Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria laduje sie tylko do 42%...

Maratrawa 26 Lip 2012 02:42 21495 30
  • #1 26 Lip 2012 02:42
    Maratrawa
    Poziom 2  

Witam, mam problem z bateria w hp mini. Dostalam niedawno uzywany komputer, ale bateria dzialala bez zarzutow, ladowala sie szybko i trzymala dlugo. Pewnego pechowego dnia musialam zrestartowac kompa przez wyjecie baterii bo cos w nim padlo, zrobil sie czarny ekran i w zaden inny sposob nie moglam go wylaczyc. Od tamtej pory bateria laduje sie srednio do 49%. Czasami jest to 42% czasami 56%, jednak absolutnie nie moge doladowac jej do konca... czy jest na to jakas rada? Niestety jestem totalnie zielona jezeli chodzi o kwestie informatyczne i bede wdzieczna za kazda podpowiedz. Pozdrawiam!

0 29
  • #2 26 Lip 2012 06:49
    Fazi87
    Poziom 24  

Użyj programu "BatteryMon" dowiesz się jaki jest stan baterii potem rozładuj ją komputerem aż do wyłączenia i ładuj go WYŁĄCZONEGO aż się naładuje do pełna, (przestanie się świecić dioda ładowania) włącz komputer i porównaj wyniki programu "BatteryMon", możesz to zrobić kilka razy.

Poza tym było na forum. Napisz czy zaszły zmiany.

0
  • #3 26 Lip 2012 23:32
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

Jeśli bateria nie doładowuje się i stan jej wynosi 49% może to oznaczać, że przynajmniej jedna sekcja ogniw jest uszkodzona i dlatego kontroler zawiesza ładowanie, aby nie przeładować uszkodzonych ogniw. Ale warto sprawdzić w BatMonie czy rzeczywiście tak jest.

1
  • #4 01 Sie 2012 02:40
    Maratrawa
    Poziom 2  

Dziekuje bardzo za obie podpowiedzi. Sciagnelam program BatteryMon ale chyba i tutaj potrzebuje podpowiedzi... wiem, ze pewnie jest prosty jak drut, ale niestety moje rozumowanie nie idzie w parze z informatyka ;) na podstawie czego moge stwierdzic co sie dzieje z bateria? na co powinnam zwrocic uwage oraz co i w jaki sposob powinno wskazywac, ze cos jest nie tak? licze na wyrozumialosc w kwestii ilosci i (nie)zaawansowania pytan, jakie zadaje :) bede wdzieczna za kolejne wskazowki.

1
  • #5 01 Sie 2012 15:13
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

Patrz na FCC, prąd ładowania - rozładowania, a najlepiej wklej screen z BatMona.

1
  • #6 08 Sie 2012 19:34
    iamtheone
    Poziom 26  

Warto sprawdzić czy na komputerze nie jest zainstalowane żadne oprogramowanie mające na celu ograniczenie nabijania "cyklów". Np na moim laptopie jest możliwość ustawienia, aby bateria ładowana była tylko do 85% .

0
  • #7 08 Sie 2012 22:10
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

Pierwsze słyszę, ze istnieje jakieś oprogramowanie do "nabijania" CC. Ani również nie ma niczego, co by programowo ograniczało wielkość naładowania baterii. Proszę nie pisać bzdur. Ilość cykli ładowania zlicza kontroler baterii.

0
  • #8 09 Sie 2012 09:48
    iamtheone
    Poziom 26  

Wiesław Rzepka napisał:
    Pierwsze słyszę, ze istnieje jakieś oprogramowanie do "nabijania" CC. Ani również nie ma niczego, co by programowo ograniczało wielkość naładowania baterii. Proszę nie pisać bzdur.

Sam jesteś jedna wielka bzdura Panie Wiesiu. Program się nazywa Samsung Battery Life Extender.

0
  • #9 09 Sie 2012 11:01
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

Może i jestem, ale koleżanka ma HP mini, i nie miała powodu instalować programu od samsunga, który podobno wydłuża żywotność baterii przy ustawieniu na 80 %. Poza tym mądry kolego nie wiem, czy zauważyłeś że jej bateria ładuje się do 46 %. Dlatego napisałem że kolega bzdury wypisuje.

