Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór napięć w zasilaczu - schemat połączeń

26 Lip 2012 21:02 1648 2
  • Poziom 12  
    Witam,
    Planuję zbudować zasilacz regulowany o napięciu 1-15V, ale dodatkowo chciałbym aby zasilacz miał zdefiniowane najczęściej używane przeze mnie napięcia (12V, 9V i 5V) które byłyby dostępne na wyjściu po przyciśnięciu odpowiedniego przycisku.
    Do takiego przełączania użyję elektroniczny isostat zależny na układzie 4042, który po naciśnięciu odpowiedniego przycisku załączy odpowiadający mu przekaźnik.

Narysowałem taki oto schemat poglądowy jak miałoby to działać. Na rysunku przekaźnik p1-15 jest w pozycji włączonej, po naciśnięciu innego przycisku załączany byłby inny przekaźnik a p1-15 wyłączany.
    Czy taki układ jak na rysunku jest prawidłowy, czy lepiej aby niestabilizowane napięcie trafiało bezpośrednio do odpowiedniego stabilizatora?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Proponuję lm723 i na przełączniku zrobić dzielnik na odpowiednie napięcia i dodatkowo regulację potencjometrem całego zakresu napięcia. Używam takiego rozwiązania od lat.
  • Poziom 12  
    Zasilacz już działa - mam możliwość płynnej regulacji napięcia oraz 3 predefiniowane napięcia (5, 9 i 12V).
    Wybór napięć zrobiłem za pomocą przełącznika zależnego na układzie 4042 ( schemat z tego postu), który wcześniej służył jak przełącznik oświetlenia, stąd w miejsce diod świecących wstawione są tranzystory i przekaźniki, które podłączają odpowiedni opór w miejsce potencjometru w układzie LM350.

Aby ustawić odpowiednie napięcie (zdefiniowane) w miejsce R zastosowałem wieloobrotowe potencjometry montażowe.