Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
MetalWorkMetalWork
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Migomat T.I.P. Tronik 140 po przeróbce na gniazdo euro pali drut.

27 Jul 2012 10:50 10408 19
 • Level 13  
  Witam

  Mam mały problem z migiem, po zmontowaniu w całość pali drut bez wciśnięcia przycisku na rączce. Przed przeróbką było wszystko OK

  Mig został troszkę przerobiony, rozebrany wyczyszczony, wyprostowany panel czołowy, powiększony otwór pod gniazdo euro i łw25. Po delikatnym przerobieniu gniazda (skrócenie rurki kapilarnej i przycięcie gwintu na wymiar) obudowa została poskładana.
  Problemem okazało się dostanie elektrozaworu na 12V wiec został zamontowany zawór od instalacji LPG, który jest wpięty miedzy masę a zasilanie podajnika drutu przed potencjometrem.
  Uchwyt spawalniczy to Binzel MB15 3m.

  Poszukuje kogoś kto posiada taki Mig i udostępnił by fotki bebechów lub jakiś schemacik.

  Całkiem możliwe, że podłączyłem coś na opak i stąd takie objawy.
  [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • MetalWorkMetalWork
 • Level 26  
  Przycisk w rączce dobrze podłączony?
 • Level 13  
  carot wrote:
  Przycisk w rączce dobrze podłączony?


  Jest wpięty w to samo miejsce co był podłączony stary przycisk.
  Po wciśnięciu otwiera się elektrozawór i rusza podajnik, więc na 100% jest dobrze podpięty.
 • Level 26  
  A w którym miejscu pali drut? W podajniku, czy w miejscu gdzie wchodzi do gniazda euro?
 • MetalWorkMetalWork
 • Level 13  
  Drut pali na końcu uchwytu przy końcówce prądowej. Objawia się to tak: odpalam miga podczepiam masę do spawanego przedmiotu i wystarczy, że dotknę drutem tego elementu i natychmiast powstaje łuk. Oczywiście bez wciśnięcia przycisku na uchwycie.
 • User removed account  
 • Level 13  
  2krzysiek2 wrote:
  Transformator mocy jest cały czas zasilany... Proste i logiczne... Pewnie włączany jest jakimś stycznikiem i coś pomieszałeś...

  Domyślam się, że coś pomieszałem przy podłączaniu. Postaram się zrobić kilka fotek wnętrza może to pomoże przy znalezieniu wadliwego podłączenia.

  2krzysiek2 wrote:
  PS. Rurka kapilarna :lol: Drut sam w nią wchodzi bez podajnika :lol:

  Nie bardzo to rozumiem, według tej teorii to podajnik drutu jest zbędny w migu :lol:
 • Level 26  
  2krzysiek2 wrote:

  PS. Rurka kapilarna :lol: Drut sam w nią wchodzi bez podajnika :lol:

  Taa, tak się nazywa odcinek który prowadzi drut z podajnika do gniazda euro.
  Wcześniej kolega jednak dobrze napisał. Trafo główne masz cały czas zasilanie, daj zdjęcie bebechów, to zobaczymy co i jak. Wiesz co to stycznik? Potrafiłbyś go inaczej podpiąć?
 • User removed account  
 • Level 28  
  Stycznik powinien mieć pomocniczy styk do rozładowywania kondensatorów (przez opornik) gdy trafo jest wyłączone, może masz przerwę w tym obwodzie?
 • Level 26  
  2krzysiek2 wrote:
  Nie wiem co to ma wspólnego z kapilarą i kto to tak nazywa, ale na pewno nie ja...

  Taka jest nazwa w handlu. Kolega poszuka na allegro "rurka kapilarna" i wszystko się wyjaśni :)
 • Level 13  
  Witam ponownie.
  Zamieszczam obiecane fotki, na jednej zaznaczyłem rurkę i gwint które były przerabiane.
  Przepraszam za bajzel w kablach, ale robiłem to w miarę na szybko, bo mig był potrzebny do pracy.

