Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie przekaźnikiem z telefonu komórkowego

19 Sty 2005 13:17 6080 18
  • Poziom 24  
    Witam!
    Chciałem zrobić coś takiego, że jak puszczę sygnał na komórkę (pojawi się prąd na buzzerze), włączy mi się przekaźnik.
    Prąd podawany na buzzer jest za mały żeby włączyć przekaźnik. Trzeba zastosować jakiś tranzystor, który umożliwi włączenie przekaźnika.

Mam do Was pytanie:
    1. Jaki tranzystor zastosować
    2. Jak go podłączyć (najlepiej jakiś schemat, nawet taki narysowany od ręki w programie Paint).

Wiem, że to prawdopodbnie nie ma różnicy, ale telefon to Siemens S6. Chcę zasilić to wszystko (razem z telefonem) akumulatorkim ok. 4.5V.
  • Relpol
  • Specjalista elektronik
    1. a jakie są parametry przekaźnika (opór, prąd lub napięcie włączania...)?
    2. i co to jest ten "buzzer" - brzęczyk z elektroniką, który działa na prąd stały,
    czy sam przetwornik np. piezoceramiczny, który działa na prąd zmienny?
    trzeba by chyba zmierzyć, czy na buzzerze jest prąd stały, czy zmienny...
    3. zmienny można przerobić na stały układem detekcyjnym - na przykład
    od buzzera kondensator, drugi jego koniec do katody D1 i anody D2, anoda
    D1 na masę, katoda D2 przez kondensator na masę, i zmierzyć jaki prąd
    i jakie napięcie uzyskuje się na tym drugim kondensatorze... będzie to
    zależało od kondensatorów, im większe tym większy prąd, ale tylko do
    pewnej granicy; a jeśli buzzer jest zasilany prądem stałym, to nic z tego,
    będzie tylko pojedyńczy impuls przy włączaniu albo wyłączaniu sygnału.
  • Relpol
  • Poziom 28  
    Bez dodatkowego układu wspomagającego się nie obejdzie, można wyzwalać przekażnik za pomocą dzwięku lub światła.
  • Poziom 10  
    witam.
    mam zamiar zrobić właśnie coś takiego ze starej motorolli na buzzerze jest prąd zmienny maxymalnie osiąga 0.77V. tylko co zrobić zeby podwyższyć to napięcie????
  • Poziom 28  
    Możnaq wysterować tranzystor który uruchomi przekażnik.

• Poziom 26  
    kilka opcji dla tegoż cuda .. tylko pamiętaj jak juz bedziesz mial podłączony ładunek by przez przypadek nie puscił nikt tobie sygnała. :D

uklad do podpięcia się pod buzerek telefonu .
    napięcie sterujące to modulowany przebieg prostokątny .
    rezystory od lewej to 1k, 22k, 1k, kondensatory dobierz doświadczalnie szacuje na kilkadziesiat mikrofaradow moze mniej.
    Musisz wyszukac masę w komłórce i tam gdzie jest gnd ją podłączyć zas tam po lewej stronie gdzie pisze +buz podpiąć do buzerka + , tranzystory bc337 rezystory liczylem w kolejności od lewej strony , kondy daj na początek po 22µF minusem do masy , uklad ten zasil napięciem znamionowym cewki..
  • Poziom 10  
    adammc mógłbyś ten schemat dać z jakimiś opisami gdzie co???? bo jestem początkujący

• Poziom 26  
    w sumie zrob ten schemat teraz co podałem bo nie bedziesz musiał szukac masy tylko normalnie pod buzerek sie podłączysz tylko wazne bys zachowal biegunowośc (sprawdzisz miernikiem ) w tym ukladzie potrzebny jest dodatkowo transoptor jakikolwiek z dioda i tranzystorem dodatkowa kozysc to separacja galwaniczna , która w takich ukladach jest niezbędna.w razie nieprawidlowej pracy przekaznika zwiękrz pojemnośc konda , równie dobrze uklad ten mozesz wpiąc szeregowo z buzerkiem telefonu z tym że wywalasz wtedy rezystor 1k ten z lewej przecinasz jedno doprowadzenie buzera i diode transoptora wpinasz w szereg , powinno dzialac od kopa. Oczywiście zasil ten uklad napięciem znamionowym cewki przekażnika.

• Poziom 26  
    tam na schemacie dalem 2 tranzystory bc337 w praktyce powinien wystarczyc jeden , nie wiem jaki przekaznik chcesz dac ,ten uklad spokojnie wysteruje cewke typowego kolosa typu R15
  • Poziom 10  
    witam adammc mógłbyś mi powiedzieć jak połączyć ten tranzystor ( i jaki on ma być) z diodą ( zaznaczone na czerwono) i co to jest to co zaznaczyłem na niebiesko????
    z gory dzieki
  • Poziom 10  
    poprzednie pytanie unieważniam bo juz wiem :D tylko mam jedno czy te tranzystory muszą być koniecznie bc337???
  • Poziom 14  
    wykorzystaj układ do załanczania pk.dzwiekiem z mikrofonem (bedziesz włanczał czajnik na kawe?:D) zamiast mikrofonu podłącz wyjście z buzera tel.

• Poziom 26  
    nie muszą byc 337 tak strzelilem tylko bo nie wiedzialem jaki masz zamiar dac przekaznik tzn z ilu omową cewka.
    dlaczego bc337 :
    dobry klucz szybki czas przełączenia
    prąd kolektora 0,8A
    wysoki wsp beta
    i mam ich pelny sloik stąd czesto nasuwaja mi sie do włączania przekaznikow
  • Poziom 10  
    wszystko fajnie tylko ze układzik działa (przekaznik) tylko w chwili dzwonienia telefonu:) - przestaje dzwonic telefon to przekaznik sie rozwiera... moze mógł bys zaproponować jakis układzik bardziej praktyczny np. dzwonisz to przekaznik działa, rozłaczasz sie i dalej działa, dzwonisz kolejny raz pzrekaznik się rozłacza (moze zastosowac jakis przerzutnik monostabilny)

• Poziom 26  
    nie przezutnik monostabilny !!!!
    tylko przerzutnik typu "D" popularny układ CD4013 posiada ich dwa
    schemat:
    D nalezy podłączyć do negacji Q
    Q wyjście z układu
    C wejście sterujące .
    Myślałem na początku ze to ma byc bąba jakas stąd układ podtrzymania nie był konieczny do odpału , teraz ten układ na 4013 nalezy wpiąć tak:
    wystarczy jeden tranzystor bc 337 , zamiast przekażnika rezystor 680 omów , wejscie C do kolektora tranzystora, zaś wyjście Q niech przez rezystor 1kiloom wysteruje kolejny klucz tranzystorowy pracujący w układzie wspólnego emitera , w obwodzie kolektora ma byc cewka przekażnika, nie zapomnij o diodzie na cewce przekaznika bo te układy CD4013 są wrażliwe na zakłucenia jak panienki na pieszczoty :)
  • Poziom 10  
    ...mógłbys podrzucić schemacik praktyczny...był bym bardzo wdzieczny:)

Dodano po 1 [minuty]:

jak podłaczyć wej. S i R (dlatego prosze o shcemat)

• Poziom 26  
    na schemacie nie ma diody na cewce przekaźnika , nie oznacza to , ze ma jej nie byc!!!!

Dodano po 31 [sekundy]:

tak ma byc , numery nóżek sciągnij sobie z aplikacji 40 13 .
  • Poziom 10  
    dzieki:) tylko co z S i R?? z tego co wiem to w cemosach trzeba podłączyć wszystkie wejścia.