Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ALTON 110 - tuning. Czy macie jakieś pomysły na ich modyfikację?

_JaSiU_ 19 Jan 2005 20:13 5800 16
    _JaSiU_
    Level 11  
    Witam
    Kazdy z nas napewno zna Tonsilowskie kolumny z serii ALTON. Chcialbym wiedziec czy macie jakies pomysly na ich tuning?
    Moim zdaniem na pierwszy ogien trzeba wysunac Wysokotonowke (GDWT 9/70/1) i bass relexy. Zmiana GDWT na GDWK.Co do BR-ów myslalem nad troche dluzszymi o wiekszej srednicy.Oryginalnie siedza tam br o srednicy 7 cm i dlugosci 14,5 cm.Myslalem dokladnie o srednicy 8 cm i ok 20 cm dlugosci :D
    Co sadzicie na ten temat?

Pozdrawiam
    Banasiewicz02
    Level 31  
    altony podobnie jak mildtony mają dobre strojenie i nie trzeba im wylocików zmieniać a conajwyżej można te siateczki w nich wyrwać co by turbulencje sie nie tworzyły.Syczki jak najbardziej wymień na ludzkie GDWK 9\80 i kabelki telefoniczne w środku na jakieś konkretne grube.
    djspeed
    Level 17  
    Ja bym proponowal wzmocnic obudowe malymi wręgami i uszczelnijc ją całą dokladnie vikolem. Do tego jakies fajne zakrecane gniazda, lepsze elementy w zwrotnicy i juz mamy niepowtarzalne kolumny
    Andrzej-N
    Level 15  
    Co do strojenia to nijak ma się do teori. Przy GDN25/60 Vb powinno być przynajmniej 2x większe. W 35 dm3 najlepiej otwory zaślepić i dodać wytłumienia. Otwór o sumarycznej średnicy 10cm i dł 14,5cm stroi dość wysoko. Teoria teorią a fachowcy z Tonsila wymyślili jak jest i stworzyli "nieśmiertelne" Altusy, Altony i Mildtony, które znalazły wielu klijentów.
    Banasiewicz02
    Level 31  
    Elementów zwrotnicy wymieniać nie trzeba gdyż tam siedzą bipolarne kondensatory MKT a ceweczki są także niczego sobie...jedyne co koniecznie trzeba wymienić to kabelki telefoniczne wewnątrz i jak kolega djspeed radzi także wzmocnienie wewnątrz obudowy jest jak najbardziej wskazane.Radzę także prysnąć kontaktem potencjometry drutowe do regulacji głośników wysoko i średniotonowych oraz wymianę kabelków łączących potencjometry ze zwrotnicą.Po tych zabiegach będziesz miał super hiper mega kolumny którymi będziesz mógł eksmitować sąsiadów :)
    2mnemonic2
    Level 12  
    Posiadam takie właśnie altony tyle że ich głośniki są w opłakanym stanie(gdn 30/80/4, gdm16/80/3, gdwt 9/70/1).W ofercie firmy stx zauważyłem głośniki które mogą być zamiennikami w takich własnie altonach. Tylko które konkretnie modele powinienem zamontować aby uzyskać najlepsze efekty??
    Co wy myślicie na ten temat??
    Banasiewicz02
    Level 31  
    Ja myślę nad regeneracją tychże głośniczków kosze masz napewno sprawne oraz cewki,być może membranki również a tylko resor ci się posypał i to wszystko.Regenerujesz te głośniczki i masz super tonsile na których niejeden polak imprezę na chacie robił a wszyscy mu zazdrościli głośności i bassu.
    niszar
    Level 15  
    Bas refleksy trzeba zmienić na zwykłe o takich samych wymiarach, bo te oryginalne są składane z kilkunastu tulejek. Osobiście uważam że tuba w altusach, altonach itp, itd dawała charakteru tym kolumnom, i może trzeba było by zastanowić się czy nie lepiej wstawić tam tuby np takiej jak w nowej serji altusów GDWT XXXX 5F. W poruwnaniu do poprzedniczek gra ona całkiem normalnie i przyjemnie, a najważniejsze że bardzo bardzo głośno:)
    kopułka w altonie to profanacja;)

pozdrawiam
    Tremolo
    Level 43  
    Słuchajcie teoria a praktyka... Tak to jest jak się wierzy dokładnie w parametry i strojenie w WinISD nawet uzywajac bassbox pro ma sie tylko pewność że te ustawienia z tych programów będą dobre, ale może sa lepsze, takie , których ani jeden program ani drugi nie proponuje (jakie wydają się nam na symulacjach najlepsze z możliwych - w realności moga wyglądać parszywie) . Po za tym parametry wtedy, gdy te kolumny wychodziły mogły być inne niz te które akurat teraz mamy. albo akurat w srodku leżą głośniki o innych parametrach niż w katalogu...

