Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie monitorów studyjnych kablem RCA a zakłócenia

LordVeX 27 Lip 2012 22:29 2527 3
 • #1 27 Lip 2012 22:29
  LordVeX
  Poziom 10  

  Witam

  Podłączyłem monitory studyjne KRK RP6 G2 kablem mini jack-> 2xRCA i mam strasznie zakłócenia. Na monitorach z tyłu mam regulację głośności od -6dB do +6dB. Na 0dB już zakłócenia są bardzo wyraźne, więc mam ustawione na -6dB ale nadal je słyszę.

  To są zakłócenia typu, jak kiedyś podłączałem zestaw głośników 5.1 do zintegrowanej karty dźwiękowej - słychać ćwierkanie gdy pracuje CD-ROM, brzęczenie gdy przesuwam myszkę. Myślałem, że takie rzeczy dzieją się tylko przy kartach zintegrowanych. Mam dość dobrą kartę na PCI-e - ESI Prodigy 7.1e X-Fi NRG. Słyszę brzęczenie przy przesuwaniu myszy więc czy praca podzespołów i peryferiów zakłóca sygnał wyjściowy z karty dźwiękowej czy to 2-metrowy kabel RCA zbiera to wszystko jak antena? (ja stawiam na kabel )

  Poczyniłem inwestycję. Zakupiłem interfejs muzyczny EMU-0202. Jest w drodze do mnie. Zamierzam podłączyć do niego monitory ekranowanymi kablami XLR aby pozbyć się zakłóceń.

  I teraz pytanie najważniejsze. Czytałem gdzieś żeby nie kupować kabla 2-żyłowego tylko 3-żyłowy. Jakie to ma znaczenie? Najtańsze kable to 2 żyły + ekran - to chyba nie jest równoznaczne z kablem 3-żyłowym?

  0 3
 • Mitronik
 • #2 29 Lip 2012 23:08
  edison

  Poziom 25  

  Zakłócenia pochodzą prawdopodobnie od zasilacza komputera. Po zmianie zasilacza lub karty dźwiękowej na zewnętrzną z autonomicznym zasilaniem problem powinien zniknąć.
  Kabel XLR to standardowy symetryczny przewód połączeniowy w którym sygnał jest przesyłany za pomocą dwóch żył w ekranie (gorący+ i zimny-). Jest on najbardziej odporny na zakłócenia.

  0
 • Mitronik
 • #3 30 Lip 2012 09:15
  Ostry23
  Poziom 18  

  LordVeX napisał:
  Słyszę brzęczenie przy przesuwaniu myszy


  edison, czemu wg Ciebie zakłócenia pochodzą od zasilacza? Przecież przesuwanie myszy nie powoduje znaczących zmian w poborze prądu z zasilacza, więc nawet pośrednio zasilacz chyba nie jest tu przyczyną. Zakłócenia od zasilania raczej byłyby słyszalne jako ciągły brum lub szum.
  Szczerze mówiąc nie wiem skąd się w pc-ach pojawia ćwierkanie od pracy cr-romu, ale obstawiałbym przenikanie zakłóceń impulsowych od cr-romu gdzieś po ścieżkach na PCB (w sumie może faktycznie przechodzi na zasilanie, przez wspólne impedancje) ale też drogą radiową bezpośrednio na ścieżki sygnałowe na karcie lub na kabel właśnie.

  Co do tego XLR to chodzi tam o przesyłanie róźnicowe - w skrócie chodzi o to, że istotne jest napięcie pomiędzy liniami a nie bezwzględne wartości potencjałów każdej z linii względem masy.
  Odporność na zakłócenia wynika tam z tego, że na obu przewodach (najlepiej jeszcze splecionych razem) znajdujących się blisko siebie indukują się od zewnętrznych pól te same zakłócenia, powodując chwilowe zmiany napięcia wspólnego, ale praktycznie nie wpływając na różnicę napięć między liniami, czyli na twój sygnał użyteczny.

  0
 • #4 17 Kwi 2014 22:00
  LordVeX
  Poziom 10  

  Nie udało mi się rozwiązać tego problemu. Kupiłem interfejs zewnętrzny E-MU 2020 jednak był on zasilany przez USB. Sprzedałem zestaw koledze, który używając interfejsu Lexicon Alpha również zasilanego z USB nie ma tych problemów.

  Możliwe, że źródło leży w zasilaczu, listwie. Ogólnie polecam stosować interfejsy zasilane zewnętrznie. Zamykam.

  0