0
  • #10 09 Sie 2012 11:20
    iamtheone
    Poziom 26  

Wiesław Rzepka napisał:
    ale koleżanka ma HP mini, i nie miała powodu instalować programu od samsunga

Nigdy nie miałem laptopa HP, dlatego nie mam pojęcia czy producent jej laptopa instaluje oprogramowanie tego typu...
    Wiesław Rzepka napisał:
    nie wiem, czy zauważyłeś że jej bateria ładuje się do 46 %

a jeśli tak to do ilu % ogranicza ładowanie... równie dobrze może to być 66,6%,

Podsunąłem tylko pomysł, aby sprawdzić czy przyczyną nie jest tego typu program.

2
  • #11 09 Sie 2012 20:30
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

Program samsunga ma opcję 80 % naładowania (chyba) jako wartość konserwującą dla baterii, ale niestety nie jest wyjaśnione na czym ma polegać przedłużenie życia baterii. Nie będziemy się tu spierać o rzeczy mało istotne. Mamy pomóc koleżance w rozwiązaniu jej problemu. Napisała w swoim poście, że bateria ładuje się tylko do 42 %, czasami do 56 %. Moim zdaniem elektronika baterii ogranicza naładowanie ogniw ponad w/w wartość, ponieważ w pakiecie są ogniwa uszkodzone, które ładują się o wiele szybciej niż sprawne. To jest tylko domysł, bo w dalszym ciągu nie mamy odczytu z BatMona, który wyjaśniłby nieco problem.

0
  • #12 11 Sie 2012 19:14
    helmud7543
    Poziom 42  

Wiesław Rzepka napisał:
    Program samsunga ma opcję 80 % naładowania (chyba) jako wartość konserwującą dla baterii, ale niestety nie jest wyjaśnione na czym ma polegać przedłużenie życia baterii. (...)

Jest. Nie zlicza cykli ładowania.

0
  • #13 11 Sie 2012 21:06
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

Jak program może blokować sterownik w baterii tak, aby nie liczył CC ? No ale dalej nie wiemy co z baterią koleżanki. Proszę o screen z BatMona.

0
  • #14 12 Sie 2012 11:14
    helmud7543
    Poziom 42  

Wiesław Rzepka napisał:
    Jak program może blokować sterownik w baterii tak, aby nie liczył CC ?

Blokując ładowanie do pełna.

0
  • #15 12 Sie 2012 12:51
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

Wydaje mi się, że bateria notorycznie nie doładowywana w końcu i tak straci swoją pojemność, a 80 % naładowania, to tylko 80 % czasu pracy baterii do wykorzystania. Pozostaję przy opcji pełnego naładowania baterii i wyciągania jej z laptopa na czas jego pracy w trybie stacjonarnym, co robię.

1
  • #16 12 Sie 2012 14:44
    iamtheone
    Poziom 26  

Wiesław Rzepka napisał:
    Pozostaję przy opcji pełnego naładowania baterii i wyciągania jej z laptopa na czas jego pracy w trybie stacjonarnym, co robię.

Nie używając przez dłuższy czas baterii w pełni naładowanej, niszczysz jej ogniwa. Nie używana bateria powinna być naładowana w 30-40%

0
  • #17 12 Sie 2012 21:32
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

Czy ja napisałem że bateria jest nienaładowana? Włóż okulary i wróć post wyżej. A nieużywana bateria musi !!! być naładowana na full a nie 30 do 40 %. Baterii używam odkąd pojawiły się laptopy i wiem doskonale jak sobie z nimi radzić. Bateria w pełni naładowana i rozładowywana - jeśli jej nie używam a tak zwykle jest -raz na dwa tygodnie wytrzymuje z powodzeniem kilka lat. Mam obecnie Toshibę A300 i baterię kupioną razem z nią już ponad trzy lata. Wyobraź sobie że jeśli muszę z niej korzystać, to wytrzymuje jeszcze ponad półtorej godziny. Drugi FS S6410 dwie baterie, również 3-letni, postępowanie takie samo, praca na bateriach - proste operacje obliczeniowe i internet - około 8 godzin. I ty mówisz mi o odpowiednim traktowaniu baterii? Poczytaj tematy podwieszone, wypowiedzi na ten temat kolegi jaroba, mat_eda i innych, dowiesz się wielu ciekawych rzeczy.

