Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ground Zero GZRW30SPL Dual 2x1000W

29 Jul 2012 23:15 2619 28
  • Level 7  
    Witam zakupiłem na allegro skrzynię jak w temacie. Mam teraz mały problem z wyborem wzmacniacza i dokończenia elementów zasilania. W planach był Crunch GTi1500 dziś natknąłem się na CARPOWER POWER-1/1000D 1200RMS a może jakieś inne wzmaki polecacie do tej skrzyni w mniejszych pieniądzach. Nie wiem który z tych wzmacniaczy będzie wystarczający do pędzenia tej skrzyni. Nie wiem też do końca jak rozwiązać kwestię zasilania wzmaka. Jaka grubość kabli i czy wystarczy do tego fabryczny alternator 100A i akumulator 80Ah. W aucie jest już zainstalowany wzmak alpina 3544 i głośniki na przodzie dls r6a. nie wiem czy dokupić kondensator do tego zestawu i jaki i czy to wystarczy. Proszę o pomoc kolegów bo nie chciał bym wywalić pieniędzy w błoto.
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 43  
    lagunista wrote:
    nie chciał bym wywalić pieniędzy w błoto

- już wywaliłeś. Następne zakupy to będzie tylko kontynuacja.
    Jeśli chcesz oddawać do głośnika moc 2x1000W = 2000W, to wzmacniacz pobierze z akumulatora ok. 2500W, co przy 12V oznacza prąd ponad 200A (to 2-3 razy więcej, niż bierze rozrusznik). Sprawdź, jak siada napięcie na akumulatorze przy takim obciążeniu - jeśli to będzie np. 10V zamiast 12V, to dla tej samej mocy (2500W) będziesz pobierać 250A - to jest prąd dla spawarki.
    Z tego wynika też przekrój przewodów w instalacji: na zasilaniu minimum 25mm2.
    Jeżeli takie "granie" będzie trwać równie długo, jak praca rozrusznika, to akumulator powinien to wytrzymać "jakiś czas" (kilkanaście minut). Przygotuj się też na to, że Twój wzmacniacz będzie "zjadał" akumulatory i alternatory w tempie kilka sztuk na rok.

Wydaje mi się, że podobny efekt akustyczny (i głuchotę) uzyskasz szybciej bawiąc się trotylem.
  • Level 25  
    Autor nic nie wspomniał w jakim aucie będzie to grało a to bardzo ważna sprawa, do tego nie napisał czego oczekuje od tych głośników, czy będzie to granie na codzień, czy może chce wystartować w zawodach (chociaż sądząc po wyborze raczej chodzi o robienie hałasu). Te suby nie wytrzymują na dłuższą metę mocy którą podaję producent (oczywiście chodzi o RMSy) Piec około 1,5 kW w zupełności do nich wystarczy. Co do zasilania - Altek przydałby się mocniejszy ale jeśli nie będziesz walił cały czas na maxa to może zostać. Aku przydało by się drugie np w bagażniku (najlepiej żelówka) i kabelki 50mm2. Kondek to ostatnia sprawa ale jak się uprzesz to można dać ze 2F .
  • Level 7  
    W zawodach nie będę startował. A głośniki rzeczywiście mają robić hałas. Auto to Laguna z 99r. liftback. A dlaczego już wywaliłem kase w błoto? a co było lepszego i bardziej wartego zakupu w tych pieniądzach?
  • Level 25  
    Jeśli chodzi Ci tylko o hałas to dobrze wybrałeś, jednak szybko Ci sie to znudzi bo jakości z tych głośników nie uzyskasz. Trzeba było kupić na przykład 2 sztuki RE SRX-12. Szybkie i mocne suby, skrzynkę pod nie byś sam sklepał. Jeden taki głośnik świetnie daje radę nawet w mojej e39 a 2 sztuki w twoim aucie zrobiłby dobrą robotę. Ale skoro już masz GZ to pobaw się trochę nimi :D Pytanie tylko czy ta skrzynia którą dają była liczona pod te głośniki czy po prostu zrobiona na "sztukę".
  • Level 7  
    nie mam zielonego pojęcia o robieniu skrzyń pod głośniki. No chyba że zbudował bym sobie ot taką skrzynkę żeby była. Dlatego padł wybór na gotowy już wyrób.
  • Level 25  
    Piszesz do kolesi którzy się tym zajmują i za drobną opłata wysyłają Ci gotowy projekt skrzyni. Od taka skrzynkę to sobie możesz zrobić na listy a nie na suba :D Co do reszty to podaj fundusz na wzmaka i zasilanie i pomyślimy co dalej.

