Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

REW14 - Przekaźnik koncentryczny w.cz

DJOstry 29 Lip 2012 13:02 2849 9
  • #1 29 Lip 2012 13:02
    DJOstry
    Poziom 25  

witam.

Mam taki przekaźnik i chcę go zastosować do takiej konfiguracji:
    jedna antena, 2 radia CB.
    Praca to nasłuch i nadawanie raz z jednego radia, raz z drugiego. ( porównania egzemplarzy w pracy )
    pytanie:

czy w czasie gdy jedno radio nadaje a drugie jest włączone i słucha to nic mu się nie stanie ?
    sprawdzałem przekaźnik i nieczynne wejscie-wyjscie jest w "powietrzu" a wiadomo będzie podłączone pod słuchające radio.

pozdr.

REW14 - Przekaźnik koncentryczny w.cz

0 9
  • Relpol
  • #2 29 Lip 2012 13:33
    AdamC
    Poziom 23  

Przy tej konfiguracji możliwa jest praca z wybranego radia 1 lub 2.
    Słuchanie praktycznie też jest ograniczone do 1 szt.
    Ale nic nie zabezpiecza przed uruchomieniem nadajników radia 1 i 2 równocześnie.
    I tu może być problem.

0
  • Relpol
  • #3 29 Lip 2012 16:56
    DJOstry
    Poziom 25  

Tak, ja rozumiem że praca tylko na jednym radiu, to normalne z przekaźnika.
    Chodzi mi o to ze jedno np jest w trybie TX i sygnał idzie przez przekaźnik do anteny, a drugie w trybie RX na tej samej częstotliwości ( albo na innej ) to czy obwody wejściowe radia z RX nie dostaną po tyłku, bo tam na pewno będzie się indukować w.cz na kotwicy przekaźnika.
    Czy trzeba będzie jedno radio wyłączać jak nadaje drugie ?
    pozdr.

0
  • #4 29 Lip 2012 17:04
    AdamC
    Poziom 23  

DJOstry napisał:
    Czy trzeba będzie jedno radio wyłączać jak nadaje drugie ?
    pozdr.

Przy prawidłowo wykonanym odbiorniku ( a można dzisiaj nabyć różnej jakości) i mocy 4W ,to co dostanie się do drugiego odbiornika przez pojemność styków przekaźnika nie powinno zrobić krzywdy odbiornikowi.

0
  • #5 29 Lip 2012 19:23
    rysta
    Poziom 21  

Tłumienie sygnału pomiędzy rozwartymi stykami tego typu przekaźnika nie przekracza 30dB. To nie jest duża wartość ale w zasadzie wystarczająca żeby nie zniszczyć wejścia odbiornika (jeżeli jest ono dobrze zaprojektowane). Dla pewności zwierałbym do masy dodatkowym przekaźnikiem nie używane aktualnie wejście.
    R.

0
  • Pomocny post
    #6 29 Lip 2012 22:20
    kondensator
    Poziom 36  

1. W większości przypadków szkoda przekaźnika koncentrycznego jak REW 14 na niewielkie częstotliwości jak 27MHz. W dodatku wymaga on w 99% wersji zasilania 24...28V czyli przeważnie dodatkowego zasilacza, przetwornicy lub przewinięcia cewki (niektóre egzemplarze po umiejętnej (!) regulacji działają od 12...13V ale wolno, niepewnie, zależnie od położenia i temperatury - nie polecam, ew. zasilanie napięciem niestabilizowanym +15...20V z przed stabilizatora zasilacza stabilizowanego transformatorowego). Najbardziej duży przekaźnik koncentryczny przyda się do przełączania różnych anten do 1 urządzenia radiowego na 50...500MHz (albo do dodatkowego wzmacniacza mocy (katalogowo do 100W), ale potrzebny wtedy jeszcze jeden przekaźnik). Izolacja wyjść nie jest jednak za wysoka. Najwygodniej do takich przekaźników zwykle mieć 2 wtyki kątowe i 1 prosty.

2. Przy układzie 1 antena i 2szt TRX CB27MHz można rozważyć:
    a. Przekaźnik DPDT (dwa tory przełączające) i 4 porty, ten 4 port to obciążenie 50ohm (na CB wystarczą np. 2szt. rezystorów 100ohm MŁT2W równolegle), układ "na krzyż", przekaźnik prawie dowolny DPDT mały za kilka PLN + dorobienie ekranu z blachy (np. z rozbiórki baterii 9V) + najlepiej wyjścia z ogonkami kabli (S544, RG142 - dobre ekranowanie i lutowanie 2x Cu i żadnego Al) i najlepiej złącza na kablach.
    b. Ponieważ pasmo jest jedno i to wąskie:
    Sprzęgacz pierścieniowy: też ma 4 porty w tym sztuczne obciążenie, nie trzeba wymyślać żadnej automatyki, sterowania ani zasilania, oba odbiorniki są cały czas włączone i odseparowane, podobnie nawet przy nadawaniu z dwóch nadajników nic się nie stanie. Było na forum, poszukaj, także -> "Poradnik Ultrakrótkofalowca". Do wykonania DIY, z kabli koncentrycznych.
    W obu wersjach radia są zabezpieczone przed (przypadkowym...) nadawaniem bez odpowiedniego obciążenia, nic "nie wisi w powietrzu" !

0
  • #7 30 Lip 2012 11:36
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 30 Lip 2012 18:34
    DJOstry
    Poziom 25  

No rozumiem teraz Panowie.
    Generalnie robię sobie skrzyneczkę aluminiową na 2 przekaźnikach z 3 gniazdami UC1.
    jeden będzie załączał radio a drugi obciążenie sztuczne.
    Myślałem ze przekaźnik taki nie nadaje się już na pasmo CB.
    po ekranuje jeszcze dodatkowo same przekaźniki i będzie ok.

Dzięki panowie za info.

pozdr.

0
  • #9 31 Lip 2012 00:26
    kondensator
    Poziom 36  

Sugerowałem jeden przekaźnik DPDT, mini obudowę ekranującą lutowalną, wyjścia kablami koncentrycznymi nie przez przypadek. Ew. krótkie połączenia 50ohm wewnątrz większej obudowy do ekranowanego przekaźnika - przewodem koncentrycznym miniaturowym PTFE RG316. Co do cewki przekaźnika - zablokowana prze przepięciami diodą, wyprowadzenia zasilania dobrze odsprzęgnięte dla w.cz. -> Poradnik Ultrakrótkofalowca. Przekaźnik powinien być dobrej firmy, a nie jak najtańszy.
    Dalej jednak obawiam się, że w rozpatrywanym przypadku bezpieczniejszy i mniej problematyczny może być sprzęgacz pierścieniowy niż układ z przekaźnikiem i jego sterowanie.

0
  • #10 31 Lip 2012 16:23
    236759
    Użytkownik usunął konto