwsza moja samodzielnie napisana aplikacja. Funkcje to były tylko za pomocą portu LPT sterować serwami modelarskimi lub ogólnie silnikami w ramieniu robota.

W Visual Basic łatwiej się pisze aplikacje korzystające z portu COM, bo nie trzeba mieć dodatkowych bibliotek. Też trochę takich aplikacji napisałem. LPT chyba już wymaga dodatkowych bibliotek.
    Arek G.
    Poziom 14  
    fotomh-s napisał:

W Visual Basic łatwiej się pisze aplikacje korzystające z portu COM, bo nie trzeba mieć dodatkowych bibliotek. Też trochę takich aplikacji napisałem. LPT chyba już wymaga dodatkowych bibliotek.

Wymagany jest tylko plik inpout32.dll ktory kopiuje sie do system32 foldera.