0
  • #18 12 Sie 2012 22:13
    iamtheone
    Poziom 26  

Wiesław Rzepka napisał:
    Czy ja napisałem że bateria jest nienaładowana? Włóż okulary i wróć post wyżej.

Sam włóż, mi jak najbardziej chodzi o baterię NAŁADOWANĄ na maxa.

Wiesław Rzepka napisał:
    A nieużywana bateria musi !!! być naładowana na full a nie 30 do 40 %. Baterii używam odkąd pojawiły się laptopy i wiem doskonale jak sobie z nimi radzić

W instrukcji od mojego komputera jest napisane że nie używana bateria powinna być naładowana właśnie w przedziale 30-40%. Jeżeli mi nie wierzysz mogę zamieścić instrukcję ( w sensie zdjęcie). I wybacz, ale do mnie bardziej przemawia instrukcja niż Twoje wymysły.

0
  • #19 12 Sie 2012 22:26
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

Moje "wymysły" opierają się na doświadczeniu i wiedzy innych naprawdę sporo wiedzących kolegów z tego forum. Co do twojej wiedzy książkowej, to widać jaka jest po twoich wypowiedziach. I nie obrażaj mnie, próbujesz zrobić to już po raz drugi. Na tym forum mamy pomagać sobie i innym użytkownikom. Ty już zapomniałeś o czym traktował pierwszy post.

-1
  • #20 12 Sie 2012 23:26
    iamtheone
    Poziom 26  

Wiesław Rzepka napisał:
    Ty już zapomniałeś o czym traktował pierwszy post.

Nie, w dalszym ciągu czekamy aż autorka wstawi screena z programu.

Wiesław Rzepka napisał:
    Moje "wymysły" opierają się na doświadczeniu i wiedzy innych naprawdę sporo wiedzących kolegów z tego forum.

Ciekawe czym kierowałby się serwis w przypadku reklamacji przedwcześnie uszkodzonej baterii, opiniami "kolegów" z forum? Wybacz, ale brzmisz śmiesznie.

Wiesław Rzepka napisał:
    I nie obrażaj mnie, próbujesz zrobić to już po raz drugi.

Kiedy i gdzie?

Wiesław Rzepka napisał:
    Na tym forum mamy pomagać sobie i innym użytkownikom.

Pomagam Ci zrozumieć, że źle się obchodzisz ze swoją baterią (chodzi mi tylko o poziom naładowania przy przechowywaniu, bo wyciąganie akumulatora z komputera podczas pracy w trybie stacjonarnym, jak najbardziej popieram i sam stosuję).

Wiesław Rzepka napisał:
    Co do twojej wiedzy książkowej, to widać jaka jest po twoich wypowiedziach.

Wielki spec od czytania ze zrozumieniem się znalazł, ciekawe czy przeanalizowałeś prawidłowo rozdział "bateria" w instrukcji swojego laptopa.

1
  • #21 13 Sie 2012 00:14
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

Panowie, proszę o spokój w wypowiedziach.

Samsung często montuje w swoich bateriach ogniwa o niższej pojemności i potem podbijając napięcie ładowania wyciąga z nich wyższe pojemności. Odbija się to krótszą żywotnością baterii. Ten program ograniczający ładowanie baterii do 80% ma ten proces degradacji ogniw ograniczyć. Może też w niektórych sytuacjach zablokować licznik ładowań. Wszystko zależy o tego jakie wartości są zaprogramowane we fleshu, ale nie zapominajmy, że licznik ładowań nie zawsze świadczy o stanie baterii. Ogniwa się zużywają tak, czy siak. Czy używa się baterii, czy ona leży na półce.

