Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawić, aby w gniazdku było uziemienie?

kkooccuurr 19 Sty 2005 16:38 2728 11
  • #1 19 Sty 2005 16:38
    kkooccuurr
    Poziom 10  

Mam nastepujący problem: w gniazdku mam 3 przewody (czarny, niebieski, brązowy), czarny podłączony jest do lewej strony gniazdka(fazowy - świecis się dioda po przyłożeniu próbnika), niebieski do prawej a brązowy do styku uziemienia. Problem jest jednak w tym że na urządzeniach podłączonych do tego gniazdka występuje napięcie. Jeśli przyłoży się próbnik do bolca uzmiemiającego dioda się świeci. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Jak sprawić by w gniazdku tym było uziemienie?

Dziękuje za pomoc!

0 11
  • Katalog Megger
  • #2 19 Sty 2005 17:15
    maciejwawa
    Poziom 13  

Jeżeli jest prąd na bolcu uziemiającym tak wnioskuję z tego co piszesz i na obudowie urządzenia pojawia się napięcie. to:
    1. sprawdź czy masz instalację 3 przewodową czarny prąd, niebieski zero, zielono-żółty uziemienie.
    zajżyj do najbliższej puszki rozgałęziającej i sprawdź poprawność połączeń.
    2 ale wydaje mi się, że posiadasz instalację 2 źyłową i ktoś lub TY połączyłeś kawałkiem przewodu niue zero z uziemieniem, ale Przewód prądowy z uziemieniem.
    Napisz dokłanie o instalacji to Ci coś więcej napiszę .
    Pozdrawiam i uważaj z prądem nie ma żartów, ale bez niego życie jest ciężkie.

0
  • #3 19 Sty 2005 17:16
    Loker
    Poziom 38  

Najwyrazniej bardzo kiepskie uziemienie ;) Tak z ciekawosci sprawdzilbym do czego jest podlaczony drugi koniec brazowego przewodu (pewnie gdzies przy bezpiecznikach). Bo jesli "wisi w powietrzu" to jakiekolwiek inne pracujace urzadzenie elektryczne moze powodowac wystapienie napiecia na tym kablu. Metody sa dwie: albo zapewnic uziemienie z prawdziwego zdarzenia, czyli porzadnie uziemic ten kabel, albo odlaczyc go od bolca uziemiajacego, a bolec polaczyc z "zerem", czyli w Twoim przypadku z niebieskim przewodem. Jakosc takiego "uziemienia" jest raczej marna, ale lepsze to niz nic. Zreszta takie poloczenie bylo powszechnie stosowane w sieciach energetycznych "dwuzylowych".

0
  • Katalog Megger
  • #4 19 Sty 2005 17:53
    kkooccuurr
    Poziom 10  

Cytat:
    1. sprawdź czy masz instalację 3 przewodową czarny prąd, niebieski zero, zielono-żółty uziemienie.

Tak więc w puszce gniazdka z cała pewnością są trzy przewody (sam to gniazdko podłaczałem podczas wymiany na gniazdko z bolcem): czarny, niebieski i brązowy.

Cytat:
    zajżyj do najbliższej puszki rozgałęziającej i sprawdź poprawność połączeń.

Tu niestety jest problem ponieważ jest to mieszkanie w blokach do ktorego niedawno sie wprowadzilem i nie mam pojęcia gdzie może być najbliższa puszka. Nie chodzi o to że nie wiem jak puszka wygląda:) tylko o to że w większości mieszkania położona jest tapeta lub błazeria która prawdopodobnie zakrywa puszkę:/

Cytat:
    2 ale wydaje mi się, że posiadasz instalację 2 źyłową i ktoś lub TY połączyłeś kawałkiem przewodu niue zero z uziemieniem, ale Przewód prądowy z uziemieniem.

Właśnie, czy możliwe jest by działało takie podłączenie gniazdka - przewód fazowy do jednej strony gniazdka(lewej), przewód uziemniający do (prawej) a przewód zerowy do uziemienia?
    Jak można poznać mając dwie końcówki przewodów który jest zerowym a który uziemniającym?

Cytat:
    Tak z ciekawosci sprawdzilbym do czego jest podlaczony drugi koniec brazowego przewodu (pewnie gdzies przy bezpiecznikach)

Niestety nie zabardzo da sie to sprawdzić, ponieważ bezpieczniki są obudowane.

Jeszcze raz wielkie DZIĘKI za pomoc!!!

0
  • #5 19 Sty 2005 18:27
    piotrekus
    Poziom 12  

A czy wiesz o tym że próbnikiem z neonówka lub diodą nigdy nie sprawdzisz dokładnie czy przez przewód płyna jakieś prądy. Najskuteczniejsza metoda do sprawdzenia tego jest miernik lub zwykła zarówka. Próbnik pokazuje tylko czy na przewodzie występuje jakieś napięcie. Nie chcę skłamać bo dobrze już nie pamiętam ale bioda powinna zadziałać już od napiecia około 3V. Znam masę przypadków sprawdzania sieci neonówką która na fazie gdzie była przerwa świeciła. a przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele np. indukcja elektromagnetyczna, pojemność kabla itp. Jezeli przewód uziemiajacy masz podłączony pod sieć dwuprzewodową to objawy będą podobne.

