Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wielkość iskry a napięcie

19 Jan 2005 13:46 6779 3
  • Level 29  
    Kto mi odpowie na pytanko:

Jak zależy wielkość (długość) iskry od napięcia. Potrzebuję zrobić układ który wytwarza iskrę o długości ok.2mm i nie wiem jakie będę potrzebował napięcie.
    Układ ma posłużyć do zajarzenia łuku pilotującego pomiędzy elektrodą a dyszą jaki potrzebuje przecinarka plazmowa.
  • Level 14  
    Cześć!
    Robiłem kiedyś eksperymenty w WN i wiem ,że aby otrzymać taką iskierkę trzeba napięcia ok.6kV. Takie jest moje zdanie. Gdzieś widziałem zależność 3kV/1,1mm.

Pozdro Alberto86 :)
  • Level 42  
    Nie prościej użyć najzwyklejszej w świecie samochodowej cewki zapłonowej + prosty generator (rzędu 100 Hz) na NE555 i nMOSFET?

RoMan
  • Level 35  
    Sprawa jest nieco skomplikowana.
    Długość iskry zależy od:
    - Napięcia. Dla małych napięć (powiedzmy do kilkunastu kV) można przyjąć, że jest 1mm/1kV dla elektrody "ostrzowej". Dla większych napięć jest coraz lepiej :D

- Kształtu elektrod. Najgorsze pod względem długości otrzymanej iskry są elektrody płaskie. Najlepsze - ostrza. Chodzi tu o "koncentrację" pola elektrycznego na powierzchni elektrody, był nawet na to jakiś wzór, ale nie pamiętam, w każdym razie wychodzi, że im mniejszy promień elektrody (rozwarzamy tu "kulistość" zakończenia elektrodu, z którego mamy zamiar uzyskać iskrę), tym większe zagęszczenie linii pola.

- Rodzaju gazu otaczającego elektrodę. Im łatwiej zjonizować gaz, tym dłuższą iskrę można uzyskać. (energia i potencjał konizacji)

- wilgotności gazu, tu akurat nie pamiętam, jaka jest zależność.

- prędkości przepływu gazu otaczającego elektrodę. To szczególnie ważne we wszelkiej maści palnikach plazmowych. Im większa prędkość, tym krótsza iskra, bo przepływający gaz usuwa spomiędy elektrod gaz częściowo zjonizowany jeszcze przed powstaniem iskry.

- ciśnienia. Im mniejsze ciśnienie, tym iskra dłuższa, bo pomiędzy elektrodami jest mniej cząstek gazu, które trzeba zjonizować, w związku z czym potrzeba mniej energii. Ale... Im mniejsze ciśnienie, tym "gorsza" iskra, czyli posiadająca mniejszą energię. Poza tym zmniejszenie ciśnienia do 0=brak iskry :D . A i jest jeszcze coś takiego, jak potencjał jonizacji, tzna różnica potencjałów na jednostkowej odległości wymagana do powstania iskry, poniżej tego potencjału iskra oczywiście nie powstanie.

Chyba wszystko, co wiem, szczegółowe informacje do znalezienia na astronach o lampach plazmowych i WN, ale nie polskich :D .

Tu masz tabelkę:
    http://www.kronjaeger.com/hv/hv/msr/spk/

Kilka kV powinno wystarczyć, w ramach "zapasu" proponuję ok. 15kV, a już na pewno sprawdzi się układ z samochodową cewką zapłonową, i kondensatorem (tak jak w klasycznym układzie zapłonowym)