Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czego potrzeba do uruchomienia np. spawarki poprzez gniazdko z żarówki :)

cyberwilk 30 Jul 2012 12:02 2193 7
    cyberwilk
    Level 2  
    Cześć!

To mój pierwszy post i od razu mówię, że jestem kompletnie zielony w tych sprawach więc proszę nie krzyczeć :)

W mojej piwnicy chcę urządzić sobie mały warsztacik, jednak nie ma tam dostępnego gniazdka i jest tylko gniazdko od żarówki. Oczywiście zastosowałbym tutaj rozgałęźnik tzw. "złodziejka". Manipulacja kablami/siecią nie wchodzą w grę. No i mam problem, bo chyba taka przejściówka nie będzie w stanie zasilić narzędzi jak np. spawarki. Jeśli nie, to co potrzebuję, żeby taką zwykłą spawarkę uruchomić. Dobrze jeśli była by możliwość uruchomienia/działania kilku narzędzi równocześnie np. spawarki i wiertarki, ale to chyba również będzie się wiązało z większym obciążeniem. Nie znam się na tym, czego potrzebuję? Jakiegoś zasilacza? Poradźcie :)

PS. Mam pozwolenie od administracji budynku na korzystanie z prądu w ten sposób.

Pozdrawiam
    C.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    slawo12311
    Level 17  
    Wezwij elektryka, pierwsze co zrobi to odradzi Ci pomysłu z żarówką. Jest znaczna różnica w mocy pobieranej przez żarówkę a tą jaką potrzebuje spawarka + inne narzędzia. Muszą być odpowiednie zabezpieczenia, przekroje przewodów...
  • Helpful post
    serwisor
    Level 29  
    O ile nie masz w swojej piwnicy żarówek na 24V - Wolty,
    to i tak zapewne obwód zabezpieczony przez automat B10, może nawet B6.

To że masz pozwolenie, nie znaczy że będzie się dało, a oni zapewne podeszli do tego
    na właśnie takiej zasadzie, że i tak się nie da.

Poza tym, tak jak napisał kolega "slawo12311", przewody raczej nie projektowane pod spawarkę, a tym bardziej spawarkę i wiertarkę razem.

Podejrzewam, że nawet z wiertarką będziesz miał problem.
  • Helpful post
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    cyberwilk wrote:

PS. Mam pozwolenie od administracji budynku na korzystanie z prądu w ten sposób.

No to zapewne jakieś warunki dostałeś.
    Do instalacji oświetleniowej nie podłącza się zasilania warsztatu i to przez złodziejkę.

Ja tu widzę osobny obwód zasilający z RA budynku.
  • Helpful post
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    cyberwilk wrote:

To nie jest prawdą. Administracja nie może wydawać zgody na korzystanie z instalacji, której nie ma. Może się zgodzić na korzystanie z tego co już jest, czyli światła.
    Do zgody na zmianę, niezbędne jest wykonanie projektu.
    cyberwilk
    Level 2  
    Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.
    Quote:
    To nie jest prawdą. Administracja nie może wydawać zgody na korzystanie z instalacji, której nie ma. Może się zgodzić na korzystanie z tego co już jest, czyli światła.

To jest mały blok na małym zamkniętym osiedlu, administratorów znam od dziecka. Zgoda była ustna :)

Z Waszego opisu wygląda na to, że nie dam rady w ten sposób podłączyć narzędzi :( Szkoda, chciałem uniknąć plątania kabli po bloku.
    Pozostaje mi w takim razie opcja podciągnięcia przedłużacza z gniazdka w mieszkaniu (jeszcze nie wiem do końca jak to zrobię :) ). Czy takie zwykłe gniazdko domowe + długi przedłużacz na kilka gniazdek byłby w stanie zasilić jednocześnie wyżej wspomnianą spawarkę i wiertarkę?

Pozdrawiam
    C.
    zdzisiek1979
    Level 38  
    A swoją drogą to będzie bezpiecznie używać spawarki w piwnicy ? Szlifierki kątowej też ? Ostatnio jak spawałem to miałem 3 butelki po hoop coli wody by polewać tlące się kurze na podłodze a spawania było jak na lekarstwo ( blok 4 piętrowy ).
    piter244
    Level 23  
    Oj kolego dorobisz Ty sobie problemów w wypadku jeżeli coś komuś się stanie w związku z Twoją działalnością w piwnicy. Do spawania potrzebna jest dobra wentylacja,inaczej w całym bloku śmierdzieć będzie, zagrożenie pożarowe to dwa, a przedłużacz pełzający po schodach z mieszkania do piwnicy też może być niebezpieczny. A odpowiadać będziesz Ty bo do tego że dali ci "ustną" zgodę to nikt się nie przyzna. Może lepiej wynająć dla takiej działalności np.garaż gdzie instalacja będzie z gniazdkami.