Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stuki w rurach centralnego ogrzewania.

cris93 25 Jul 2012 21:42 24555 26
 • #1
  cris93
  Level 9  
  Witam wszystkich. Mam następujący problem a nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi co zrobić. Otóż chodzi o to że gdy piec się wygasza to przy temperaturze ok 36stopni zaczyna stukać i szarpać rurkami( tak jak by miało je zaraz urwać). Wydaje mi się że dźwięk dochodzi z zaworu różnicowego. Proszę o porady co zrobić w tej sytuacji. Dodam że za bardzo nie znam się w tej dziedzinie:D
  Dorzucam zdjęcia układu w piwnicy. Stuki w rurach centralnego ogrzewania. Stuki w rurach centralnego ogrzewania. Stuki w rurach centralnego ogrzewania. Stuki w rurach centralnego ogrzewania. Stuki w rurach centralnego ogrzewania. Stuki w rurach centralnego ogrzewania.
 • #2
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Zawór zwrotny (różnicowy pompy)) ma być pionowo, a widzę go poziomo zamontowany.
 • #3
  cris93
  Level 9  
  czyli masz na myśli ten który jest zaraz nad pompką? on jest pionowo:D chyba chodziło ci o to żeby był poziomo:D chyba że chodzi o jakiś inny zawór a ja źle zrozumiałem.
 • #4
  Ireneusz Oleksiak
  Level 2  
  Zawór zielony na pierwszym zdjęciu powinien być pionowo i zgodnie ze strzałką.
  Pozdrawiam
  irek
 • #5
  mikee82
  Level 12  
  Jeżeli jest objaw "szarpania" rurami, a stukanie pojawia się przy zmianie temperatury czynnika grzewczego to najprawdopodobniej jest to spowodowane termiczną pracą rur.
 • #6
  cris93
  Level 9  
  stukanie i szarpanie rur występuje razem w parze. ale tak jak pisałem wydaje mi się właśnie że przez ten zawór tak nimi szarpie. co polecacie zrobić? da się to jakoś naprawić lub coś dodatkowego zamontować?
 • #7
  malez4
  Level 23  
  Przebuduj układ tak ,aby zawór rożnicowy (zielony) pracował w układzie pionowym-powyżej wyjścia z kotła , tak samo pompa obiegowa-pionowo do góry powyżej wyjścia z kotła (zawór zwrotny za pompą może być ale niekoniecznie lub zawór odcinający tak jak przed pompą w celu umożliwienia jej wymiany bez konieczności opróżniania układu ).Dużo miejsca więc nie powinno być problemu. Stuki i szarpanie było od samego początku ,czy pojawiło się po przeróbce instalacji.
 • #8
  cris93
  Level 9  
  Pojawiło się po wymianie kotła i instalacji... Instalacja od początku była miedziana.. We wcześniejszej instalacji nie było zaworu różnicowego.. A gdyby usunąć ten zawór różnicowy?? Spełnia on jakąś istotną rolę? Co sądzicie o takim pomyśle?
 • #9
  Polon27
  Level 18  
  Witam. Zawór różnicowy ma za zadanie przepuścić obieg grawitacyjny w momencie, gdy pompa przestaje wytwarzać nadciśnienie i przestaje go zamykać. Dzieje sie tak w przypadku wyłączenia pompy, np z powodu braku prądu. Najlepszą wersję montażu podał kolega malez4 i tak to powinno być zamontowane, aczkolwiek niektóre zawory mogą być też zamontowane w poziomie. Ogólnie to lepiej aby taki zawór się znajdował w instalacji, nie usuwaj go. To stukanie to raczej jest pewne że to ten zawór. Piszesz, że przy wygaszaniu kotła się to dzieje. To właśnie wtedy zapewne następuje wyłączenie pompy i stuknięcie. Po chwili, gdy wzrośnie temp. "nieruchomej" wody w kotle, następuje ponowne załączenie pompy, po chwili, gdy przepompuje wodę, znowu się wyłącza itd....Za każdym razem generuje stukanie. Poczytaj, jaką histerezę ma sterownik do pompki. Powinna mieć co najmniej 5 st.
 • #10
  cris93
  Level 9  
  Dopiero jak wyłączę piec z prądu to przestaje stukać... Niekiedy potrafi po kilka minut stukać.. Gdy wygasza się w dzień to nie ma problemu bo można zejść i wyłączyć.. Najgorzej jest w nocy wtedy tak stuka że wszystkich w domu budzi;/
  Jedyne co znalazłem o histerezie to histereza kotła i bojlera. Ale to mogę zmieniać w ustawieniach pieca.. Histereza kotła wynosi 5 st. Dodam że kocioł to R-ECO M26
 • #11
  Ireneusz Oleksiak
  Level 2  
  Zielony zawór na pierwszej fotografii jest zaworem zwrotnym do zainstalowania pionowo zgodnie ze strzałką jaka jest umieszczona na nim.
  Każdy materiał gdy stygnie to kurczy się (zmniejsza swoją objętość). Rury jak się nagrzewają to też "pykają" bo się rozszerzają. Woda też jak stygnie zmniejsza swoją objętość i w tym przypadku wraca i powoduje że ten zawór stuka, ale gdyby zawór ten był pionowo to by nie stukał, ponieważ by się zamkną i woda wracała by do pieca powrotem, czyli dolnym wejściem pieca. Ale też czy ten zawór jest na wyjściu z pieca czy na powrocie? ... powinien być na wyjściu gorącej wody z pieca
 • #13
  cris93
  Level 9  
  jest zainstalowany na wyjściu gorącej wody z pieca. a gdyby poszukać takiego zaworu różnicowego który mógłby pracować w poziomie o którym było wspomniane we wcześniejszym poście? taka wymiana dała by coś?
  tu o tym produkcie piszą że może działać w poziomie:
  http://www.tech-pol.pl/produkty.html