Co do STX, żaden STX i za 20 lat nie dogoni Tonsilów 25/XX, żaden tam nie bedzie pasował.N awet jesli strojenia się będa zgadzać to i tak skutecznoscią STX nie grzeszy.
    Rapid130
    Level 14  
    Ja mam przy okazji takie banalne pytanie: Jak wyciągnąc potencjometry z Altonów 70. Chciałem je troche zreanimować ale nie potrafie ich wyjąć.

Co to tuneli BR to faktycznie przydało by sie wymienić na nowe, bo te składane z krażków napewno powodują znaczne opory przy wylocie powietrza. Tylko może się to wizualnie nie komponować......ale słucha się i tak uchem ;)
    Banasiewicz02
    Level 31  
    Potencjometry są przykręcone nakrętkami które ukażą ci się po odklejeniu panelu z napisem "mildton" a bass reflexy możesz zostawić takie jakie są bo tonsil wiedział co robi i na tych wylotach nie powstają turbulencje powietrza.
    Rapid130
    Level 14  
    Dzieki :) Zaraz ruszam odkrejać naklejke;)

Jesli chodzi o te tunele to nie wiem dalczego mają nie powstawać tam zawirowania, po pierwsze te tunele są krzywo poklejone, powiedział bym nawet ze dosyć niechlujnie, pozatym maja ostre krawędzie w osi wylotu powietrza, to musi przeciez utrudniać wylot :) Specem nie jestem ale mysle że napewno nie zaszkodzi wymiana na gładkie o takich samych wymiarach. To pewnie tak samo jak z kablami telefonicznymi w środku, skoro wiadomo ze są kiepskie to po co Tonsil je dawał? Z oszczędności i pewnie tak samo było z tymi tunelami BR
    Banasiewicz02
    Level 31  
    Akurat kabelki były dawane takie a nie inne z oszczędności a wyloty to już lepiej ale nie zaszkodzi wcale jak je wymienisz na gładkie (ja jestem człowiekiem "starej daty" i ja musze w moich mildtonach mieć wszystko oryginalne łącznie ze śrubkami,oczywiście kable mam wymienione na grube )
    Rapid130
    Level 14  
    Wychodze na większego radyklała, bo nie wymieniłem jeszcze kabli ;) Poważnie mówiąć to ja również lubie mieć rzeczy które nie są jakies poprzerabiane, stan fabryczny to jest to co lubię. Jednak moje Altony juz swoje dostały i wiele im brakuje. Dlatego bede wymieniać tunele. Swoją drogą wydaje mi się ze mieli oni jedną formę i robili takie krązki, pózniej z nich składali tunele BR, to się nazywa oszczędność ;)No ale to były inne czasy i nie ma się co dziwić.
    Jeszcze jedno pytanie, odczułes różnice po wymienie kabli? Bo ja się zastanawiam czy jest sens, owszczem napewno człowiek się psychicznie lepiej czuje jak ma grubsze kable ale czy jest jakaś zmiana w brzmieniu? Jestem sceptycznie nastawiony:)
    Banasiewicz02
    Level 31  
    Zmiana w brzmieniu jest duża i faktycznie odczuwalna! bass staje sie kontrolowany,syczki i średnie grają ciut głośniej i czyściej.Głównie to bass się porawia.
    ostry72
    Level 9  
    ja swoje altony wypchalem gabka ,efekt jest nieprawdopodobny basik zrobil sie bardzo miły aksamitny ,naprawde sie nie spodziewalaem takiego efektu
    Cultur1st
    Level 12  
    Witam....
    Widze, że długo nikt nic nie pisał tutaj...
    W moich altonkach 110 zostały wymienione średnie i wysokie na oryginał(początkowo myślałem że stare średnie są lepsze,ale jak już sie głośniczki rozgrzały po jakimś mieś czasu to jest wyśmienity)
    u siebie wymieniłem kable jedynie na niskotonowce. wzmocniłem troche obudowy(musze troche lepiej bo zaczyna mi latać tylna płyta ;p )i myślałem nad wyjęciem siatek z bass refleksu...z tego co słyszałem te tunele w innych wykonaniach subów:D wypadło lepiej bez siatek;pale nie wiem jak to wyjdzie w altonach.Obecnie napędzam swoje altony Wzmakiem Kenwood ka 550D oraz korektor radmor 5471 i powiem wam że góra oraz średnie są wyśmienite.bas tu jest gorzej ze względu na wzmacniacz,lecz po podaniu jakichś 40 % wzmaka nie narzekam:D
    Pozdrawiam wszystkiech użytkowników tychże kolumn :)