Dodano po 2 [minuty]:

A tak poza tym, to z tego co pamiętam to 2 GZRW możesz spiąć w 2 ohm co znacznie utrudnia znalezienie wzmaka.
  • Level 7  
    jako takiego ograniczonego funduszu to nie ma. powiedzmy wzmak do 1000zł ale jak będzie tańszy to fajnie ale żeby to zasilił jak trzeba. A cena kabli jak myślę to pewnie będzie to 50mm 300zł to nie jest jakiś tam wielki koszt, czy kondensator. Bardziej mnie martwi jeżeli będę miał bawić się w wymianę alternatora. Bo to już spory kłopot gdyż do laguny najmocniejsze 125A a od innego auta wpasowywać to już różnie bywa.
  • Level 25  
    Na razie altek zostaw, dołóż chociaż małą żelówkę do bagażnika. Wzmaka szukaj stabilnego w mostku przy 2 ohm.
  • Level 43  
    Mała "żelówka"? Czyli ile amperogodzin?
    Akumulator 12V/120Ah ma zgromadzoną energię 1440Wh - obciążając go mocą 2kW masz prąd na mniej, niż 1/2 godziny (pojemność 120Ah jest przy obciążeniu prądem 10-godzinnym, czyli mocą 144W).
    "Mała żelówka" jest kolejnym wyrzucaniem pieniędzy w błoto.
    A alternator da Ci 100A czy 120A dopiero na pełnych obrotach silnika (powyżej 5000/minutę) - zobacz na charakterystyki alternatora. Na wolnych obrotach (<1000) alternator prądu nie daje, wszystko co "ciągniesz" pochodzi z akumulatora.
    Zobacz tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1721872.html , post #2.
    Prościej jest kupić za 4 stówy mały agregat prądotwórczy ...
  • Level 25  
    Kolego za dużo teorii... Wiadomo że Fizyki nie oszukasz ale - Piec 2 kW rms grał u mnie na altku 90 A i aku 140 Ah i nie było żadnego problemu. Żelówka ze 40-50 Ah wystarczy skoro nie chce startować w zawodach. Nie upieraj się przy piecu 2 kW bo te głośniki tyle nie przyjmą. Jeśli waliłby tymi głośnikami pół godziny na maxa non stop to wizyta u Laryngologa pewna :D
  • Level 7  
    Widzę że chyba łatwiej będzie sprzedać tą skrzynkę niż ją zasilić :). Nic na razie szukam wzmaka do tej skrzynki a na aledrogo jest XETEC G1200 Mk2 co o tym sądzicie. Czy to wystarczy żeby zagrały te głośniki?
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Jest na balledro Arc Audio ARC1500 DR

Polecam.
  • Level 25  
    qstosz wrote:
    Jest na balledro Arc Audio ARC1500 DR

Polecam.

Świetny piecyk, w zupełności wystarczy na te suby.
  • Level 7  
    A czy w razie gdybym chciał przesiąść się w przyszłości na inny głośnik o jakimś lepszym brzmieniu wzmacniacz też wystarczy? Bo jak znam siebie to na pewno będą częste zmiany.
  • Level 7  
    Ok. Namówiliście mnie na ten wzmacniacz :D jakie do niego kabelki i co dalej potrzebne żeby go zasilić? i żeby nie kupić coś co będzie nie potrzebne

Jeszcze godzina i będzie jasne czyj będzie ten wzmacniacz.
  • Level 25  
    50mm2 kup na zapas skoro planujesz częste zmiany. Podłącz, zdaj relacje i zmierz spadki napięcia. Wtedy się pomyśli co dalej.
  • Level 7  
    wzmak już jest kupiony. Czekam na przesyłkę.