  Dodano po 5 [minuty]:

  tak mi się wydaje że układ jest zamknięty.. a kocioł jest na paliwo stałe
  ale zapomniałem napisać o jednej rzeczy. kocioł jest w piwnicy a na parterze i na 1 piętrze mam zainstalowane te całe kolektory więc jak nie ma prądu to i tak układ nie pracuje grawitacyjnie bo nie wypcha wody przez te kolektory.. więc muszę wygaszać piec żeby nie rozsadziło układu lub podpiąć pompkę pod agregat..
  dołączam zdjęcie kolektora na 1 piętrze: Stuki w rurach centralnego ogrzewania.
 • #14
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  cris93 wrote:

  tak mi się wydaje że układ jest zamknięty.. a kocioł jest na paliwo stałe
  ale zapomniałem napisać o jednej rzeczy. kocioł jest w piwnicy a na parterze i na 1 piętrze mam zainstalowane te całe kolektory więc jak nie ma prądu to i tak układ nie pracuje grawitacyjnie bo nie wypcha wody przez te kolektory.. więc muszę wygaszać piec żeby nie rozsadziło układu lub podpiąć pompkę pod agregat..


  Układ trzeba przebudować. Do pompki dać zasilanie awaryjne. Gdy braknie prądu, a nie ma obiegu wody grawitacyjnego, to piec szybko zagotuje wodę. Mogą to być nawet sekundy (w zależności jak się mocno pali).
  Chociaż jakiś zawór bezpieczeństwa jest?
 • #15
  cris93
  Level 9  
  jest zawór bezpieczeństwa.. wywala wodę na piwnice w razie czegoś... to już będzie chyba z 6 przebudowa układu... czyli tylko przebudowa układu wchodzi w grę?
 • #16
  malez4
  Level 23  
  W tym układzie niewiele trzeba przebudować ,a warto to zrobić prawie bez kosztów.Co do zasilania awaryjnego ,to jakiś używany UPS i przechodzony akumulator samochodowy.
 • #17
  malez4
  Level 23  
  Słowa autora "układ przez kolektory nie pracuje grawitacyjnie".To w taki razie po co zawór różnicowy?.
 • #18
  cris93
  Level 9  
  no właśnie nie wiem po co go zamontowali... wiedzieli o kolektorach.. to można go wykręcić skoro jest niepotrzebny??
 • #20
  malez4
  Level 23  
  Przebuduj układ i wyrzuć zawór różnicowy.
 • #21
  cris93
  Level 9  
  a gdyby w miejsce zaworu różnicowego i tych trójników wsadzić tam pompkę i pozbyć się tego odcinka gdzie obecnie jest pompka? taka przeróbka może być?
 • #22
  k0s10r
  Level 19  
  najpierw popraw układ biorąc pod uwagę bezpieczeństwo, a później zacznij martwić się o resztę. Śpisz na bombie !
 • #23
  cris93
  Level 9  
  przerobie UPS'a dokładając do niego akumulator od samochodu... więc będzie dłużej działał w razie czego... a taka przeróbka jaką proponowałem mogła by być czy nie?
 • #24
  saskia
  Level 39  
  Narysuj schemat tego ukladu, aby bylo wiadomo co jest co i gdzie.

  Przyczyna stukania moze byc sam kociol. Jak piszesz, zaczelo stukac po zamontowaniu kotla, wiec mozliwe ze on jest tym "mlotkiem".
 • #25
  pablowp1
  Level 23  
  Z mojej oceny wynika,że stuka zawór różnicowy, który-jak ktoś już pisał- nie jest potrzebny. No bo nie jest skoro masz kolektory, wiec zapomnij o grawitacji. Wywal to zielone, zrób instalację bezpieczniejszą a wtedy nic cię nie będzie budzić i i pozbędziesz się bomby w piwnicy.
 • #26
  cris93
  Level 9  
  bezpieczniejszą?? dokładniej coś można napisać o tej bezpieczniejszej instalacji?
 • #27
  k0s10r
  Level 19  
  Układ otwarty, nie ma nic bezpieczniejszego.