Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tester diod Zenera ze źródłem prądowym LM334

slawekjurek 28 Lip 2012 11:00 17625 8
 • Tester diod Zenera ze źródłem prądowym LM334

  Witam wszystkich na forum.

  Niedawno wykonałem stosunkowo prosty układ służący do testowania i pomiaru napięcia zenera (lub napięcia przewodzenia) diod półprzewodnikowych.

  Tester jest bardzo przydatny w codziennej pracy serwisu elektronicznego, gdyż obecnie wiele diod półprzewodnikowych SMD nie posiada w ogóle oznaczeń, co w przypadku diod zenera może sprawiać duże problemy.

  Używam określenia "tester" a nie "układ pomiarowy", gdyż dokładność tego urządzenia nie jest zbyt wysoka - głównie zależy ona od dokładności zastosowanego woltomierza (ja użyłem gotowego "3-cyfrowego" miliwoltomierza LED produkcji chińskiej).
  Układem stabilizującym prąd jest standardowa aplikacja LM334.
  Ponieważ dysponowałem transformatorem sieciowym o napięciu wtórnym ok.50V, w celu obniżenia tego napięcia do poziomu 40V (czyli maksymalnego dla LM334) oraz stabilizacji, zastosowałem układ LM317 pracujący również w standardowym dla niego układzie aplikacyjnym.

  Regulacje podczas uruchomienia testera polegają na ustawieniu potencjometrem R5 (patrz schemat w załączeniu) napięcia +40V, oraz na dobraniu rezystora R6 tak aby stabilizowany prąd płynący przez testowaną diodę zenera wynosił ok.10mA. Rezystor R6 najlepiej w praktyce zastąpić dwoma lub trzema rezystorami stałymi, w takim układzie mieszanym, aby rezystancja wypadkowa wynosiła ok. 10Ohm.

  Cały układ można uprościć jeszcze bardziej rezygnując z zasilacza +5V oraz stabilizatora LM317, jednak wyłącznie przy założeniu zastosowania transformatora sieciowego o niższym napięciu wtórnym i tradycyjnego miernika w miejsce miliwoltomierza elektronicznego.

  Załączam schemat ideowy testera oraz fotki wykonanego urządzenia.

  Tester diod Zenera ze źródłem prądowym LM334

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  slawekjurek
  Poziom 13  
  Offline 
  ELEKTRONIKA SERWIS
  www.elserw.com.pl
  Specjalizuje się w: automatyka przemysłowa
  slawekjurek napisał 129 postów o ocenie 62, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Chorzów. Jest z nami od 2004 roku.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • #2
  wkopacz
  Poziom 13  
  Po co stosować LM334, skoro LM317T też można użyć w układzie źródła prądowego ? Takie 2 w 1 ;-).
  pozdr, wk
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • #3
  Atreyu
  Poziom 22  
  Koledze chodziło o wstępne obniżenie napięcia.

  Ja bym to uprościł przez zastosowanie trafa z odpowiednio dobraną przekładnią. Przecież można większość traf rozmontować i odwinąć nieco zwojów. Nie znam budowy tego konkretnego trafa ale najczęściej jest to możliwe.

  Jeżeli byłby z tym kłopot to jest jeszcze jedno rozwiązanie problemu. W szereg z bezpiecznikiem F1 wstaw sobie kondensator foliowy na 630V o pojemności dobranej tak, aby na kondensatorze filtrującym obwodu roboczego napięcie wynosiło te 40V. Wtedy wywalasz cały ten stabilizator na LM317 i pozostawiasz samo źródło prądowe.