Dodano po 1 [minuty]:

więc teraz jak podpiąć tą skrzynkę pod ten wzmacniacz Arc Audio ARC1500 DR?
  • Level 43  
    Zacząłeś od głośników: 2 x 1000W. ----> OK.
    Aby te głośniki wykorzystać zgodnie z ich możliwościami, potrzebny jest wzmacniacz o mocy 2 x 1000W. Jeśli wzmacniacz ma mniej, to głośniki też mogły być "mniejsze". Za nadmiar - czyli niedopasowanie płacisz "wyrzucony pieniądz".
    Aby wzmacniacz mógł "wykazać się" swoimi możliwościami, należy go zasilić zgodnie z jego potrzebami. Można to zrobić jeszcze przed kupnem wzmacniacza, obciążając instalacją samochodową (alternator i akumulator) mocą pobieraną przez wzmacniacz. Jeśli ta moc jest większa od możliwości instalacji, to należy się liczyć z uszkodzeniami alternatora i/lub akumulatora. Jeśli Ci się uszkodzi akumulator lub alternator, to masz następny "wyrzucony pieniądz". Instalacja - to nie tylko przekrój przewodów!!!
    Punktem wyjścia powinno być: jaką mocą "na pokładzie" możesz dysponować dla sprzętu audio - i w/g tego dokonać zakupów. Alternator 100A znaczną część swojego prądu oddaje dla innych odbiorników w samochodzie, więc dla "audio" jest może połowa (50A?) - ale tylko na pełnych obrotach silnika. Dla obrotów niskich nadmiaru prądu nie ma!
    A jak nie będzie ładowania, to po kilkunastu minutach (a może nawet wcześniej) grania "na full" akumulator jest "pusty".
  • Level 25  
    "Rzuuf" bez urazy ale po co go straszysz? Ten wzmacniacz w zupełności wystarczy do zasilenia tych subów, widać znasz się na teorii ale nie o to chodzi. WATY NIE GRAJĄ! Gdybyś posiedział trochę w Car Audio to wiedziałbyś o czym piszę. Dziwnę że od ponad roku mam ponad 2 kW w aucie, 2 aku 200 Ah i Altek 160 A i nic się złego nie dzieje. Spadki do 13 V. A zakupiony przez autora wzmak ma 1 kW i do tego przy 2ohm.

Kolego lagunista - Spinasz cewki równolegle w każdym z głośników a następnie łączysz oba głośniki szeregowo aby uzyskać impedancję 2 ohm. Podłączasz całość w mostku (Bridged).
  • Level 43  
    Nie straszę.
    Wzmacniacz rzeczywiście jest dobry i godny polecenia.
    Jednak prawda jest taka, że wytrzymałość najmocniejszego łańcucha jest tylko taka, jak jego najsłabszego ogniwa.
    A najsłabszym ogniwem w tym łańcuchu jest zasilanie (akumulator i alternator), które nie były zaprojektowane do takiego obciążenia.
    Jeżeli dla przeciętnego użytkownika samochodu jest jasne, że na rozruszniku jeździć się nie da (bo można szybko pożegnać się z akumulatorem), to tak samo powinno być jasne, że pobieranie mocy parę razy większej, niż bierze rozrusznik - tym bardziej jest niebezpieczne dla akumulatora.
    Jeszcze raz zachęcam do zbilansowania mocy pobieranej przez wszystkie odbiorniki i porównanie jej z mocą, jaką dostarczać może akumulator i alternator - nadwyżka może być wykorzystana dla audio.
  • Level 25  
    Akumulator żelowy wytrzymuje długie okresy wyładowcze, dlatego takiego poleciłem. Z mojego małego doświadczenia wiem że nie będzie większych problemów. Jedyny problem to, że takie aku trochę sobie kosztuje, ale skoro autor już zaczął się tym bawić to pewnie wpadnie w manie CA a wtedy koszta się nie liczą :D
  • Level 43  
    SynDmx !
    Wierzę, że Ty nie masz problemów - dysponując akumulatorami 2 x 200Ah = 400Ah i alternatorem 160A.
    Nasz kolega lagunista ma do dyspozycji ok. 80Ah i alternator 100A - czyli znacznie mniej, niż Ty. Pewnie jak doda akumulatorów (aby też mieć 400Ah) to również nie będzie miał problemów, ale pewnie najpierw musi "wykopcić" to, co ma.
  • Level 25  
    Źle mnie zrozumiałeś, mam 2 aku po 100 Ah, razem 200 Ah. Weź pod uwagę że ma też 2 razy słabszy piec, na dodatek drugi też słabszy.
  • Level 43  
    SynDmx wrote:
    2 aku 200 Ah
    - zrozumiałem, że 2 aku po 200Ah?

