Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Roleta automatyczna - hamowanie

28 Lip 2012 12:28 1627 6
  • Poziom 23  
    Witam, robie automatyczną roletę okienną napędzaną serwomechanizmem. Serwo jest przerobione żeby się kręciło i przymocowane do rolety. Problem w tym że roleta sama się rozkręca i nie pomaga nawet zwarcie styków silnika. Myślałem o zastosowaniu jakiegoś hamulca elektromagnetycznego ale nie mam pomysłu skąd taki wziąć.

Mam też dość dużo silników krokowych i mógłbym na jakimś spróbować ale pozostaje problem hamowania. Domyślam się że mogę podać napięcie na jedną cewkę silnika lub więcej i silnik się zatrzyma ale czy cewki nie ulegną uszkodzeniu jeśli cały dzień będzie tak zahamowany?

Proszę o jakieś rady, pozdrawiam Tomek
  • Specjalista AGD
    Tu najlepszy byłby napęd z przekładnią samohamowną (ślimakową).
  • Poziom 23  
    Zależy mi na jak najmniejszych wymiarach ponieważ rolete mam za karniszem i jest tam niewiele miejsca na rozbudowę.

Poszukałem trochę i najlepiej zrobić to na silniku krokowym w którym sterownik w momencie stopu podaje napięcie na jedną z cewek. Takie połączenie zapewni stop mimo obciążenia a silnik krokowy bez przekładni poradzi sobie z wagą rolety (około 3kg)

Teraz mam problem z dobraniem silnika bo posiadam ich sporo z demontażu kser i drukarek np Sanyo Denki 103-556-0270 9 Ohm 1,875 deg/steep tylko nigdzie nie mogę znaleźć parametrów zasilania tego silnika.
  • Specjalista AGD
    Masz tam jakąś przekładnię, czy też prosto napędzasz z wałka silnika?
    Ile masz tam miejsca na napęd?
  • Poziom 23  
    Dopadłem właśnie przekładnię z silnikiem od napędu potencjometru, jest ślimakowa więc nada sie bo roleta jej nie obróci.

Miejsca mam mało na oko 10x10 cm
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Tomekddd napisał:
    Dopadłem właśnie przekładnię z silnikiem od napędu potencjometru, jest ślimakowa więc nada sie bo roleta jej nie obróci.

Miejsca mam mało na oko 10x10 cm

A silnik obróci roletę?? Roleta daje większy opór niż oś potencjometru.
    Myślałem coś o silnikach rożna, ale czy 4-6rpm nie będzie zbyt mało, oraz zasilanie 230V?
    Nie wiem czy to jeszcze aktualne: Link.
    Obejrzyj też: Link
  • Poziom 23  
    Dzięki za linki takiego czegoś szukałem, myślę że silnik da radę bo jest tam wielokrotne przełożenie (kilka zębatek i ślimaków) a jeśli nie to kupię gotowca.