Jeśli zaś chodzi o te 40% naładowania, to fakt jest taki, że ogniwa wypuszczane z fabryki są do tej wartości naładowane. Gdyż przy tej wartości naładowania zachodzi najmniejsze samoistne rozładowanie ogniw długo leżących. Jednak dotyczy to samych ogniw, a nie całych baterii, gdzie elektronika baterii pobiera z niej, prąd podczas leżakowania, a także oblicza dzienny procent starzenia się baterii. Może wtedy dojść do głębokiego rozładowania ogniw i ich unicestwienia.
    Dlatego właśnie zaleca się naładowanie baterii do pełna przed jej wyjęciem.
    Co do instrukcji dołączonej do laptopa, to jest to przetłumaczone na polski z angielskiego, a wcześniej z chińskiego lub japońskiego itd...

0
  • #22 13 Sie 2012 00:28
    iamtheone
    Poziom 26  

jarob napisał:
    Co do instrukcji dołączonej do laptopa, to jest to przetłumaczone na polski z angielskiego, a wcześniej z chińskiego lub japońskiego itd...

No ja wiem, że najłatwiej jest tak powiedzieć ;>
    Obszar o który mi chodzi, jest specjalnie zaznaczony na czerwono, co by kolega Wiesław zadyszki nie złapał szukając odpowiedniego fragmentu...

0
  • #23 13 Sie 2012 00:42
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jeśli nie przemawiają do Ciebie moje jak i innych argumenty, to niestety nic na to nie poradzę...

0
  • #24 13 Sie 2012 13:35
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

I am the one - to tylko świadczy o nieszczęściu kolegi.

0
  • #26 09 Mar 2013 17:19
    lajossek
    Poziom 1  

Podłączam się do tematu.. Mam ten sam problem.. lecz bateria ładuje się do 43% czasem 50%.. Dioda wciąż pomarańczowa wskazującą ładowanie...

Netbook Hp mini 210 2000ew, 2,5 roku ma. Jeszcze przed miesiącem bateria ładowała się normalnie do pełna

Fotka 1 pokazuje ładowanie od zera,
    fotka 2 zawiera ładowanie jakie maks samo osiągało, lecz później pomagałem odłączając zasilacz na 1 sec co skutkowało ładowaniem o 1% czy nawet 2%.. ale nie więcej niż do 54%
    fotka 3 i 4 proces końca rozładowywania baterii w tym czasie surfując po internecie trochę a pod koniec tuż przed screenami 10min w spoczynku.

Zastanawia mnie skacząca pojemność baterii (max widziałem 78 500mWh/ min ~6400mWh) i ten "Alert level".

Istnieje jakaś szansa na pomoc baterii czy tylko wymiana ? Chociaż to 200zł.

Bateria laduje sie tylko do 42%... Bateria laduje sie tylko do 42%... Bateria laduje sie tylko do 42%... Bateria laduje sie tylko do 42%...

0
  • #27 09 Mar 2013 21:52
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

Tak, wymiana ogniw i reset.

1
  • #28 10 Gru 2014 12:07
    Jomiko
    Poziom 5  

Witam,
    jestem tu bo od jakichś 2 tygodni mam problem z baterią w laptopie Lenovo G700. To znaczy nie doładowuje mi jej do końca - max do 54%. Czytałam wcześniejsze posty i zastanawiam się dlaczego akurat taka "magiczna granica". Zrobiłam skrin z BatMona ale nic mi to nie mówi. Często zapominam po naładowaniu odłączyć kabel czy to mogło "zabić" baterię? Pomożecie?

0
  • #29 10 Gru 2014 13:44
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

W tej baterii FCC jest niewiele niższe od DC. Jeśli bateria nie ma więcej niż 1 rok (może być z małym hakiem) to powodem może być błąd programu kontrolera. Jednak zanim skażemy baterię, spróbuj skalibrować ją. Możliwe że powodem jest jakiś bład komunikacji pomiędzy kontrolerem baterii a układem ładowania laptopa.

0
  • #30 10 Gru 2014 15:19
    Jomiko
    Poziom 5  

Tak, lapek ma niecały rok. Czyli co powinnam teraz zrobić?

0