  Rezygnując z LM334 można przecież zrobić źródło prądowe na dwóch tranzystorach, wtedy w ogóle problem napięcia odpada , o ile użyjesz odpowiednich tranzystorów. A rozwiązań tranzystorowych jest od groma, zaczynając od oklepanego lustra prądowego ;)

  Pzdr.
 • #4
  redelektron
  Poziom 19  
  Witam
  Fajny testerek - bardzo przydatny ale czy zamiast LM337 nie byłoby prościej zastosować prosty stabilizatorek prądu na pierwszym lepszym tranzystorze. Nawet zastosować jakiś dowolny n-p-n w obudowie TO-220 żeby ewentualne ciepło miało na czym się wydzielić. Taki patent zaoszczędziłby Ci kombinacji z LM317 przy dobraniu odpowiedniego tranzystora w stabilizatorze prądu (odpowiednio wysokie Uce).
 • #5
  slawekjurek
  Poziom 13  
  Dziękuję wszystkim za recenzje i uwagi, poniżej postaram się odpowiedzieć na niektóre pytania:

  <janusz121>
  1. W nocie katalogowej LM317 wyczytałem "Input-Output Voltage Differential +40V" i na tym oparłem pomysł zastosowania tego układu do ograniczenia napięcia o 10V.
  2. Oczywiście kondensator C2 powinien być zamieniony na schemacie z C3 - mój błąd podczas rysowania schematu, przepraszam.

  <Atreyu>
  1. Niestety nie miałem "na stanie" innego trafa, a ten toroid raczej nie nadaje się do odwijania zwojów z uwagi na pracochłonność tej operacji :)
  2. Pomysł z kondensatorem na uzw. pierwotnym jest niezły, zastosuję przy najbliższej okazji.

  <Atreyu>, <redelektron>
  Kwestia zasotoswania LM334 jako stabilizatora prądu była podyktowana przede wszystkim posiadaniem takiego układu w magazynie, poza tym jak sądzę układy na tranzystorach wymagają dobierania elementów i zazwyczaj nie pracują zbyt dobrze ze względu między innymi na brak stabilizacji termicznej tychże. Nie mam za bardzo dobrych doświadczeń z układami na tranzystorach, tym bardziej że ktoś lepszy już to wymyślił w postaci zintegrowanego IC ;).

  Reasumując: Zastosowanie LM334 jest kwestią mojego wyboru, którą potwierdza dobra stabilność i prostota konstrukcji źródła prądowego zbudowanego na tym układzie, nie ujmując przy tym niczego rozwiązaniom opartym na LM317, czy tranzystorach.

  Swoją drogą Panowie, może ktoś by tutaj zapodał jakiś fajny i wypróbowany schemacik takiego źródła prądowego na tranzystorach (choćby dla potomnych), bo jeśli chodzi o LM317 - jest tego pełno, przejrzałem Elektrodę i trochę "Googli" ale raczej takie rozwiązania mnie nie przekonują, no może dla większych prądów...
  ---------------  Odpowiadając koledze na pytanie "Po co taki tester?", powiem tak:

  Od 22 lat zajmuję się profesjonalnie serwisem elektroniki i jakoś do tej pory też nie bardzo odczuwałem potrzebę posiadania jakiegokolwiek testera diod zenera (wystarczał miernik i dobre oko, a potem lupa, żeby wiedzieć czy ma się do czynienia z dobrą, czy uszkodzoną diodą i jakie ona ma nominalne napięcie zenera). I owszem, tak było... w epoce diod przewlekanych i serwisu urządzeń np. RTV, gdzie układy były proste i przejrzyste a schematów do tego za trzęsienie.
  Obecnie od jakiegoś czasu mam jednak do czynienia prawie wyłącznie z diodami zenera w obudowach SMD, które żeby było śmiesznie pracują w bardzo niestandardowych układach (np. układy kształtowania impulsów, obwody wejściowe w sterownikach PLC, zabezpieczenia obwodów nisko i wysokonapięciowych).