Tak, czy inaczej - istotnym ograniczeniem jest wydolność źródeł zasilania.
    A podstawą "inżynierskiego" projektowania jest przyjęcie najtrudniejszych rzeczywistych warunków, a nie najłatwiejszych (wzmacniacz co prawda 2kW, ale grający "ciszę").

Tendencja (?) montowania coraz głośniejszej aparatury w samochodach (i nie tylko) ma związek z postępującą głuchotą społeczeństwa: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/11716?print_doc_id=98573 .
    Montujesz 2kW w samochodzie? Pewnie jesteś już dość głuchy ...

Znalezione w http://www.medonet.pl/ : Doktor Michał Wątróbski, specjalista otorynolaryngolog podkreśla, że granicą bezpieczeństwa jest natężenie dźwięków o wartości 80 decybeli. Słuchanie głośniejszych dźwięków przez więcej niż pół minuty dziennie może nieodwracalnie uszkodzić słuch.
  • Level 7  
    Akurat z racji wykonywanej przeze mnie pracy codziennie jestem narażony na hałas rzędu 100-110 decybeli. Nie zamierzam tego słuchać cały czas na maksa. Ani też bardzo głośno będąc w środku w aucie. mam po za tym dwoje bardzo małych dzieci więc jak jadę z nimi nie ma szans na głośne słuchanie. Choć nie raz je zagłuszyć czym kolwiek to wielka radość. A sam jeżdżę rzadko więc myślę że nie ogłuchnę tak szybko od tego sprzętu. A raczej przez pracę

Dodano po 37 [sekundy]:

Jaką dużą kupić tą żelówkę jak już się zdecyduję?
  • Level 25  
    Rzuuf wrote:

Tendencja (?) montowania coraz głośniejszej aparatury w samochodach (i nie tylko) ma związek z postępującą głuchotą społeczeństwa: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/11716?print_doc_id=98573 .
    Montujesz 2kW w samochodzie? Pewnie jesteś już dość głuchy ...

Znalezione w http://www.medonet.pl/ : Doktor Michał Wątróbski, specjalista otorynolaryngolog podkreśla, że granicą bezpieczeństwa jest natężenie dźwięków o wartości 80 decybeli. Słuchanie głośniejszych dźwięków przez więcej niż pół minuty dziennie może nieodwracalnie uszkodzić słuch.

Teraz już 4 kW :D Ale to nie na codzień tylko na zawody. Wiem co mnie czeka, mimo że gram na imprezach na słuchawkach za 1kzł od 8 lat to i tak słuch dostaje po d..ie. Nie wspominając o graniu w aucie.

"lagunista" Zależy ile chcesz przeznaczyć kasy, ale 40-50 Ah w zupełności wystarczy.
  • Level 43  
    lagunista wrote:
    Jaką dużą kupić tą żelówkę jak już się zdecyduję?

To się da policzyć, zobacz przykład obliczeniowy: "Rozładowanie stałą mocą" w http://akumulatory.forsale.pl/akumulator.html
    Załóżmy, że chcesz od czasu do czasu pobierać z akumulatora taką moc, jaką może przetworzyć wzmacniacz. Jeżeli to ma być np. 1800W (co odpowiada mocy oddawanej do głośników ok 1200W), to akumulator musi dostarczyć 150A (2 razy więcej, niż bierze rozrusznik).
    Wejdź do katalogu akumulatorów, i zobacz, który akumulator jest w stanie dać 150A i jak długo. Nie wiem, jakiej firmy akumulator wybrałeś - trzeba skorzystać z danych firmowych.
    W/g wykresu zawartego tutaj: http://www.cyfronika.com.pl/zelowe_instrukcja.htm można przyjąć, że Twój akumulator powinien mieć ponad 150Ah i wtedy jego energia może wystarczyć na 20 - 30 minut grania na "full" (zakładam, że silnik samochodu nie będzie w tym czasie na pełnych obrotach i głównym źródłem prądu będzie akumulator).
    Poczytaj też tutaj: http://elportal.pl/pdf/k01/10_15.pdf