Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat Elemax Honda SH-5000 wzrasta napięcie

krzkoz 27 Lip 2012 13:30 1984 5
  • #1 27 Lip 2012 13:30
    krzkoz
    Poziom 9  

Szanowni Koledzy,
    nie mam czasu ani ochoty robić doktoratu dlatego pozwolę sobie skorzystać z wiedzy bardziej doświadczonych. Kolega przywiózł mi agregat(jak w tytule), który na luzie pracuje prawidłowo tzn. ok 232V. Napięcie wzrasta proporcjonalnie do ociążenia. Mam dwie lampy, żarową 800W i wyładowczą 575W, podłączając je pojedynczo napięcie wzrasta - przy 575 do ok235V przy 800 do ok238V. Jak podłączę obie lampy to juz jest ponad 240V i wtedy wyładowcza zaczyna migotać. Prawdopodobnie z powodu zbyt wysokiego napięcia. Pytanie moje: czy to może być uszkodzony regulator AVR czy też jakieś problemy z uzwojeniami prądnicy. Szczotki są OK. To jest prądnica jednofazowa,pierścieniowa. Proszę o opinię doswiadczonych w temacie Kolegów. Za uwagę bardzo dziękuję.

0 5
  • #2 27 Lip 2012 20:36
    Staszek49
    Poziom 33  

Spróbuj skorygować regulator obrotów silnika. Wydaje mi się, że silnik zbyt szybko reaguje na zmianę obciążenia prądnicy.

0
  • #3 27 Lip 2012 22:59
    krzkoz
    Poziom 9  

Szanowny Kolego, to chyba nie ten trop. Co prawda w momencie załączenia obciążenia silnik lekko jęknie ale potem obroty są takie same. Nie mierzyłem tego obrotomierzem ale na moje muzyczne ucho średnie obroty w funkcji obciążenia są constans. Ja bym raczej stawiał na regulator AVR ale tyle się na forum naczytałem o problemach z uzwojeniami, że trochę zwątpiłem. Nie chcę nadaremno kupić regulatora bo byłaby to wyrzucona stówa. Dlatego chętnie posłucham co sądzą bardziej doświadczeni Koledzy. Za wszystkie podpowiedzi będę wdzięczny.

0
  • #4 08 Sie 2012 13:14
    krzkoz
    Poziom 9  

ciąg dalszy wieści jest taki: zmierzyłem częstotliwość i jest dokładnie 50Hz co oznacza że obroty są prawidłowe. Dalej, podstawiłem nowy moduł i jest tak samo źle, czyli napięcie wzrasta w funkcji obciążenia. Temat kończę bo domyślam się że jest zwarcie zwojowe na uzwojeniu pomiarowym, a to raczej nieopłacalna zabawa.

0
  • #5 20 Wrz 2012 23:14
    ttsoy
    Poziom 9  

A próbowałeś kręcić pe erkiem (srubka na prostokąciku) AVR-a. Jeśli masz więcej niż jeden pe erek podczas kręcenia licz obroty w razie kręcenia nie tego co trzeba, po paru obrotach powinieneś zauważyć zmiane napięcia w lewo powinno spadać. Zmniejsz je na biegu jałowym do około 225V i sprawć ponownie jak zachowuje sie pod obciążeniem. Wrzuć foty AVR-a, wtyczek, prądnicy od czoła, to może wymyślimy jak sprawdzić napięcie na uzwojeniu pomiarowym. pozdrooo

0
  • #6 20 Wrz 2012 23:54
    krzkoz
    Poziom 9  

Dziękuję Koledze za zainteresowanie ale temat już sobie odpuściłem. Oczywiście kręciłem pe-erkiem i ustawiałem nawet trochę zaniżone napięcie na biegu jałowym bądź małym obciążeniu. I mimo to jak dowaliłem większe, tzn ponad 1kW obciążenie, to napięcie niebezpiecznie wzrasta do 245V i dalej wyżej. Myślę, że to jednoznacznie wskazuje na problem w uzwojeniach. W przewijanie nie chcę się bawić, więc temat zakończony. Pozdr.

0