Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbudować awaryjną ładowarkę/Powerbank do tabletu, komórki urządzeń USB...

29 Lip 2012 21:51 19417 13
  • Poziom 10  
    Witam kolegów elektroników..

Wakacje w pełni dlatego chciałbym zbudować "powerbank" do zasilania urządzeń zasilanych przez USB czyli 5V.

Chciałbym nim zasilać, ładować urządzenia typu tablet, komórka, kamera....

Wiem, że można kupić takie urządzenia na alleg....orze ale nie o to mi chodzi.

Gdzieś czytałem, że można zrobić taki "bank" z 4 szt aku R6, tylko brak mi większej wiedzy, ale zastanawiam się czy można zrobić ładowarkę, "powerbank" korzystając np z niepotrzebnych aku z komórek (3,7V), jak je połączyć, jak ładować itp...

Kolejne pytanie, czy naładuję tablet z aku 3,7V?/ gdzie przylutować kabelki-tam są 3 styki..
  • AdexAdex
  • Poziom 28  
    Cztery baterie typu AA połącz szeregowo do gniazda usb poprzez stabilizatotor UL7805 i gotowe. Teoretycznie można połączyć dwa aku z komórki szeregowo , ale ogniwa pracujące w układzie szeregowym powinny mieć taką samą pojemność, opór własny, i stopień zużycia, raczej nie szedłbym w tym kierunku.
    Ja ostatnio upolowałem w sklepie po 4zł ładowarkę usb na korbkę :D .
  • AdexAdex
  • Poziom 10  
    zakładając... mam 2 ogniwa nowe do komórki, łączę szeregowo to wyjdzie 7,4V, potraktuję go stabilizatorem i będę mieć stabilne 5V.... ale jak połączyć baterie? mają one trzy bieguny +, -, i jeszcze jeden, Głównie pytanie mnie męczy jak to teraz ładować?, jakim prądem? jak podłączać?
  • Poziom 28  
    Tym środkowym stykiem się nie przemuj, a ładowanie 5V na ogniwo, jeżeli będą obydwa identyczne to możesz ładować je razem 10V

Moderowany przez Mirek Z.:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.11.

• Poziom 26  
    Cowboy zagrabie napisał:
    Tym środkowym stykiem się nie przemuj, a ładowanie 5V na ogniwo, jeżeli będą obydwa identyczne to możesz ładować je razem 10V

Porada nie tyle co bezsensowna, ale jeszcze niebezpieczna. Li-po/ion nie można sobie tak poprostu ładować stałym napięciem. Przedewszystkim 5v to za duzo, max napięcie ogniwa to 4,2V, większe moze spowodowac różne nieprzyjemne rzeczy. Następna uwaga to brak stabilizacji prądu ładowania. 'Ładowarka' telefonu to tak naprawdę zasilacz, który nie nadaje sie do bezpośredniego ladowania ogniw.dopiero w telefonach, są uklady odpowiadające za ładowanie. Do tego celu można wykorzystac modelarskie ładowarki, na przykład do ładowania helikopterów, koszt to ok 25zl.
    Zauważyłem ze ostatnimi czasy jest tu coraz więcej bezsensownych porad, co najgorsze niebezpiecznych, moderatorzy powinni się tym zainteresować.
    Niech autor nawet nie próbuje ładować tym sposobem, bo mozna sobie spalić dom.
  • Poziom 27  
    Cowboy zagrabie napisał:
    Cztery baterie typu AA połącz szeregowo do gniazda usb poprzez stabilizatotor UL7805 i gotowe.

4V wystarczą do zasilania telefonu/tabletu itp.?

Cowboy zagrabie napisał:

Bez komentarza
  • Poziom 10  
    No to widzę, że nie będzie to teraz takie łatwe...

W takim wypadku co radzicie?
    Może ktoś by zaproponował schemacik?

Może ma ktoś doświadczenia w temacie albo po prostu większą wiedzę ode mnie...

co do tych 4xR6 ... jak mam się do tego ustosunkować? :

http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-zrobic-ladowarke-usb-na-baterie-2

Warto się w ogóle w to pakować? Jakby to opatrzyć diodą oraz stabilizatorem 5V?
  • Poziom 26  
    Kiedy 4 AA to 6V , do tego celu najlepszym rozwiązaniem okaże się zastosowanie akumulatorków 1,2V, lub żelówki 6V i stabilizatora 7805. Rozwiązanie bardziej zaawansowane i dużo lepsze od pozostałych, to akumulator żelowy 12V i przetwornica na MC34063. Dużo większa sprawność, pozwoli na dłuższe ładowanie niż w przypadku stabilizatorów.

Na bateriach R6 zbankrutujesz, mała pojemność, już lepiej R14 lub R20.
  • Poziom 10  
    Racja, chodziło mi o AKU 1,2 3000mAh....albo podobne.
    Chodzi mi tu głównie o awaryjne doładowanie sprzętu i musi być koniecznie lekkie :)

Już wiem, że pomysł z ogniwami z komórek nie jest najlepszy (aczkolwiek nie raz ładowałem takie ogniwa 3,7V prosto z ładowarki z pominięciem trzeciego styku ale fakt, kontrolowałem proces czasowo....) Czy mógłbyś mi poradzić jak wszystko połączyć (4xaku) aby było to bezpieczne i miało w ogóle sens?
  • Poziom 26  
    Niestety, nie oglądnę filmiku, bo korzystam z mobilnego internetu.
    Jednak jeżeli akumulatorki 1,2V, to ma byc ich 6, wtedy wychodzi 7,2V przed stabilizatorem.
    Nie wiem po co Ci te diody, wystarczy ładować odpowiednią ładowarką, albo z zasilacza 12V przez źródło prądowe LM317 o prądzie równym 0,1 - 0,5 pojemności akumulatorków.
  • Poziom 7  
    witam chciałbym się dołączyć do tematu. Bardzo dużo czasu spędzam na rowerze na długich wyprawach od źródła prądu i chciał bym zrobić sobie taki powerbank z akumulatorkami bądz bateriami od telefonu ale z możliwością ładowania ich z dynama rowerowego (6V 3W) mógł by ktoś pokazać mi to na schemacie jak to zrobić i jakie regulatory zastosować żeby nie po palić wszystkiego? z góry dziękuje za pomoc :)
  • Poziom 10  
    Pomysł dobry... alww czy nie lepiej zainwestować około 50zł w jakąś prostą ładowarkę zasilaną bateriami słonecznymi wyposażoną w powerbank? (na pewnym dużym portalu aukcyjnym na A jest dużo takich rozwiązań).
    Googlnij także: Bicycle Charger

ew mógłbyś zakupić mocne dynamo i podpiąć je do diody prostowniczej (looknij moje posty wyżej) do ładowania 4 aku i później z tej instalacji zrobić wyjście na usb...

Ja generalnie wyleczyłem się z robienia ładowarki - kupiłem za jakieś 15zł powerbank 2000 czy 2500mAh, ostatnio były takie chyba w Realu i Auchan. Jedyny problem to czas ładowania powerbanku oraz urządzenia... ale z racji że mam zawsze dwa przy sobie nie widzę już problemu