Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siłownia i wyłączniki bezpieczeństwa na stycznikach.

27 Lip 2012 13:15 4276 14
 • Poziom 9  
  Witam. Mam do rozwiązania problem. Jestem elektrykiem pracującym w UK, specjalizuje się w domkach rodzinnych. Nowa praca to "klinika sportu" mieści się tam siłownia. Cały osprzęt jest zagranicznej firmy Eaton Mem, dodam że cena wykonania nie gra kosztów. Płaci zleceniodawca:)
  Problem polega na tym że pod 3 fazy jest podpięta rozdzielnia Eaton MEMshield 3 w środku jest 100A Główny wyłącznik a przed rozdzielnią będzię jeszcze drugi 100A wyłącznik bezpieczeństwa. Każda faza zasila jedno pomieszczenie z maszynami w siłowni. Każde pomieszczenie ma mieć wyłącznik bezpieczeństwa(knok off buton-sprawdźcie w google co to jest) który będzie odcinał pomieszczenie. Fazy będą obciążone po 6 20A bezpieczników typu B na pojedynczym kablu 2,5mm. Jak zainstalować styczniki żeby wszystko działało. Zależy mi na tym żeby wyłączniki były zabezpieczone przez RCD. Załączam schemat rozdzielni.

  Myślałem żeby założyć styczniki przed rozdzielnią na każdej fazie osobno tylko lub wyjąć 100A ze środka i zastąpić go 3 pojedynczymi stycznikami na każdą fazie.

  [Akrzy][/color]
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 10  
  Witam serdecznie. Jeżeli chodzi o zdalne wyłączenie napięcia z obwodu to proponuję zastosować wyzwalacz wzrostowy przeznaczony do montażu z wyłącznikiem lub rozłącznikiem (np Legrand nr ref. 0073 61). Podanie napięcia na cewkę wyzwalacza spowoduje wyłączenie obwodu.
  pozdrawiam
  Andrzej
 • Poziom 9  
  Rozumiem ale czy jeżeli wstawię taki rozłącznik w miejsce 100A w skrzynce to czy gdy ktoś wyłączy jedno pomieszczenie reszta będzie miała prąd. Poza tym nasz knok off button rozłącza obwód czyli do sterowania potrzebujemy prąd który sie odcina a nie prąd który sie podaje. Jak dokładnie i gdzie chciałbyś go zastosować aby wybijał tylko jedną faze??
 • Poziom 10  
  Przyjacielu z UK. Podany wyzwalacz zbudowany jest na zasadzie styków pomocniczych (podobnie jak w stycznikach). Ma on postać aparatu jednomodułowego z dźwignią mechaniczną do połączenia z wyłącznikiem, rozłącznikiem, RCD itp. Jeżeli chodzi o napięcie sterowania to jak najbardziej należy wykorzystać to z obwodu sterowanego (tego który chcemy wyłączyć). Reasumując dołączasz w/w styki do dowolnego aparatu w rozdzielnicy- w przypadku wyzwalaczy wzrostowych doprowadzasz do "knok off button" fazę z danego obwodu a z przycisku prowadzisz przewód do wyzwalacza.
  Piszesz ze chcesz wyłączać poszczególne fazy więc zakładam, że te 100A to rozłącznik izolacyjny IS 100A (3 polowy). Jeżeli tak jest to musisz go wymienić na 3 rozłączniki 1 polowe i do każdego dołożyć styki pomocnicze.

  przykład
  http://elektryk.pl/home/shop-product-details/flypage-tpl/285/123
 • Poziom 33  
  a12nd napisał:
  ...Piszesz ze chcesz wyłączać poszczególne fazy więc zakładam, że te 100A to rozłącznik izolacyjny IS 100A (3 polowy). Jeżeli tak jest to musisz go wymienić na 3 rozłączniki 1 polowe i do każdego dołożyć styki pomocnicze.

