Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

President HR2510 - Strojenie filtrów pasmowych FT101 - President HR2510

adamekm13 29 Jul 2012 02:57 3042 8
 • #1
  adamekm13
  Level 11  
  Cześć !

  Posiadam TRX jak w temacie HR2510. Zestroiłem zgodnie z instrukcją i wszystko jest ok poza jedną rzeczą. TRX nie słyszy równomiernie na wszystkich bandach. Jak zestroić filtry pasmowe FT101 ? Widać że ktoś tu dłubał i to też rozstroił. Nie potrafię sobie z tym poradzić. W środkowym kubku brakowało rdzenia - dobrałem z innego jakoś to działa ale do ideału to mu daleko.

  Adam
 • Helpful post
  #2
  bc211
  Level 30  
  Podłączasz się woltomierzem pod AGC i generator w środek pasma.
  Najlepszy woltomierz, w którym da się ustawić jednocześnie dużą czułość i duży offset na plus, np. oscyloskop.
 • #3
  adamekm13
  Level 11  
  bc211 wrote:
  Podłączasz się woltomierzem pod AGC i generator w środek pasma.
  Najlepszy woltomierz, w którym da się ustawić jednocześnie dużą czułość i duży offset na plus, np. oscyloskop.


  Wstępnie zrobiłem to tak , podałem sygnał z generatora 28.000 Mhz i zestroiłem 3 kubki na max. sygnału. Później stwierdziłem ,że skoro głównie korzystam z radia na 27.180 AM i 27.555 USB to może lepiej to zestroić na max. na środku czyli na 27.3600 i tak zrobiłem. Do C302 podłączyłem woltomierz wskazówkowy i stroiłem na max. amplitudy (s-metr zewnętrzny) ale to raczej nie tędy droga. Wydaje mi się że każdy kubek trzeba stroić na inną częstotliwość.

  Po zestrojeniu na 28.000 Mhz wszystkich filtrów (trzech kubków FT101 ) czułość jest dobra tylko + _ 500 czyli 27.500 do 28.500 a wyżej i niżej jest bardzo kiepsko.

  Może trzeba ten filtr wylutować i zestroić wobuloskopem ? Dobrze kombinuję ?
  Inna sprawa że nie posiadam wobuloskopu. :cry: ale popytam może ktoś w okolicy posiada.
 • Helpful post
  #4
  bobeer
  Level 28  
  Jeżeli ktoś grzebał w tym radiu, to pierwsze raczej bym sprawdził płytkę CPU / PLL .
  Można na niej rozstroić filtry podające sygnał do mieszacza w odbiorniku, co może mieć również wpływ na jego czułość.
  Pierwsze słyszę żeby ktoś wyciągał filtry z tego radia w celu strojenia :)
  Nie ma takiej możliwości żeby zestroić na "płasko" filtry wejściowe w tym radiu.
  Zawsze będzie spadek czułości na krawędziach. Autor nie podaje jakie są różnice u niego i jakiej nierównomierności się spodziewa po słowie "zestrojenie" oraz jaki przedział częstotliwości powinno obejmować.
  Oczywiście że te 3 sekcje filtra nie mogą być nastrojone na jedną częstotliwość jeśli ma być "szeroko", ale każde poszerzenie pasma "na siłę" będzie skutkować pewnym spadkiem czułości w paśmie przepustowym.
 • #6
  adamekm13
  Level 11  
  http://rogerbird.tripod.com/index.html

  Według tego zestroiłem ale serwisówka nie podaje jak stroić FT101 zresztą pisze wyraźnie Don't ADJ (nie nastawić) ale jak ktoś już tu dłubał to niestety stroić trzeba (Proszę pamiętać - brak rdzenia).
  Oczywiście zdaje sobie sprawę, że obwody wejściowe to nie gumka od kaleson i się nie naciągnie i na krawędziach spadek czułości będzie ale nie o "6 esów ". Jutro wezmę Lolka od kolegi i porównam, zobaczę jakie są różnice w czułości na 26 28 i 30 MHz może mam jakąś paranoje.

  Dziękuje za zainteresowanie i pomoc.
  Adam
 • Helpful post
  #7
  bc211
  Level 30  
  Jeżeli chcesz zaobserwować widmo Rx-a bez oprzyrządowania, to można w krótkim czasie zrobić wobuloskop z radia.

  Nie możliwe ? To jest bardzo proste - już tłumaczę:

  Robi się to tak, że na danym paśmie, które wyznaczają przełączniki pasmowe (zwykle tranzystory kluczujące do obwodu LC pojemność do GND), pobiera się z wyjścia podstawy czasu oscyloskopu napięcie piłokształtne, które z kolei po odpowiednim skalibrowaniu drabinką rezystorów wysterowywuje się napięcie strojące warikapy w heterodynie. Oscyloskop ustawia się na jakieś kilkanaście herców i w ten sposób następuje przemiatanie pasma częstotliwości, którego dolną i górną granicę wyznaczono j/w, a do wejścia x oscyloskopu podłącza się napięcie za detekcją obwiedni i zwykle jest to pierwsza dioda zaraz za ostatnim stopniem p.cz., albo też napięcie ARW(AGC), lub po prostu wyjście s-metr.

  Uzyskasz w ten sposób analizator widma zintegrowany z radiem :)
 • #8
  adamekm13
  Level 11  
  Pomysł z oscyloskopem wydaje się być świetny ale oscyloskop mam tylko do 10 Mhz wiec odpada.

  Zrobiłem to tak : Podałem sygnał z generatora na 28MHz na poziomie 5 esów i zestroiłem środkowy kubek na max. następnie dwa skrajne na 26 i 29.699 aby uzyskać taki sam poziom na końcach pasma. Zabawa trwała około godziny. W rezultacie wyszło 5 esów na 28MHz i 4 esy na końcach. Nie udało mi się uzyskać takich samych wskazań w całym paśmie. Porównałem to z dwoma innymi modelami, Lincoln i HR2510 i było niemal identycznie :D 4, 5 i 4 esy. Wydaje się być prawidłowo.

  Dziękuję za pomoc !
  Pozdrawiam Adam
 • Helpful post
  #9
  bc211
  Level 30  
  Nie no kol. adamekm13 jakie 10MHz... przecie to je 'se' proste jak konstrukcja cepa !! Po prostu załamka :cry:

  Pisze jak byk

  Aby uzyskać w ten sposób obraz analizy widma f przemiatania VCO piłą podstawy czasu wystarczy ustawić na kilkanaście Hz - żadne mega Hz.
  Można i więcej (zależnie od stałej czasowej warikapowego low-pass filtru, lub inaczej w zależności od od modelu cymbał-sprzętu) do max. ok 50Hz, tzn. min. bezwładności ludzkiego oka - tzn. tak, żeby uzyskany w ten sposób obraz 'w oczach nie migał' - podobnie jak działa analogowa telewizja.

  Ktoś radzi cobyś nie męczył się z równomiernym rozłożeniem tego w całym zakresie f pracy radia, a Ty nie łapiesz ni w ząb 'o co kaman'.
  A męcz się dalej - na własne życzenie - aż dojdziesz do wniosku, że bóg dał rozum po to, aby myśleć i że to się opłaca.