Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wanna - myjka ultradźwiękowa własnej konstrukcji

Prezydentrp 28 Jul 2012 13:43 4822 6
    Prezydentrp
    Level 18  
    Witam
    Od jakiegoś czasu poszukuję myjki ultradźwiękowej o wymiarach umożliwiających umycie płyty z laptopa i przy okazji w przystępnej cenie - efektów brak. Wanny o dużych pojemnościach są strasznie drogie. Wpadłem na coś takiego: http://www.ebay.com/itm/60W-40KHz-Ultrasonic-...488?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item45fd3de178
    Jest do generator ultradźwięków o mocy 60W wraz z driverem. Można by do tego zaadoptować jakąkolwiek miskę ze stali nierdzewnej o wymiarach odpowiadającym wymaganiom, przykręcić lub przykleić od spodu ten generator, dodać opcjonalnie timer i grzałkę i mamy gotową mocną myjkę, co o tym sądzicie?
    Wieslaw Bicz

Level 18  
    60 W wystarczy tylko na niewielką objętość - może do litra. Myjka do płyty laptopa potrzebowałaby z 6 takich zestawów. Lepiej jeden większy generator i kilka przetworników.
    rubens
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Myjka to nie tylko wanna + przetwornik.
    Na skuteczność działania wpływa :
    1. przetwornik ( w tym jego skuteczność)
    2.sposób jego zamocowania do wanny
    3.materiał z jakiego jest zrobiona wanna
    4.kształt wanny

Użycie nieodpowiedniego kleju, lub pęcherz powietrza i skuteczność będzie zerowa.
    Kiedyś naprawiałem fabryczną myjkę - mimo zainstalowania nowych przetworników, skuteczność była bardzo słaba.
    Okazało się że dno było tak zdegradowane, że nowe przetworniki nie wniosły poprawy działania.
    Zamówiliśmy nową wannę z fabrycznie wklejonymi mocowaniami przetworników i wanna zadziałała jak powinna.
    Wieslaw Bicz

Level 18  
    Uwaga słuszna, dodałbym jeszcze: Jeżli ktoś nie ma doświadczenia i wiedzy na temat myjek i nie ma chęci go nabrać to powinien raczej kupić jakąś okazyjną, używaną, niż robić samodzielnie własną konstrukcję - może go spotkać trochę niespodzianek nawet przy niezbyt wielkich myjkach.
    Prezydentrp
    Level 18  
    Czyli temat jest bardziej skomplikowany niż mogłoby się wydawać? Mam aktualnie małą myjkę, taką do czyszczenia biżuterii i na moje oko nie ma więcej jak 10-15w. Miałem w planie wykonać miskę ze stali nierdzewnej o wymiarach 35 x 35 x 3-4cm. Nadal nie jestem całkiem zniechęcony :) Może ktoś dałby jakieś wskazówki laikowi?
    Wieslaw Bicz

Level 18  
    Prezydentrp wrote:
    Czyli temat jest bardziej skomplikowany niż mogłoby się wydawać? Mam aktualnie małą myjkę, taką do czyszczenia biżuterii i na moje oko nie ma więcej jak 10-15w. Miałem w planie wykonać miskę ze stali nierdzewnej o wymiarach 35 x 35 x 3-4cm. Nadal nie jestem całkiem zniechęcony :) Może ktoś dałby jakieś wskazówki laikowi?

Małe myjki domowe mają z reguły moce od 30-60W.
    Myjka proponowanej wielkości wymaga - dla w miarę równomiernego pola - kilku przetworników i większej głębokości, aby pole mogło się "rozejść". Inaczej będzie działała fragmentarycznie. Przy kilku przetwornikach trzeba zadbać o ich synchronizację, bo mogą wystąpić efekty interferencyjne. Sprawa zaczyna się robić trudna.

Jeśli nie masz chęci wciągać się w tematykę myjek to lepiej kupić używaną odpowiedniej wielkości.
    Prezydentrp
    Level 18  
    Tak właśnie myślałem. Kilka przetworników i drivery to już spory koszt jak na moje potrzeby, bo myjka przydawałaby się może ze 2-3 razy w miesiącu, przy takim użytkowaniu nigdy by się nie zwróciła, więc pozostaje pędzel i izopropanol :) W każdym razie dzięki za rozwianie wątpliwości