  przykład
  http://elektryk.pl/home/shop-product-details/flypage-tpl/285/123

  a12nd jesteś pewien że do IS-a da się dołożyć ten wyzwalacz wzrostowy? Moim zdaniem nie uciągnie on dźwigni IS 100A, nawet gdyby dało się go mechanicznie złożyć.
  Z modułówki dla tego amperażu ciężko znaleźć rozłącznik z wyzwalaczem, trzeba zastosować "większy kaliber".
  Można zastosować FRX z Legranda, ale będzie dwutorowy.
 • Poziom 9  
  Niestety panowie raczej nic z tego pomysłu nie będzię bo w miejscu gdzie znajduje sie 100A ułożenie widełek rozprowadzających prąd nie pozwala na podpięcie bocznych wyzwalaczy a poza tym w obudowie niema wyciętego miejsca na 6 modułów. Jednym słowem się nie zmieśći. Czy niema 3 polowego stycznika który odłącza fazy osobno
 • Poziom 10  
  Kolego czesiu faktycznie masz rację. Pisałem z głowy a jakaś baba stała mi nad głową i marudziła. W naszym przypadku (pozostajemy przy Eaton) będzie potrzebny wyzwalacz wzrostowy ZP-ASA/230 połączony zatrzaskami z rozłącznikiem ZP-A 40 lub 63A.
  duszi3 jeżeli chcesz to zrobić porządnie to raczej doradzam przebudowę rozdzielnicy i uzyskanie dodatkowych 3 mod.
  Uważam, że opcja ze stycznikami jest błędna ponieważ nie będzie to raczej obciążenie czysto rezystancyjne więc obciążalność styków trzeba przewymiarować (zależnie od cos fi, a przy dużej indukcji tory prądowe zostaną zwarte przy pierwszym uruchomieniu) poza tym napięcie będzie się utrzymywało przez cały czas na cewce stycznika co niechybnie prowadzi do jego uszkodzenia.
  pozdrawiam
  Andrzej
 • Poziom 9  
  A wiec styczniki odpadają. Co mogę zrobić to miedzy wyłącznikiem bezpieczeństwa a 100A w skrzynce wstawię dodatkową małą rozdzielnie z szyną DIN i tam umieszczę 3 pojedyncze 100A na każdą fazę oraz 3 wyzwalacze. Pozostają dwa pytania;
  -wyzwalacz potrzebuje stałą fazę do pracy czy podanie prądu do niego wyłącza bezpiecznik??
  -mam jeszcze 3 obwody które chciałbym wstawić tak aby wyzwalacze nimi nie kontrolowały
  Poszukam konk off buttona który po włączeniu przekazuję prąd a nie go odcina.
  Co o tym myślicie??
 • Użytkownik obserwowany
  Wyzwalacz wzrostowy podczas spoczynku nie napięcia a podczas pracy "wyłączania" podaje mu się impuls prądu tylko.
  Wyzwalacz podnapięciowy wyłączy wtedy gdy napięcie się odetnie i podczas załączania musi już mieć napięcie podane bo wywali od razu.
  A twoje knok off buton to zwykły grzybek bezpieczeństwa ( I już tak się nie chwal) i ma 2x styki NC i są przystosowane do pracy z wyzwalaczami podnapięciowymi. Zawsze możesz kupić firmy np: Moeller ( nie używam słowa EATON) i dokupić same styki NO i po kłopocie.
  Mam nadziej że dajesz wyłączniki NZM0 albo 1 a nie eSki?
 • Poziom 9  
  Czyli najlepszym wyjściem jest wyzwalacz wzrostowy na każdej fazie osobno w małej rozdzielni oraz 3 wyłączniki bezpieczeństwa które mają styki No.
  Chciałbym użyć wyłączniki 100A takie jak te a przynajmniej podobny:
  http://edmundson-electrical.voltilink.co.uk/c...id=15090&brand=SCU&mode=details&catalogType=P
  Mam także obwody które nie potrzebują wyłączania zdalnego wiec wcisnę je obok wyłączników w małej skrzynce.
  Czy to będzie dobre rozwiązanie??
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Kasowanie wpisu moderatora, niezastosowanie się do moich poleceń zawartych w usuniętym wpisie- następnym razem ostrzeżenie i blokada konta!
 • Poziom 10  
  Schemat jest w miarę poprawny (należy uwzględnić jeszcze połączenie wyzwalaczy z przewodem neutralnym).
  Jeżeli chodzi o styczniki to już się wypowiedziałem. Czy będzie działało? Obciążalność prądowa podanego przez ciebie stycznika to 63A (na każdy tor a mamy ich 2). Obciążenie można więc rozbić na oba tory i wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie działało. Jednak moim zdaniem będzie to instalacja sterownicza a nie bezpieczeństwa. Nie wiem czemu upierasz się na styki NC. W większości przycisków bezpieczeństwa są styki NC i NO jednocześnie.
  pozdrawiam
  Andrzej
 • Poziom 9  
  Dzięki wielkie za odpowiedzi, na SEP forum powiedzieli mi że jak zapłacę to mi pomogą. Śmiech na sali