  Migomat T.I.P. Tronik 140 po przeróbce na gniazdo euro pali drut. Migomat T.I.P. Tronik 140 po przeróbce na gniazdo euro pali drut. Migomat T.I.P. Tronik 140 po przeróbce na gniazdo euro pali drut. Migomat T.I.P. Tronik 140 po przeróbce na gniazdo euro pali drut. Migomat T.I.P. Tronik 140 po przeróbce na gniazdo euro pali drut. Migomat T.I.P. Tronik 140 po przeróbce na gniazdo euro pali drut. Migomat T.I.P. Tronik 140 po przeróbce na gniazdo euro pali drut. Migomat T.I.P. Tronik 140 po przeróbce na gniazdo euro pali drut. Migomat T.I.P. Tronik 140 po przeróbce na gniazdo euro pali drut. Migomat T.I.P. Tronik 140 po przeróbce na gniazdo euro pali drut.
 • Level 26  
  Masz na sztywno podłączony transformator. Powinien go załączać duży przekaźnik. Może gdzieś się zapodział w warsztacie. Jak do nie znajdziesz to kup przekaźnik na 80A z cewką na 12v i podłącz go tak, by styki robocze załączały transformator. Niestety cewka takiego przekaźnika bierze dużo prądu i trzeba go załączać drugim, mniejszym. Daj znać jak będziesz tak robił, rozrysuję Ci to.
 • Level 13  
  Niestety nigdzie nie mógł się zapodziać bo go tam nigdy nie było. Na fotkach są wszystkie elementy jakie były w migu oprócz elektrozaworu, gniazda łw25 i gniazda euro.
 • Level 26  
  Witam. Tak jak kolega wyżej napisał masz cały czas załączony transformator. Ale w tych i podobnych migomatach nie ma stycznika ani przekaźnika do załączania trafa. Transformator załączany jest triakiem na płytce sterującej. Zapewne pomyliłeś przewody podłączone do płytki ( te 2 czarne i szary ) . Wystarczy je właściwie podłączyć . Chyba że uszkodzeniu uległ triak i łączy cały czas . W tym temacie umieściłem schemat S-miga 160 płytka sterująca jest tam najprawdopodobniej taka sama .
 • Level 13  
  Witam po długim czasie.
  Problem został rozwiązany ale niestety tylko po części.
  Rozebrałem płytkę sterującą i pomierzyłem wszystko i nic nie było uszkodzone.
  Okazało się że cewka od elektrozaworu broiła choć nie wiem w jaki sposób, bo po odłączeniu cewki wszystko wróciło do normy, mimo iż prędzej nie była ona cały czas zasilana tylko dopiero po wciśnięciu przycisku na rączce .

  Teraz poszukuje patentu na podłączenie elektrozaworu.
  Macie może jakieś sprawdzone pomysły ?
 • Admin of DIY, Automation
  Tak naprawdę po przeczytaniu tego wątku to nie wiadomo co chodzi ? Domyślam się, że wcześniej miałeś zawór mechaniczny w rączce, tak ? A teraz założyłeś euro i chcesz elektrozawór ?

  Dobrze byłoby aby gaz wypływał ciut wcześniej niż ruszy silnik. Sprawdź jak to u Ciebie działa - jeśli po wciśnięciu przycisku drut wysuwa się choć z niewielkim opóźnieniem to do załączania elektrozaworu będziesz mógł wykorzystać "sygnał" z przycisku. Zawór najlepiej na 230V sterowany jakimś mały przekaźnikiem (....) z przycisku. Celowo dałem wielokropek bo tam musi być jeszcze kawałek patentu, zależnego od tego co masz w swojej spawareczce.
 • Level 13  
  Zawór mam niestety tylko na 12v.
  moje ogólne założenie było takie, żeby wstawić euro(dłuższe przewody i wygoda),jak i elektrozawór (bez tego by się nie obeszło).
  W teorii było tak: przycisk w rączce (zwierny) uruchamia trafo i podajnik poprzez płytkę sterownika, więc wpiąłem zawór miedzy masę od silnika podajnika a + z płytki sterującej ale przed potencjometrem od posuwu.
  W teorii było pięknie ładnie, ale w praktyce się nie sprawdziło, co prawda elektrozawór się uruchamiał po wciśnięciu przycisku w rączce ale jakimś cudem zasilane było cały czas trafo (tak jak naprowadzili mnie forumowicze) .

  Zastanawia mnie dlaczego tak się działo i jak rozwiązać teraz podłączenie zaworu( jak wysterować dodatkowy przekaźnik ?)
 • Admin of DIY, Automation
 • Level 13  
  Występuje jak najbardziej.
  Jak zajdzie potrzeba mogę dodać fotki z pomiaru.

  Dodano 28.08.2012
  Problem został rozwiązany.
  Po wymontowaniu płytki sterującej i pomierzeniu wszystkich elementów okazało się, że jest w 100% sprawna.

  Okazało się, że wystarczy wstawić diodę zaporowo między cewkę elektrozaworu a zasilanie podajnika drutu przed potencjometrem ( dioda ma przepuszczać w stronę cewki).

  Jak narazie MIG pracuje bez problemów (zobaczymy na jak długo wytrzyma ten patent z diodą :D )