Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renault Twingo C3G - Brak świateł pozycyjnych i mijania

p_bud 30 Lip 2012 06:57 4819 4
  • #1 30 Lip 2012 06:57
    p_bud
    Poziom 9  

Samochód: Renault Twingo, silnik C3G 1.2 8V, rocznik 1994

Usterka:

-brak świateł pozycyjnych przód i tył
    -po włączeniu mijania przód jest, tył nie ma
    -brak podświetlenia tablicy rejestracyjnej
    -brak podświetlenia przełączników na kokpicie
    -brak świecenia się diody świateł mijania
    -brak podświetlenia panelu klimatyzacji

Inne:
    -światła mijania i drogowe na przedzie są
    -światła stopu są
    -światło cofania jest
    -awaryjne i kierunkowskazy przód i tył są

Zaczęło się od gaśnięcia diody (zielonej) na zegarach. Później raz dziennie znikało podświetlenie przełączników i panelu klimy (gdy znikało - znikały światła z tyłu).

Walczę z problemem już ponad tydzień i nic. Ze względu na to że znam się trochę na elektryce - nie jadę do serwisu. W serwisach zaśpiewano mi od 250 do 500zł.
    Chwilowo mam podłączone na krótko, czyli odłączony plus (+) od ... nazwę to "pozycyjne tył". Plus podłączyłem pod światło przeciw-mgielne i włączam osobno. Ma to na celu umożliwić używanie auta.

Usterki szukałem w:
    -połączenia masowe (są ok, bo... masa STOPu to ta sama masa co POZYCJI)
    -bezpieczniki
    -przekaźniki (w tym aucie nie ma przekaźników)
    -żarówki
    -wymiana włącznika świateł na kilka innych

Przy okazji poszukiwań doszedłem, że... napięcie ginie gdzieś między Przełącznikiem, bezpiecznikami itp. (nie wychodzi na tył auta) lecz wchodzi na przełącznik. Przełącznik sprawdzany w innym Twingo - działa.

Sprawdziłem wszystkie przewody. Jak nowe!! Połączenia ok.
    Twingo ma instalację 2 stronną lecz .... inaczej rozwiązana jak w innych autach. Tutaj "STRONĄ" jest albo przód, albo tył. Nie ma czegoś takiego że "ginie" prawa strona (przód i tył) czy lewa. Przód to przód, tył to tył. W/g schematu tak jest rozwiązana instalacja. Przód może "być" , tył może "zniknąć".

Obstawiam że winą jest jakiś punkt masy którego nie mogę znaleźć. Co prawda mam kilka schematów instalacji lecz... nie zgadzają się. Schematy z różnych książek typu Sam Naprawiam. W/g schematów nie zgadzają mi sie kolory przewodów. Myślę że ktoś juz grzebał w instalacji.

Auto mam od 10 dni więc nie znam go jeszcze dobrze. Akumulator nowy 45aH Bosch. Reszta elektryki działa.

2 4
  • #2 30 Lip 2012 07:26
    nikusert
    Poziom 37  

Witam
    Czy masz na bezpiecznikach od postoju napięcie,jeżeli tak to sprawdź kostki wyjściowe ze skrzynki bezpiecznikowej,po kolorach dojdziesz na którym przewodzie powinno być napięcie.Jeżeli będzie kłopot z lokalizowaniem który to przewód to podaj osobno na lampę ,a wtedy dojdziesz który to jest na wyjściu skrzynki(wiązka tylna).

0
  • #3 30 Lip 2012 08:03
    p_bud
    Poziom 9  

Bezpieczników jest 5.

2 x światła pozycyjne (przód i tył) 15A
    2 x światła mijania (przód i tył) 15A
    1 x światła (w/g instrukcji i schematów - światła ogólne, ale co oznacza ogólne w ich rozumieniu - nie wiem)

Podłączam miernik (minus) na masę do akumulatora
    Plusem dotykam:

- bezpiecznika od mijania = w chwili dotykania strzela (zwara?)
    - bezpiecznika od pozycyjnych = brak +12
    - bezpiecznika (20A) od świateł "ogólnych" = strzela (zwara)

Bezpieczniki od pozycujnych są dwa lecz dochodzi do nich jeden przewód...
    "za" bezpiecznikami idą już dwa przewody ... jeden na przód, drugi na tył

Do przełącznika świateł dochodzi +12... Myślę że gdzieś coś z masą nie łączy i obwód otwarty. Zapomniałem dodać iż brzęczyk inf. o włączonych światłach też nie działa.

2
  • #4 30 Lip 2012 08:36
    nikusert
    Poziom 37  

Sprawdź czy masz napięcie na bezpiecznikach od postoju ,jeżeli tak sprawdź wyjście z skrzynki do wiązki tylnej ,jeżeli nie ma to zobacz czy postój wychodzi z przełącznika pod kierownicą,i czy dochodzi do skrzynki.

0
  • #5 01 Sie 2012 22:15
    p_bud
    Poziom 9  

Nie mam napięcia na bezpiecznikach od pozycyjnych. Są dwa bezpieczniki, lecz są zmostkowane na tyle. Dochodzi od nich przewód od włącznika świateł (niebieski) i wychodzą dwa niebiesko białe (jeden od bezpiecznika nr.1,zasilanie żarówek pozycyjnych na przedzie auta oraz drugi od bezpiecznika nr.2, zasilanie żarówek na tyle). Nie ma na nich fazy. Do włącznika swiateł faza idzie. Świecą drogowe i mijania. Tył = zero. Tak jak by przełącznik nie puszczał prądu na tył, lecz... przełącznik sprawdzany w innym Twingo na zlocie... i jest sprawny! Przewody od bezpiecznika 1 i 2 idą bezpośrednio na tył do lamp! Bez złączek itp. Masy przy lampach są ok, bo... są wspólne ze światłem cofania, stopem i kierunkami. Lampy sprawdzane na krótko zasilaczem 12V. Wszystko sprawne i świeci. Przewody też sprawdziłem. Podpiąłem +12 pod bezpieczniki i światła zaświeciły. Jutro wymienię przewód na linii - włącznik / bezpieczniki. Wygląda na cały lecz... nigdy nie wiadomo.

0