Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyprowadzenia zasilacza z wieży AIWA

electrique 26 Lip 2012 20:49 1522 4
 • #1 26 Lip 2012 20:49
  electrique
  Poziom 2  

  Witam :)

  Proszę o pomoc bardziej doświadczonych ode mnie elektroników, dotyczącą wykorzystania wyprowadzeń z PCB zasilacza zintegrowanego z wieży AIWA SZ83. Sprzęt ma uszkodzoną sekcję magnetofonu i padniętą karetkę z optyką CD, lecz zasilacz w pełni sprawny. Stąd postanowiłem wykorzystać to i owo aby zasilić samodzielnie zbudowaną końcówkę mocy opartą na kościach STK XXXX.

  Na początek schemacik bloku zasilacza:

  Wyprowadzenia zasilacza z wieży AIWA

  Jak widać płytka posiada dwa wyprowadzenia:

  Gniazdo CN001 (sterowanie + zasilanie płyty głównej)
  Gniazdo CN002 ( podwójny zasilacz symetryczny końcówek mocy dla bi-ampingu)

  Planuję wykorzystać moduł do zasilania własnych dwóch końcówek mocy, mam jednak wątpliwość z wyprowadzeniami gniazda CN001, oznaczonymi jako P-ON, VSTBY oraz RESET ( piny 7,8,9).

  Rozumiem, że chodzi o przełączalny tryb czuwania/pracy. Nie jestem pewien jak powinienem zewrzeć wyprowadzenia aby podać napięcie na CN002.
  Czy zwierać to do masy odpowiednio P-ON + GND (załączony) ; VSTBY + GND (czuwanie) ??? A co z wyprowadzeniem RESET ? Do czego służy ?

  Bardzo proszę doświadczonych elektroników o pomoc, bo nie do końca rozumiem logikę tych połączeń. Wytłumaczcie mi czy chodzi o wyprowadzenia należy zwierać z podtrzymaniem, czy wystarczy podać krótki impuls.

  Z góry wielkie dzięki za każdą odpowiedź. :)

  0 4
 • #2 26 Lip 2012 22:47
  black.jack98
  Poziom 17  

  Witam. Analizując schemat to na złączu CN002 masz wyjścia napięć symetrycznych dwóch zasilaczy które możesz wykorzystać do zasilania końcówek mocy audio. Zasilacze różnią się napięciami wyjściowymi. Para +VH(k.1) i -VH(k.5) mają napięcie +/- 54V, natomiast para +VM(k.2) i -VM(k.4) to mamy +/- 33,8V. GND (k.3) to masa.
  Złącze CN001
  AC1(k.1),AC2(k.2) i GND(k.3) to wyprowadzenia uzwojenia z odczepem (np. dodatkowy zasilacz symetryczny.
  GND(k.4) jeszcze jedno wyprowadzenie masy.
  FIL1(k.5) i FIL2(k.6) wyprowadzenia innego uzwojenia bez odczepu.
  P-ON(k.7) tu podajesz stale napięcie by załączyć zasilanie z sieci przekaźnikiem transformatora głównego (jest tam mniejszy pomocniczy).
  VSTBY(k.8) Prawdopodobnie wyjście zasilania elektroniki w stanie czuwania. Z tego pinu możesz pobrać napięcie do sterowania przekaźnikiem (na końcówkę nr.7).
  RESET sama nazwa sugeruje resetowanie jakiegoś układu a na schemacie wygląda to jak kontrola napięć z transformatora.
  To tyle co udało mi się odczytać z tego schematu. Pozdrawiam.

  0
 • #3 27 Lip 2012 11:06
  electrique
  Poziom 2  

  Dzięki za podpowiedź. :) Czyli aby załączyć obwód główny muszę zewrzeć wyprowadzenie P-ON z VSTBY, tak właśnie myślałem ale wolałem się upewnić.

  Martwi mnie jeszcze różnica napięć obydwu zasilaczy symetrycznych złącza CN002, gdyż obydwie końcówki mocy potrzebują identyczne wartości napięcia. Chodzi o STK4182, konkretnie o ten kit:

  http://sklep.avt.pl/p/pl/491927/wzmacniacz+mo...tk4182+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html

  Nominalne napięcie pracy dla tej kości wynosi +/-33V, a maksymalne to +/-50V. Tutaj mamy +/-34V i +/-54V więc da się wykorzystać tylko jedno.
  Moje pytanie jest takie, czy jest jakiś sposób na obniżenie wyższego napięcia lub wzajemnego wyrównania potencjałów obydwu wyprowadzeń (zbocznikowanie obydwu zasilaczy) ? Z dwóch zasilaczy uzyskam jeden ale za to jego moc się podwoi (tak to rozumiem). Czy tak w ogóle można i czy to nie niebezpieczne ? ... tym bardziej za mostkiem prostowniczym i filtrami.

  Pozdrawiam :)

  0
 • #4 27 Lip 2012 19:01
  black.jack98
  Poziom 17  

  Witam. Będzie problem z obniżeniem napięcia na drugim zasilaczu, gdyż zasilany jest on z dodatkowych uzwojeń transformatora przez, co podawane napięcie na mostek prostowniczy jest wyższe (końcówki transformatora nr 9 i 13). Lecz wydaje mi się, tak zakładam, ze część wspólna uzwojeń transformatora (końcówki 10 i 12) musi mieć większą wydajność prądową (moc potrzebna dla obu zasilaczy). Więc można zasilić oba STK z jednego zasilacza o niższym napięciu, lub wykorzystać drugi. W tedy trzeba by było przepiąć wyprowadzenia mostka B002 idące do transformatora. Z końcówki trafo nr 13 do 12 i z 9 do 10 (nie zwierać wyprowadzeń trafo !!!).
  Jeszcze jedna sprawa. Zobacz na obudowie przekaźnika jakie jest napięcie pracy jego cewki i czy wartość napięcia na VSTBY nie odbiega znacznie od tej wartości. Chodzi o jego poprawną pracę no i by go nie uszkodzić zbyt wysokim napięciem. Pozdrawiam.

  0
 • #5 28 Lip 2012 10:55
  electrique
  Poziom 2  

  No tak, wszystkie odczepy z trafo dla symetryka są jednym, wspólnym uzwojeniem, więc można założyć, że będą znosić wzajemne obciążenia. Ale najlepiej jak wszystko uruchomię i pomierzę natężenia obydwu torów wyjściowych, wówczas wszystko stanie się miarodajne.

  Przekaźnik już sprawdziłem, cewka spokojnie poradzi sobie, nawet z maksymalnym prądem trafo pomocniczego.

  Jeszcze raz dzięki koledze za pomoc, obiecuję że pochwalę się konstrukcją w osobnym dziale jak wszystko zmontuję do kupy. ;)

  0