Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG-Flatron L194WT-SF - Dziwne zachowania matrycy

25 Lip 2012 21:04 4347 8
  • Poziom 10  
    Witam.
    Dostałem do naprawy od znajomego monitor LG-Flatron L194WT-SF.
    Monitor nie załączał się, nie świeciła dioda.
    Naprawę zacząłem od wymiany wszystkich elektrolitów na nowe, nie tylko w zasilaczu ale i na płytce na której znajdują się wejścia obrazu do monitora.
    Po wymianie elektrolitów monitor zaczął działać, ale nie do końca chyba dobrze.
    Coś w nim jest jeszcze uszkodzonego ponieważ przy pierwszym uruchomieniu tak jakby matryca się wieszała ( obraz staje w miejscu i matryca zaczyna strasznie sie rozjaśniać ), po naciśnięciu przyciska włącz/wyłącz znowu działa dobrze.
    Objawy te rozpoczynają się w momencie uruchamiania się komputera, przez ekran wyboru użytkowników do samego uruchomienia systemu operacyjnego.
    Jak już Windows się uruchomi naciśniecie przyciska włącz/wyłącz pomaga i monitor pracuje normalnie ( tzn. matryca się nie zacina )
    I teraz jest takie moje pytanie :) co może być przyczyną takiego zachowania ?
    Wspomnę jeszcze że tranzystorów żadnych jeszcze nie sprawdzałem.
    Pozdrawiam...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Proszę opisać trochę precyzyjniej. Efekty typu stopklatka, płynne przechodzenie do białego ekranu, bardzo długi czas reakcji (rzędu sekund), to typowe objawy uszkodzenia matrycy. Przerywają połączenia na szkle, lub pod flexami. W takim przypadku pomaga tylko wymiana matrycy.
  • Poziom 10  
    Już opisuję.
    Po otworzeniu monitora były wylane ( wypukłe ) elektrolity w zasilaczu dlatego wymieniłem je na nowe o tych samych wartościach. Monitor zaczął się uruchamiać bo wcześniej nawet dioda czuwania nie świeciła.
    Wczoraj monitor bez podłączenia do komputera pokazywał niebieski kwadrat z napisem brak sygnału. Po podłączeniu komputera pokazywał ekran dosowy uruchamiania się komputera , i zacinał się ( tak jakby właśnie dostawał stop klatkę) pomagało wyłączenie i ponowne załączenie monitora. Odwieszał się ale za moment jak na ekranie było menu logowania użytkownika to zawieszał się znowu ( też dostawał tzw. stop klatkę ). Po załadowaniu windowsa i ponownym wyłączeniu i załączeniu działał poprawnie, wyświetlał wszystko i się nie zacinał.
    Chociaż dzisiaj jak próbowałem go załączyć ( nie podłączając do komputera ) to już nie wyświetla nawet tego niebieskiego kwadratu z napisem brak sygnału tylko świeci na biało i ma pionowe czarne paski :(
    Ech....
    Odpiąłem monitor od komputera, postawiłem na stole i podłączyłem do prądu, zacząłem załączać go i wyłączać, po chwili biały ekran zamienił się w czarny i zaczął się dziwnie rozjaśniać, były widoczne co poniektóre piksele i to bardzo różnych kolorów, wyłączałem i załączałem dalej, po dłuższej chwili nawet zaczął pojawiać się niebieski kwadrat z napisem brak sygnału.
    Rozebrałem go i pomierzyłem napięcia wyjściowe z zasilacza:
    Przy włączonym monitorze do prądu ( bez naciśnięcia przycisku włącz )
    5V -> 4,91
    12V -> 14,33
    Jakieś M/S -> 4,28
    Po naciśnięciu przycisku włącz ( uruchomieniu monitora )
    5V -> 4,98
    12V -> 11,94
    Jakieś M/S -> 4,41
    Jakieś DIM -> 2,2
    I na pinie ON -> 3,14
    Na płytce gdzie są podłączenia do monitora VGA i D-Sub jest jakiś kwarc może to jego wina że ten monitor tak dziwnie działa ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Uszkodzona matryca. Możesz jeszcze sprawdzić, czy są poprawne napięcia na logice matrycy (płytka pod blachą na matrycy - będą tam stabilizatory 3.3V i/lub 1.8V), ale raczej wszystko będzie ok. Masz przerwy na szkle lub pod flexami, przez co nieprawidłowo działają drivery wierszy. Pomoże tylko wymiana matrycy.
  • Poziom 18  
    Sprawdź czy nie jest walnięta taśma między płytką sygnałową a matrycą. Jeśli obraz wyskakuje i robi się białe tło to znaczy że matryca gubi zasilanie.
  • Poziom 10  
    Jak na razie monitor jest nie sprawny, wszystkie napięcia są prawidłowe, taśmy połączeniowe też są sprawne. Jestem w trakcie poszukiwania nowej płytki do tego monitora.
    Moim zdaniem będzie uszkodzona pamięć w tym monitorze.
  • Poziom 16  
    A kwarc 14,31818 sprawdziłeś, wymieniłeś?
  • Poziom 10  
    Tak , kwarce zostały wymienione na nowe, ale mimo tego matryca zachowuje się dalej tak samo. Niestety :(
  • Poziom 10  
    Niestety ale do tej pory monitor nie został naprawiony.
    Prawdopodobnie jak Moderator ( ogryz ) stwierdził, to będzie uszkodzona matryca.
    A kupno nowej matrycy raczej jest nieopłacalne.
    Dziękuje wszystkim za podpowiedzi i za zainteresowanie tematem.
    Temat zamykam.