Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ monostabilny na NE555 nie działa

29 Lip 2012 18:26 1567 4
 • Poziom 11  
  Witam.
  Potrzebuję układu do załączania świec żarowych w samochodzie na określony czas.Będzie on składał się z dwóch NE555,pierwszy scalak po włączeniu zapłonu będzie podawał napięcie przez ok.3 sekundy rozłączając zasilanie drugiego poprzez przekaźnik.Drugi gdy już dostanie napięcie (jak pierwszy układ "zgaśnie") ma wypuszczac napięcie na przekaźnik świec przez 8-10 s ,chyba że zakręcę wcześniej rozrusznikiem (co spowoduje podanie masy na pin 4 i reset układu).Ale do rzeczy.
  Zbudowałem pierwszy układ,zwykły monostabilny jak np.tutaj narysowali i nie działa.Po podaniu napięcia +12V na pin ósmy kondensator ładuje się od razu (a powinien zaczekac na impuls na pinie drugim) no i również od razu na pinie trzecim mam niekończący się stan wysoki.Zdarzało się że gdy podawałem masę na pin czwarty to wywołało to niekończący się stan niski dopóki nie rozłączyłem i podłączyłem zasilanie ponownie.Ogólnie scalak chodzi jak chce.Wymieniłem go na kolejny,to samo.Wymieniłem na inny z innego sklepu (acz tego samego producenta) i również to samo.Ja coś robię nie tak :?: Schemat jest tak prosty że się go nie da zepsuc,połączenia są dobre.Załączam zdjęcia tego co zmajstrowałem,może po prostu czegoś nie widzę,a fachowe oko dojrzy :)
  Z góry dziękuję za pomoc.
  Układ monostabilny na NE555 nie działa Układ monostabilny na NE555 nie działa
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 42  
  Układ musi być zasilany a dopiero /następne/ wyzwolony.

  Sama koncepcja wyzwalania zasilaniem, poprzez przekaźnik (załączania zasilania układu 555) jest bez sensu.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 11  
  No dobra ale włączam zasilanie i bez wyzwolenia,od razu wychodzi z pinu 3 stan wysoki.
 • Poziom 32  
  Nawet próbne układy powinny być starannie montowane. Sprawdź, czy nie ma zwarć między polami lutowniczymi - np. 7 i 8 co zwarłoby opornik ładujący kondensator. Oczyść pola z kalafonii - do prób wystarczy mechanicznie, bo nie zobaczysz zwarć. W gotowym układzie trzeba zmyć resztki kalafonii spirytusem

  Zasilanie odsprzęż kondensatorem, np. 10-100nF krótko między zasilaniem 8 i masą 1. Zerowanie na nóżce 4 dołącz przez opornik 4k7 do plusa zasilania - wtedy test zerowania możesz robić kabelkową zworką.

  Sprawdź wartości oporności i pojemności, które wyliczyłeś ze wzoru na czas trwania impulsu - odchyłki do 20% możesz uznać za wystarczające na czas prób.

  Krzysztof Podstawa