  Scenariusz 1:
  Mam na stole płytkę, o której wiem tylko tyle, że jest to np.karta pomiaru temperatur jakiegoś systemu sterowania i jest na niej 5 kanałów pomiarowych zabezpieczonych na wejściach diodami zenera - niestety większość z tych diod jest wydymiona (odparowana) na płycie, a te które pozostały są losowo uszkodzone, całe ich oznaczenie to śliczny czerwony pasek (mniemam-katoda) na silnie "przepracowanej" szklanej obudowie (gołym okiem nie widać nawet czy pasek jest czerwony, czy może bardziej żółty). Nie poddaję się więc, biorę do ręki dokumentację oznaczeń diod zenera (kilku z kilkudziesięciu minimum producentów) i szukam co "autor" miał na myśli "malując" domniemany czerwony pasek - po godzinie znajduję co najmniej kilkadziesiąt rodzajów diod różnych producentów, do tego o różnych napięciach zenera, mocach, itp. nie muszę dalej opowiadać, że to horror i strata czasu. Dodam jeszcze, że pomiar "w układzie pod napięciem" odpada bo przecież często "strach" podłączać taką wydymioną płytę i zwyczajnie szkoda doprowadzać do dalszych uszkodzeń.
  A z takim testerem diod - 5 minut roboty: wylutowanie całych mechanicznie, nie "odparowanych" diodek, szybki pomiar napięć zenera i wynik - 2 diody mają wskazania 0,0V, dwie dajmy na to 5,5V, pozostałych kilka wartości różne z przedziału między 30-40V - Konkluzja: Wszystkie diody należy wymienić na C5V6. Czas operacji: około 5 minut = koszt diagnostyki zmniejszony kilkakrotnie.

  Scenariusz 2: W czeluściach magazynu znaleziona dioda zenera w standardowej obudowie z wytartym opisem. Najprościej więc, jak radzi kolega i jak sam robiłem dotąd, zmontować "szybko" układ pomiarowy: zasilacz z regulacją napięcia (najlepiej do 30-40V) + rezystor (jaki?) + miernik. Pytanie zasadnicze jaki rezystor zastosować aby "nie przegiąć" z prądem, nie znając przy tym kompletnie napięcia zenera i mocy badanej diody? A od jakiego napięcia zacząć "ciągnąć w górę na zasilaczu"? Jeśli od zera, ok - ile to czasu wszystko trwa? Jakie jest prawdopodobieństwo "unieszkodliwienia" testowanej diody na zawsze? ;)
  Czas tej samej operacji z testerem: 15-20 sekund i po robocie :)

  Sorki, za przydługi wywód, ale sądzę że obrazowo naświetliłem potrzebę używania testera w mojej pracy. Zaznaczam "w MOJEJ pracy", bo nikt nikogo nie będzie przecież przekonywał na siłę, że poświęcenie kilku godzin na zmontowanie układu testera, zwróci się z okładem w dającej się przewidzieć przyszłości :)

  Pozdrawiam wszystkich i jeszcze raz dziękuję kolegom za wszelkie uwagi i pytania.
 • #6
  bobo
  Poziom 29  
  Pozwolę sobie dopiąć, do wątku testera zenerek,mój tester który używam od 2 lat z b.dobrym skutkiem.
  Układ jest banalnie prosty i można go zmontować w godzinę czasu. Mój został zmontowany na płytce uniwersalnej (patrz foto ). Kilka uwag:
  1. Opornikiem Rz ustawiamy prąd diody zenera np. 5mA, 10mA lub większy, pamiętać należy aby, nie dać do "wiwatu" tranzystorom źródła.
  2. Stosując większe napięcie przetwornicy, również trzeba pamiętać o nap. Uke tranzystorów.
  3. Tranzystory można zmontować do "kupy" obudowami , ale nie ma co popadać w przesadę, pomiaru dokonuje się przez chwilę i dryft temp. nie jest wartością krytyczną, w końcu jest to tylko tester.
  Tester diod Zenera ze źródłem prądowym LM334

  Pozdrawiam.
 • #7
  slawekjurek
  Poziom 13  
  Kolego <bobo> tego właśnie schematu bardzo mi brakowało.
  Super, że go tu zamieściłeś. Gdybym miał go wtedy, pewnie nie kombinowałbym z LM. Pozdrawiam
 • #8
  LightOfWinter
  Poziom 29  
  bobo napisał:
  Pozwolę sobie dopiąć, do wątku testera zenerek,mój tester który uzywam od 2 lat z b.dobrym skutkiem.
  Układ jest banalnie prosty i można go zmontować w godzine czasu. Mój został zmontowany na płytce uniwersalnej (patrz foto ). ...

  Witam

  W zamieszczonym w pdf-ie schemacie wkradł się błąd.

  Nóżka 2 przetwornicy powinna być do masy jest to emiter tranzystora kluczującego.
  Między nóżkę 3-cią i masę powinien być podpięty kondensator 1500pF.

  Pozdrawiam