0
  • #6 19 Sty 2005 18:34
    A_k
    Poziom 15  

Do sprawdzenia czy przewód uziemiający jest podłączony potrzebna jest żarówka w oprawce i dwa przewody z gołymi końcami .Podłączamy jeden koniec do przewodu fazowego a drugi do bolca uziemiającego .Jeżeli żrówka zaświeci to połaczenie jest pewne i tylko nie wiadomo czy to jest zero czy uziemienie.Jeżeli nie zaswieci to wskażnik neonowy pokazuje jedynie prąd pojemnościowy.-znaczy kabel nie podłączony z drugiego końca.Do sprawdzenia czy instalacja jest z uziemieniem czy tylko tzw zerowanie potrzebny jest wyłącznik różnicowo-prądowy połączony szeregowo odpowiednio z bezpiecznikiem.wg schematu dołączanego do każdego zakupionego wyłącznika różnicowo-prądowego.

0
  • #7 19 Sty 2005 18:35
    kkooccuurr
    Poziom 10  

Cytat:
    Jezeli przewód uziemiajacy masz podłączony pod sieć dwuprzewodową to objawy będą podobne.

Nie jestem za mocnym w tym temacie i pewnie dlatego nie zabardzo wiem o co chodzi dokładnie w tym stwierdzeniu:/ Czy można tak bardziej łopatologicznie? :cunning:

0
  • #8 19 Sty 2005 18:36
    A_k
    Poziom 15  

Do sprawdzenia czy przewód uziemiający jest podłączony potrzebna jest żarówka w oprawce i dwa przewody z gołymi końcami .Podłączamy jeden koniec do przewodu fazowego a drugi do bolca uziemiającego .Jeżeli żrówka zaświeci to połaczenie jest pewne i tylko nie wiadomo czy to jest zero czy uziemienie.Jeżeli nie zaswieci to wskażnik neonowy pokazuje jedynie prąd pojemnościowy.-znaczy kabel nie podłączony z drugiego końca.Do sprawdzenia czy instalacja jest z uziemieniem czy tylko tzw zerowanie potrzebny jest wyłącznik różnicowo-prądowy połączony szeregowo odpowiednio z bezpiecznikiem.wg schematu dołączanego do każdego zakupionego wyłącznika różnicowo-prądowego.

0
  • #9 19 Sty 2005 18:53
    piotrekus
    Poziom 12  

jest to sieć bez przewodu ochronnego gdzie w przewodzie zerującym wysytępują prądy szczątkowe ponieważ żaden odbiornik nie ma 100% sprawności, a to widać najlepiej na trójącie mocy - podstawy elektrotechniki.

0
  • #10 19 Sty 2005 19:00
    kkooccuurr
    Poziom 10  

Mam w takim razie jeszcze jedno pytanko: Co sie stanie jeśli zamienimy przewód zerowy z uziemniającym (w sytuacji gdy mamy 3 przewody) - jak będzię pracować takie gniazdko?

0
  • #11 19 Sty 2005 19:13
    piotrekus
    Poziom 12  

Jezeli masz wyłącznik różnicowopradowy to wyłączy zasilanie, jeżeli jesteś podłączony pod zero robocze nie bedzie żadnej różnicy

Dodano po 9 [minuty]:

Jest tylko jedna uwaga jeżeli masz tak podłączonych kilka gniazd to po dotknięciu jakiejś metalowej obudowy odbiornika podłączonego pod któregoś z tych gniazd może cię spotkać niprzyjemna niespodzianka.

0
  • #12 20 Sty 2005 15:43
    dariusz1
    Poziom 14  

Moja rada jest taka, sprawdź te przewody nie jakimś tam próbnikiem, który sam z siebie pewnie świeci położony na telewizorze, ale zbuduj próbnik który pobiera jakiś tam prąd, powiedzmy żarówka i w ten sposób znajdziesz przewód uziemiający i tzw. zerowy. jak to zrobić ; zlokalizuj przewód fazowy i to jest 1 koniec podłączenia powiedzmy żarówki a drugim sprawdź pozostałe 2 kabelki. Przynajmniej na 1 z nich musi się zaświecić . jeśli po dotknięciu 1 z 2 zniknie prąd w mieszkaniu jest to uziemienie a instalacja jest zabezpieczona wył różnicowo-pradowym.Jeśli wszystko w gniazdku jest ok znaczy to że urządzenie ma przebicie i trzeba je naprawić.
    powodzenia

0
  Szukaj w 5mln produktów