Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączanie instalacji C.O. Potrzebna fachowa rada.

drops206 28 Lip 2012 00:46 5977 12
  • #1 28 Lip 2012 00:46
    drops206
    Poziom 10  

Witam.
    Tak jak w temacie mam prośbę o fachowe doradztwo przy podłączeniu instalacji CO w domu jednorodzinnym o powierzchni ok. 100m2.
    Postaram się teraz wyjaśnić w czym tkwi problem oraz opiszę instalacje.
    Na piętrze (dom jednopiętrowy) znajdują się 3 pokoje gdzie zamontowane są grzejniki aluminiowe krakowskie oraz łazienka gdzie jest drabinka.
    Na parterze zamontowane są 3 grzejniki, w wiatrołapie, kotłowni, pokoju oraz drabinka w łazience. Posiadam dodatkowo wyjścia pod dwa grzejniki gdyby było jednak za zimno w salonie.
    W całym salonie, kuchni, wiatrołapie oraz łazience rozłożona jest instalacja ogrzewania podłogowego. Wszystko było robione rurami pex 16. Podłogówka podzielona na dwie pętle.
    W kotłowni powieszony został już bojler (z wężownicą oraz grzałką elektryczną) 100L. Wszystko będzie zasilane piecem na paliwo stałe (piec o mocy 12KW).
    Przechodząc do sedna sprawy muszę to wszystko ze sobą jakoś połączyć tak aby pracowało jak należy. Jestem na etapie podłączenia rozdzielaczy do rurek pex.
    Tak więc mam ich 3 (rozdzielaczy) 4-ro obiegowy na piętro, 6-cio obiegowy na parter oraz 2-u na podłogówkę.
    Znajomy który pomagał mi przy rozkładaniu rur zasugerował abym zrobił ogrzewanie podłogowe bezpośrednio na powrocie z grzejników (zanim kupiłem rozdzielacze) tłumacząc że tak będzie dobrze. Poszukałem, poszperałem i stwierdziłem że jedynym rozwiązaniem jest podłączenie poprzez rozdzielacz.
    Kupiłem poprzez popularny portal aukcyjny naczynko otwarte (30L) oraz przeponowe (12L) do podłogówki. Przyjechał znowu i powiedział że podłączymy to tak na rozdzielaczach: powrót z grzejników na rozdzielaczu będzie wchodził bezpośrednio w zasilenie podłogówki na rozdzielaczu. Nie wiem co o tym wszystkim myśleć bo miesza mi w głowie a to drugi dom który sobie stawiam a tam miałem jeszcze inaczej to zrobione.

Teraz pytania:
    W jaki sposób podłączyć rozdzielacze do pieca, uwzględniając wszystkie naczynia, pompki które musiałbym zastosować, mieszacze, zawory bezpieczeństwa i bojler o którym pisałem na początku tematu.
    Na co warto zwrócić uwagę przy instalacji?
    Czy sposób podawany przez znajomego jest w ogóle mądry?
    Będę wdzięczny za każdą pomoc, oraz rysunek instalacji z zaznaczonymi elementami (schematem).

• #2 28 Lip 2012 02:30
    jojtek1364
    Poziom 12  

Mam takie drobne pytanie, mianowicie czy ten piec nie jest za mały? Bojler polecam podłączyć w taki sposób żeby można było zakręcić grzejniki i bojler z osobna, ponieważ znam sporo osób które palą w piecu celem nagrzania wody żeby nie marnować prądu, a w lato trochę głupotą jest grzać dodatkowo dom w którym i tak pewnie jest gorąco. w takim przypadku zalecam też osobny zawór bezpieczeństwa przy bojlerze. Pozdrawiam.

• #3 28 Lip 2012 08:13
    drops206
    Poziom 10  

Dzisiaj postaram się narysować jak wygląda instalacja z bojlerem bo wodę ciepłą i zimną mam rozprowadzoną po domu. Piec to Defro Optima Komfort Plus 12kW na powierzchnie ok 100m2. Powierzchnia do ogrzania jest trochę mniejsza (80m2). Bojler Lemet.

• #4 28 Lip 2012 09:24
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Po co grzejnik w kotłowni? Przecież kocioł sam emituje sporo ciepła.

• #5 28 Lip 2012 09:40
    drops206
    Poziom 10  

Garaz zostal przerobiony na kotlownie, z duza brama. Dosc wysokie pomieszczenie. Stad grzejnik, aby cos wysuszyc etc.

• #6 30 Lip 2012 00:47
    drops206
    Poziom 10  

To teoretyczny zarys jak ja widzę instalację. Przy podłogówce zaznaczony jest pompa i zawór mieszający. Niepołączony obiekt to wymiennik płytowy który prosiłbym o pomoc w jego umiejscowieniu. Dziękuję za każdą pomoc. Oczekuję na zainteresowanie tematem. Na dole ogrzewanie podlogowe w lazience, plus drabinka. wymiar salonu 23m2, kuchnia 6m2, wiatrolap 3m2, lazienka 4m2.

• #7 30 Lip 2012 20:49
    drops206
    Poziom 10  

Witam. Trochę siedziałem, szukałem i narysowałem schemat i prosiłbym o ocenę czy jest prawidłowy. Podłączanie instalacji C.O. Potrzebna fachowa rada.

• #8 30 Lip 2012 21:55
    1131673
    Usunięty  
  • #9 30 Lip 2012 22:16
    drops206
    Poziom 10  

Co do powierzchni to nie powiem bo nie pamiętam. Pętla na salon jest dłuższa, na kuchnie, wiatrołap i łazienkę krótsza. Przy rozdzielaczu podłogówki mam takie zawory. Podłączanie instalacji C.O. Potrzebna fachowa rada..

Mógłbyś wstawić swoje uwagi na ten schemat?

• #10 30 Lip 2012 22:48
    1131673
    Usunięty  
  • #12 31 Lip 2012 10:24
    1131673
    Usunięty  
  • #13 05 Lis 2012 21:09
    drops206
    Poziom 10  

Witam. Po dłużej przerwie, przeprowadzce i "parapetówce" :) chciałbym podziękować wszystkim za rady odnośnie tego tematu. Zasilanie podłogówki zrobiłem w ten sposób że od strony zaślepek w rozdzielaczu podłogówki (gorgiel) najprostszym wstawiłem pompę a na zasilaniu zawór termostatyczny z kapilarą która znajduje się na dolnej belce rozdzielacza. Tak więc co było zasilaniem jest powrotem a co powrotem jest obecnie zasilaniem. Było kilka tematów i schematów a ja wrzucę zdjęcie jak to u mnie wygląda.

I ostatnie co chce powiedzieć i przestrzec że lepiej zrobić kilka pętli niż jedną dużą. U mnie jest jedna duża na salon (20m2) a z tego co czytałem powinno się robić co 10-12m2.

Temat do zamknięcia, gdyby ktoś chciał zobaczyć instalację w kotłowni to proszę pisać na pw.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson